reklama

Tyson má chuť se rvát dál. Jeho nejslavnější přemožitel je pro odvetu po 30 letech

V roce 1990 došlo k jednomu z největších šoků v dějinách sportu. James Douglas knockoutoval silně favorizovaného Mikea Tysona.
Zdroj: AP

Byl to jeden z nejpřekvapivějších momentů ve sportovních dějinách. V roce 1990 James „Buster“ Douglas knockoutoval úřadujícího šampiona těžké váhy Mikea Tysona, který do té doby neprohrál jediný zápas. Po 30 letech by mohlo dojít na odvetu památného boxerského utkání – Tyson se po dlouhé pauze o víkendu vrátil do ringu a Douglas říká, že by případnou nabídku na zopakování duelu přijal.

reklama

Japonsko zaplatilo boxerským funkcionářům dohromady 6 milionů dolarů, aby se mohlo stát hostitelem zápasu mezi neporaženým Mikem Tysonem a Jamesem Douglasem. Kdyby představitelé státu věděli, co se mezi provazy na tokijském stadionu Tokyo Dome 11. února 1990 stane, možná by si ještě připlatili.

Douglas šel do zápasu jako těžký outsider s kurzem 42:1. Nebylo divu. Proti němu se postavil „železný“ Mike Tyson, jehož bilance v boxu vypadala následovně: 37 zápasů, 33 KO a nula porážek. Zápas byl vypsán na 12 kol, ale jen hrstka lidí věřila tomu, že Douglas při konfrontaci s úřadujícím šampionem těžké váhy „přežije“ do konce. Pokud ano, pouze v dezolátním stavu a prohraje na body.

K tématu

Favorit ale nedokázal Douglase rozhodit ani ukončit žádnou tvrdou ranou, naopak v 10. kole přišla chvíle outsidera. Tysona trefil několikrát levou i pravou rukou, finální úder zasadil levačkou. Tyson se sesypal na zem a už se nezvedl. A sportovní svět rozdýchával obří šok.

Douglas ukončil kariéru v roce 1999, Tyson se s boxem rozloučil o šest let později. Ale během posledního víkendu, v 54 letech, se opět vrátil na scénu, byť jen v rámci exhibice v Los Angeles. Zápas Tysona ze sobotního večera s Royem Jonesem skončil po osmi dvouminutových kolech remízou.

Boxerská „bestie“ byla po očekávaném comebacku nadšená. „Ty dvě minuty mi občas připadaly jako tři, jsem vyčerpaný, ale stoprocentně si to zopakuju. Mám radost, že jsem odboxoval celých osm kol,“ řekl Tyson a pokračoval. „Moje tělo je ve skvělém stavu. Chci ho dobít ještě o trochu víc. Možná příště uspořádáme něco na jihu Francie, v Monaku nebo v Saint-Tropez. Něco s evropskými boxery.“

Já bych odvetu uvítal

Tyson si i nedává, přes pokročilý věk, žádné malé cíle. „Jednou jsem měl patnáct zápasů za rok. Pojďme zkusit něco podobného. Musí to mít zápasnického ducha. Chtěl bych bojovat jednou za každé dva měsíce."

Po těchto slovech a chuti Tysona navštěvovat ring častěji se nabízí jedna zajímavá myšlenka. Co takhle odveta téměř 31 let starého zápasu s Douglasem? „Jistě, já bych tuto možnost uvítal,“ řekl deníku USA Today vítěz tokijského střetnutí. „Vždy cítíte, že v sobě ještě máte fight,“ dodal Douglas, kterému je nyní 60 let. „Ptali se mě na to lidé při běžné konverzaci. Pokaždé říkali: ‚Proč jste si vy dva nedali odvetu?‘“

James Douglas po slavném triumfu z roku 1990
James Douglas po slavném triumfu z roku 1990

V kondici se udržuje tak, že trénuje s amatérskými boxery v rodném Columbusu. A sám možná dostal chuť si dát ještě jedno utkání, když sledoval souboj Tysona s Jonesem. „Bylo to opravdu impozantní. Rvali se dva chlapi, jejichž hlavní čas už vypršel, ale vložili do toho opravdu hodně úsilí. Byla to zábava,“ poznamenal Douglas ke sledovanému duelu.

Tyson po utkání přiznal, že se i těsně před comebackem posilnil marihuanou. „Poslyšte, já nemůžu přestat kouřit. Dříve jsem kouřil i během zápasů, nemůžu si pomoct, promiňte. Zkrátka jsem nenapravitelný kuřák.“

K tématu

Tagy: box Mike Tyson sport odveta Roy Jones Jr. James Douglas
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama