reklama

Tyson má chuť se rvát dál. Jeho nejslavnější přemožitel je pro odvetu po 30 letech

Byl to jeden z nejpřekvapivějších momentů ve sportovních dějinách. V roce 1990 James „Buster“ Douglas knockoutoval úřadujícího šampiona těžké váhy Mikea Tysona, který do té doby neprohrál jediný zápas. Po 30 letech by mohlo dojít na odvetu památného boxerského utkání – Tyson se po dlouhé pauze o víkendu vrátil do ringu a Douglas říká, že by případnou nabídku na zopakování duelu přijal.

reklama

Japonsko zaplatilo boxerským funkcionářům dohromady 6 milionů dolarů, aby se mohlo stát hostitelem zápasu mezi neporaženým Mikem Tysonem a Jamesem Douglasem. Kdyby představitelé státu věděli, co se mezi provazy na tokijském stadionu Tokyo Dome 11. února 1990 stane, možná by si ještě připlatili.

Douglas šel do zápasu jako těžký outsider s kurzem 42:1. Nebylo divu. Proti němu se postavil „železný“ Mike Tyson, jehož bilance v boxu vypadala následovně: 37 zápasů, 33 KO a nula porážek. Zápas byl vypsán na 12 kol, ale jen hrstka lidí věřila tomu, že Douglas při konfrontaci s úřadujícím šampionem těžké váhy „přežije“ do konce. Pokud ano, pouze v dezolátním stavu a prohraje na body.

Favorit ale nedokázal Douglase rozhodit ani ukončit žádnou tvrdou ranou, naopak v 10. kole přišla chvíle outsidera. Tysona trefil několikrát levou i pravou rukou, finální úder zasadil levačkou. Tyson se sesypal na zem a už se nezvedl. A sportovní svět rozdýchával obří šok.

Douglas ukončil kariéru v roce 1999, Tyson se s boxem rozloučil o šest let později. Ale během posledního víkendu, v 54 letech, se opět vrátil na scénu, byť jen v rámci exhibice v Los Angeles. Zápas Tysona ze sobotního večera s Royem Jonesem skončil po osmi dvouminutových kolech remízou.

Boxerská „bestie“ byla po očekávaném comebacku nadšená. „Ty dvě minuty mi občas připadaly jako tři, jsem vyčerpaný, ale stoprocentně si to zopakuju. Mám radost, že jsem odboxoval celých osm kol,“ řekl Tyson a pokračoval. „Moje tělo je ve skvělém stavu. Chci ho dobít ještě o trochu víc. Možná příště uspořádáme něco na jihu Francie, v Monaku nebo v Saint-Tropez. Něco s evropskými boxery.“

Já bych odvetu uvítal

Tyson si i nedává, přes pokročilý věk, žádné malé cíle. „Jednou jsem měl patnáct zápasů za rok. Pojďme zkusit něco podobného. Musí to mít zápasnického ducha. Chtěl bych bojovat jednou za každé dva měsíce."

Po těchto slovech a chuti Tysona navštěvovat ring častěji se nabízí jedna zajímavá myšlenka. Co takhle odveta téměř 31 let starého zápasu s Douglasem? „Jistě, já bych tuto možnost uvítal,“ řekl deníku USA Today vítěz tokijského střetnutí. „Vždy cítíte, že v sobě ještě máte fight,“ dodal Douglas, kterému je nyní 60 let. „Ptali se mě na to lidé při běžné konverzaci. Pokaždé říkali: ‚Proč jste si vy dva nedali odvetu?‘“

V kondici se udržuje tak, že trénuje s amatérskými boxery v rodném Columbusu. A sám možná dostal chuť si dát ještě jedno utkání, když sledoval souboj Tysona s Jonesem. „Bylo to opravdu impozantní. Rvali se dva chlapi, jejichž hlavní čas už vypršel, ale vložili do toho opravdu hodně úsilí. Byla to zábava,“ poznamenal Douglas ke sledovanému duelu.

Tyson po utkání přiznal, že se i těsně před comebackem posilnil marihuanou. „Poslyšte, já nemůžu přestat kouřit. Dříve jsem kouřil i během zápasů, nemůžu si pomoct, promiňte. Zkrátka jsem nenapravitelný kuřák.“

Tagy:
box Mike Tyson sport odveta Roy Jones Jr. James Douglas

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama