Trump: Ukrajina by se měla s Ruskem dohodnout. Bude se domlouvat schůzka Putina se Zelenským
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že se nyní bude domlouvat schůzka mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil v noci na sobotu po summitu s šéfem Kremlu na Aljašce v rozhovoru se stanicí Fox News. Zúčastnit schůzky by se podle svých slov mohl i on sám. S Putinem americký prezident podle svých slov hovořil mimo jiné i o možných výměnách území mezi Moskvou a Kyjevem nebo bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Kyjev se zatím k těmto zprávám nevyjádřil.
„Myslím, že to jsou body, o kterých jsme jednali a v zásadě se shodli,“ odpověděl na otázku ohledně možných územních ústupků Rusku a případných amerických bezpečnostních záruk pro Ukrajinu. Dodal, že znepřátelené strany by se rovněž mohly domluvit na další výměně válečných zajatců.
ČTĚTE TAKÉ: Putin odjíždí spokojen, Trump nedokázal nic říct. Máme obavy, co bude dál, říkají experti
„Myslím, že teď budou domlouvat schůzku mezi prezidentem Zelenským, prezidentem Putinem a mnou,“ řekl Trump v rozhovoru s moderátorem Seanem Hannitym. „Nyní je opravdu na prezidentu Zelenském, aby to udělal. A řekl bych, že i evropské země by se do toho měly trochu zapojit,“ dodal. Zelenskyj ani nikdo z evropských představitelů na páteční summit do Anchorage pozván nebyl. Trump dával před summitem najevo, že jedním z účelů jednání je připravit možnou schůzku mezi Putinem a Zelenským.
Šéf Bílého domu po americko-ruském summitu dále prohlásil, že by prezidentovi Zelenskému poradil, aby se s Ruskem dohodl. „Podívejte, Rusko je velmoc a oni ne,“ řekl. Ukrajina se brání celoplošné ruské invazi už čtvrtým rokem, Kyjev už dříve opakovaně souhlasil s americkým návrhem na příměří, Rusko nikoliv. Zelenskyj zároveň opakovaně vyloučil možnost odevzdání ukrajinského území Rusku.
Trump nyní dále řekl, že zatím nemusí uvažovat o odvetných sekundárních clech pro země nakupující ruskou ropu. „Možná o tom budu muset uvažovat za dva nebo tři týdny, ale teď o tom nemusíme přemýšlet. Myslím, že schůzka proběhla velmi dobře,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Že jde jen o Ukrajinu? Omyl, řekl Svoboda. Špidla mluvil o „roztomilém“ triku Lavrova