mír

Výpis příspěvků ke štítku „mír“

OBRAZEM: Kde přečkat globální válku? Podívejte se na seznam nejbezpečnějších míst světa

Útok Íránu na Izrael mezi některými lidmi vyvolal obavy z třetí světové války. Do obrany židovského státu se zapojila řada jeho spojenců včetně USA, Velké Británie či Francie, proto panovaly obavy, že případný konflikt by mohl mít globální rozměry. Přestože se situace od víkendu výrazně uklidnila a dále neeskaluje, deník Daily Mail sestavil seznam nejbezpečnějších míst, kde by se případnou válku dalo přečkat.

Bartošek: SPD chce ruský mír, prosazuje politiku zbabělosti. Jdete proti Čechům, opáčil Okamura

Po dvou letech je válka na Ukrajině zamrzlá a neposouvá se, lidé proto podle předsedy SPD Tomia Okamury chtějí mír i za cenu toho, že by Rusko získalo část ukrajinského území. Zároveň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že takový mír chtějí podle průzkumu agentury STEM tři čtvrtiny Čechů. Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) oponoval, že SPD prosazuje politiku zbabělosti.

Kolaja: Vykřikováním, že chcete mír, nevyřešíte vůbec nic. ANO přebírá témata krajní pravice

Mír na Ukrajině si přejeme skoro všichni. Jenže mír neznamená, že necháme padnout Ukrajinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). Podle něj hnutí ANO kvůli mobilizaci více voličů přebírá některé narativy krajní pravice. Lídr Pirátů do evropských voleb zkritizoval také koaliční ODS, která se prý v některých případech místo hledání kompromisu v europarlamentu raději opírá o hlasy frakce, do níž spadá i hnutí SPD.

GLOSA: Schillerové vadí strašení válkou. Kde byla, když Babiš kandidoval na prezidenta?

Nezavleču Česko do války, jsem diplomat, ne voják. Vzpomínáte si na tyto nápisy na billboardech? Před rokem visely po celé republice. Měly kromě jiného zařídit, aby se Andrej Babiš stal prezidentem. Místo toho u mnoha lidí vyvolaly strach, že nás Petr Pavel zatáhne do konfliktu. Pokud si nyní členové ANO stěžují na to, že někdo straší společnost před válkou, zní to mimořádně úsměvně. Když představitelé armády či vlády upozorňují na bezpečnostní rizika, je to zásluha především masového vraha Putina.

Londýnská dohoda? Smlouva, která mohla změnit svět. Hamás nemusel nikdy existovat

Smlouva, která mohla změnit svět. I tak někteří lidé mluví o izraelsko-jordánské dohodě z Londýna 1987, která měla vyřešit palestinskou otázku na Západním břehu. Smyslem smlouvy měl být společný dohled Izraele a Jordánska na zmíněný region, o který se v posledních desetiletích vedou četné spory. Zastánci Londýnské dohody naznačují, že v případě jejího aplikování by nikdy nevznikl Hamás ani Palestinská autonomie a zároveň by neexistovalo napětí ohledně vzniku nových osad. Co domluvu Tel Avivu s Ammánem nakonec zhatilo?

Konec podpory Ukrajiny není mír, ale mnichovský diktát, pustil se Pospíšil do Konečné

Mír na Ukrajině může být až ve chvíli, kdy ruský agresor přestane útočit. Jakýkoliv jiný „mír“ je mnichovský diktát. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ze Štrasburku s názvem České zájmy v Evropě to řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podobný názor sdíleli další politici z pětikoalice i místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (zvolena za ANO). Odlišný postoj k podpoře napadené Ukrajiny měli europoslanci Ivan David (SPD) či Kateřina Konečná (KSČM).

Čína chce ukázat, že není jako Rusko. Peking se od Putina vzdaluje, míní analytici

Schůzka představitelů čtyř desítek zemí v saúdskoarabské Džiddě o mírovém plánu pro válku na Ukrajině ukázala rostoucí nesoulad mezi Čínou a Ruskem. Ve své analýze to uvádí americký Institut pro studium války (ISW). Podle deníku Financial Times byli zástupci Pekingu během jednání konstruktivní a snažili se ukázat, že Čína není jako Rusko. Moskva, jejíž představitelé – na rozdíl od Ukrajiny – nebyli pozváni, obvinila západní země, že se prý schůzkou v Džiddě snaží vytvořit „protiruskou koalici“.

Sledujte Partii s Bartoškem i Kotenem. Lze s ruským agresorem vyjednat mír?

Jedním z častých témat prezidentské kampaně je válka na Ukrajině a případné dosažení míru. I o tom v nedělní Partii diskutovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a její předchůdce – poslanec Lubomír Metnar (za ANO). Ve druhé části se pak uskuteční tradiční velká debata čtyř politiků z různých parlamentních stran. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Vím, že vyhrajeme. Mírový plán máme připravený, prohlásil Zelenskyj v Bílém domě

Americký prezident Joe Biden přivítal v Bílém domě vzácnou návštěvu. Do Washingtonu přicestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten po společném jednání s Bidenem hned několikrát poděkoval za masivní podporu, kterou Spojené státy Ukrajině dlouhodobě poskytují v boji proti ruskému agresorovi. Zelenskyj dále zmínil své přesvědčení, že Ukrajina nad ruskými okupanty zvítězí. „Mírový plán máme připravený,“ dodala ukrajinská hlava státu.