reklama

Trump: Nebojte se koronaviru, cítím se líp než před 20 lety. Z nemocnice ho pustí brzy

Americký prezident Donald Trump už noc na úterý nestráví ve vojenské nemocnici Waltera Reeda. Na twitteru napsal, že jeho hospitalizace spojená s nákazou koronavirem skončí dnes v 18:30 místního času (krátce po půlnoci SELČ). Šéf Bílého domu je v nemocnici nedaleko Washingtonu od pátku. Podle jeho lékaře splnil všechny podmínky pro přesun do jiného prostředí, avšak možná ještě nemá úplně vyhráno.

reklama

„Dnes v 18:30 opustím skvělé zdravotnické centrum Waltera Reeda. Cítím se opravdu dobře! Nebojte se covidu. Nenechte jej ovládnout vaše životy,“ uvedl Trump o nemoci, s níž už ve Spojených státech umřelo na 210 000 lidí. Americká bilance obětí koronavirové epidemie je v absolutním srovnání nejvyšší na celém světě.

Mezi miliony Američanů, u nichž testy odhalily přítomnost viru SARS-CoV-2, se Trump podle oficiálních informací zařadil ve čtvrtek večer. O den později se vrtulníkem přesunul do areálu vojenské nemocnice poté, co se u něj projevily příznaky covidu-19. Lékaři u prezidenta dvakrát v uplynulých dnech pozorovali sníženou hladinu kyslíku v krvi, podali mu experimentální lék na bázi uměle vytvořených protilátek, také lék remdesivir a nakonec i kortikosteroid dexametazon.

K tématu

„Pod Trumpovou administrativou jsme vyvinuli jisté velmi dobré léky a poznatky. Cítím se lépe, než jsem se cítil před 20 lety!“ dodává americký prezident v nejnovějším tweetu.

Minimálně jeho léčba remdesivirem bude ještě pokračovat. Trumpův lékař Sean Conley na tiskové konferenci před vojenskou nemocnicí v Bethesdě uvedl, že hlava státu v úterý v Bílém domě dostane pátou dávku tohoto přípravku. „Možná ještě není úplně za vodou,“ citoval Conleyho zpravodajský web BBC.

Lékař Bílého domu mimo jiné sdělil, že Trumpovi byl dvakrát podán dodatečný kyslík, a to v pátek a v sobotu, nyní už je u něj údajně hladina kyslíku v normálu. „V posledních 24 hodinách... naplnil nebo překonal všechna standardní kritéria pro propuštění z nemocnice,“ řekl Conley. Dodal, že prezident bude nadále mít nepřetržitě k dispozici tu nejlepší zdravotní péči.

Pozitivní testy mají další pracovníci Bílého domu

Trumpův návrat do Bílého domu byl ohlášen za situace, kdy se americká veřejnost dozvídá o dalších a dalších pozitivních testech mezi lidmi blízkými Trumpovi i mezi níže postavenými pracovníky Bílého domu. Laboratorní potvrzení infekce koronavirem dnes oznámila prezidentova mluvčí Kayleigh McEnanyová, americká média následně informovala, že nákazu testy odhalily také u dvou jejích podřízených.

Kromě počtu nakažených v Bílém domě nadále panují nejasnosti i okolo vývoje diagnózy a léčby u jeho šéfa. Conley dnes například odmítl sdělit, kdy měl Trump naposledy negativní test na koronavirus, a neodpověděl i na některé další otázky. Rovněž nechtěl komentovat Trumpova slova o tom, že by se Američané covidu-19 neměli bát.

Úmrtí připisovaná této nemoci aktuálně v USA přibývají tempem asi 700 za den, zatímco bilance nakažených narůstá při rekordní intenzitě testování o více než 40 000 případů denně.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama