reklama

Tyson má chuť se rvát dál. Jeho nejslavnější přemožitel je pro odvetu po 30 letech

Byl to jeden z nejpřekvapivějších momentů ve sportovních dějinách. V roce 1990 James „Buster“ Douglas knockoutoval úřadujícího šampiona těžké váhy Mikea Tysona, který do té doby neprohrál jediný zápas. Po 30 letech by mohlo dojít na odvetu památného boxerského utkání – Tyson se po dlouhé pauze o víkendu vrátil do ringu a Douglas říká, že by případnou nabídku na zopakování duelu přijal.

reklama

Japonsko zaplatilo boxerským funkcionářům dohromady 6 milionů dolarů, aby se mohlo stát hostitelem zápasu mezi neporaženým Mikem Tysonem a Jamesem Douglasem. Kdyby představitelé státu věděli, co se mezi provazy na tokijském stadionu Tokyo Dome 11. února 1990 stane, možná by si ještě připlatili.

Douglas šel do zápasu jako těžký outsider s kurzem 42:1. Nebylo divu. Proti němu se postavil „železný“ Mike Tyson, jehož bilance v boxu vypadala následovně: 37 zápasů, 33 KO a nula porážek. Zápas byl vypsán na 12 kol, ale jen hrstka lidí věřila tomu, že Douglas při konfrontaci s úřadujícím šampionem těžké váhy „přežije“ do konce. Pokud ano, pouze v dezolátním stavu a prohraje na body.

Favorit ale nedokázal Douglase rozhodit ani ukončit žádnou tvrdou ranou, naopak v 10. kole přišla chvíle outsidera. Tysona trefil několikrát levou i pravou rukou, finální úder zasadil levačkou. Tyson se sesypal na zem a už se nezvedl. A sportovní svět rozdýchával obří šok.

Douglas ukončil kariéru v roce 1999, Tyson se s boxem rozloučil o šest let později. Ale během posledního víkendu, v 54 letech, se opět vrátil na scénu, byť jen v rámci exhibice v Los Angeles. Zápas Tysona ze sobotního večera s Royem Jonesem skončil po osmi dvouminutových kolech remízou.

Boxerská „bestie“ byla po očekávaném comebacku nadšená. „Ty dvě minuty mi občas připadaly jako tři, jsem vyčerpaný, ale stoprocentně si to zopakuju. Mám radost, že jsem odboxoval celých osm kol,“ řekl Tyson a pokračoval. „Moje tělo je ve skvělém stavu. Chci ho dobít ještě o trochu víc. Možná příště uspořádáme něco na jihu Francie, v Monaku nebo v Saint-Tropez. Něco s evropskými boxery.“

Já bych odvetu uvítal

Tyson si i nedává, přes pokročilý věk, žádné malé cíle. „Jednou jsem měl patnáct zápasů za rok. Pojďme zkusit něco podobného. Musí to mít zápasnického ducha. Chtěl bych bojovat jednou za každé dva měsíce."

Po těchto slovech a chuti Tysona navštěvovat ring častěji se nabízí jedna zajímavá myšlenka. Co takhle odveta téměř 31 let starého zápasu s Douglasem? „Jistě, já bych tuto možnost uvítal,“ řekl deníku USA Today vítěz tokijského střetnutí. „Vždy cítíte, že v sobě ještě máte fight,“ dodal Douglas, kterému je nyní 60 let. „Ptali se mě na to lidé při běžné konverzaci. Pokaždé říkali: ‚Proč jste si vy dva nedali odvetu?‘“

V kondici se udržuje tak, že trénuje s amatérskými boxery v rodném Columbusu. A sám možná dostal chuť si dát ještě jedno utkání, když sledoval souboj Tysona s Jonesem. „Bylo to opravdu impozantní. Rvali se dva chlapi, jejichž hlavní čas už vypršel, ale vložili do toho opravdu hodně úsilí. Byla to zábava,“ poznamenal Douglas ke sledovanému duelu.

Tyson po utkání přiznal, že se i těsně před comebackem posilnil marihuanou. „Poslyšte, já nemůžu přestat kouřit. Dříve jsem kouřil i během zápasů, nemůžu si pomoct, promiňte. Zkrátka jsem nenapravitelný kuřák.“

Tagy:
box Mike Tyson sport odveta Roy Jones Jr. James Douglas
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama