Všechny nové federální budovy musí být krásné, nařídil Trump. Preferuje klasicismus

Dosluhující prezident USA Donald Trump nařídil exekutivním příkazem, že všechny v budoucnu plánované budovy federální vlády musí být „krásné“. Pokud možno by též měly být postaveny ve stylu inspirovaném řeckou a římskou architekturou, podobně jako například Bílý dům či sídlo Kongresu Kapitol. Podle BBC nařízení kritizují někteří odborníci, kteří centrální určování architektonického stylu budov označují za nedemokratické.

Podle Trumpova příkazu jsou federální budovy postavené v nedávné době ve Washingtonu „nesourodou směsí klasického a modernistického designu“. Vláda podle něj až na výjimky „převážně přestala stavět krásné stavby“ a příklon ke klasicistní a podobné architektuře by proto „měl být podporován, namísto toho, aby se od něj odrazovalo“.

První návrh opatření zveřejnil Bílý dům již letos v únoru, kdy jej okamžitě zkritizovala profesní organizace amerických architektů AIA. Původní návrh měl totiž u budoucích federálních budov přímo zakázat modernistické návrhy, ten stávající pouze uvádí, že je klasicistní architektura preferovaným stylem.

„Ačkoliv jsme šokováni rozhodnutím administrativy vyhlásit takové nařízení, máme současně radost, že příkaz nesahá tak daleko, jak jsme si původně mysleli,“ uvedl ve vyjádření šéf AIA Robert Ivy. Organizace však doplnila, že by lidé žijící v konkrétních oblastech měli mít „právo a zodpovědnost rozhodnout si sami o tom, jaké architektonické pojetí nejlépe vyhovuje jejich potřebám“.

Americký kritik architektury a držitel prestižní Pulitzerovy ceny Paul Goldberger prohlásil, že vládní nařízení oficiálního stylu není plně v souladu s liberální demokracií 21. století.

Jeden z činitelů Bílého domu agentuře Bloomberg sdělil, že podle výzkumů veřejného mínění upřednostňuje většina Američanů tradiční design amerických vládních budov před modernistickými realizacemi z posledních desetiletí.

Tagy: