reklama

Srážka s vesmírným tělesem je nepravděpodobná. Zabránit bychom jí asi nedokázali

Pravděpodobnost srážky Země s cizím vesmírným tělesem je velmi malá. Pravděpodobnější je, že s vámi spadne letadlo. Uvedl to Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v pořadu Interview. Nárazu bychom nedokázali zabránit, pokud bychom o něm nevěděli alespoň dvacet let dopředu.

reklama

„Ta pravděpodobnost srážky cizího tělesa se Zemí je opravdu malá, byť v historii k ní už došlo,“ uvedl český astronom v návaznosti na sobotní průlet jednoho z potenciálně nebezpečných těles kolem Země. Ačkoliv se jednalo o velmi výjimečnou událost, připomněl „restart života“ a globální katastrofu na naší planetě před 65 miliony let, kterou způsobil dopad tělesa o průměru přibližně 10 kilometrů.

Zásah o síle padesáti atomových bomb

Suchan se zmínil také o takzvaném tunguském tělesu, které v roce 1908 zasáhlo Sibiř, a jehož dopadová energie měla sílu padesáti atomových bomb, přičemž tlaková vlna oběhla dvakrát zeměkouli. Připomněl také explozi meteoritu nad ruským Čeljabinskem v únoru 2013 se stokilometrovou tlakovou vlnou.

Pravděpodobnost, že se něco podobného stane, je však stále velmi malá. „Máte pořád větší pravděpodobnost, že se vám něco stane, když poletíte letadlem,“ uvedl Suchan.

Těleso, které proletělo kolem Země minulou sobotu, bylo velikosti 250 až 570 metrů. V případě srážky by nezpůsobilo globální katastrofu. Asteroid kolem nás každopádně proletěl ve vzdálenosti přes pět milionů kilometrů (což je třináctkrát více, než je vzdálenost Měsíce od Země).

Nešlo však o jediný objekt, který kolem Země v nedávné době proletěl. V sobotu to byla čtyři tělesa, v neděli dvě, v pondělí také dvě, v úterý žádné a ve středu jedno.

Jsme schopni vychýlit z dráhy těleso mířící na Zemi?

Pro Zemi potenciálně nebezpečná vesmírná tělesa jsou ta, jejichž průměr přesahuje 150 metrů a přiblíží se k Zemi na méně než 7,5 milionu kilometrů. Takových těles mohou být odhadem stovky až tisíce.

„Kdyby na nás takové těleso mířilo, nemáme technologické možnosti, jak ho odrazit, kdybychom to nevěděli alespoň dvacet let dopředu,“ upozornil. Co by se v takovém případě dalo dělat?

„Jednak můžeme naplánovat kosmickou misi s motory, které máme, a poslat sondu k tělesu, kterou tam můžeme umístit a po dlouhou dobu, byť malou hmotou a silou, působit a vychylovat planetku z její původní dráhy,“ vysvětlil Suchan. Pak podle něj dokážeme srážku tělesa se Zemí odvrátit. Zatím však takový pokus nebyl učiněn.

Blízko Země proletí planeta Apophis

Nejbližším rizikem je pro Zemi planeta Apophis, u níž podle Suchana víme naprosto jistě, že se se Zemí nesrazí, nicméně v roce 2029 má proletět nebývale blízko – ve vzdálenosti 31 tisíc kilometrů. Objekt by měl být vidět i na obloze. Studiu planetky Apophis se věnují i čeští astronomové na hvězdárně v Ondřejově.

Na čem dalším se podílejí čeští astronomové a jak jsou zapojeni do „hledání druhé Země“ nebo do zkoumání aktivity Slunce? Jakým způsobem může „kosmické počasí“ ovlivňovat střelku kompasu, nebo v krajním případě i naše zdraví? Jaký je rozdíl při pohledu na současnou a tou z časů Karla IV.? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu Interview CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

reklama