Ukrajina dostane další protivzdušné systémy, slíbily země NATO. Budou je i nakupovat

Země Severoatlantické aliance se shodly na poskytnutí dalších systémů protivzdušné obrany Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi. Po páteční diskusi ministrů obrany ve formátu Rady NATO-Ukrajina to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spojencům při videokonferenci řekl, že Kyjev potřebuje nejméně sedm systémů Patriot, aby čelil ruské vzdušné převaze.

Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ruské útoky zejména proti energetické infrastruktuře v posledních týdnech výrazně zesílily a ruský vůdce Vladimir Putin chystá podle mnohých velkou ofenzivu.

ČTĚTE TAKÉ: Zkáza pýchy ruského letectva. Nadzvukový bombardér se zřítil v plamenech, ukazuje video

„Putina je třeba vrátit zpátky na zem a naše obloha musí být opět bezpečná,“ řekl podle tiskových agentur Zelenskyj ve videoposelství k ministrům. Ruské síly mají podle něho ve vzduchu převahu a Ukrajina potřebuje pomoc pokud možno okamžitě. Jen letos podle něho čelila ukrajinská obrana téměř 1 200 ruským střelám a více než 1 500 dronům.

Kyjev má k dispozici několik systémů Patriot, podle dřívějšího vyjádření Zelenského by jich k úspěšné obraně potřeboval až 25. V pátek mluvil o okamžité potřebě minimálně sedmi Patriotů či podobných systémů. „Mohou zachránit mnoho životů a opravdu změnit situaci,“ řekl. Při debatě s lídry Evropské unie na summitu EU tento týden jmenoval systémy jako IRIS-T, SAMP-T, NASAMS.

„Kromě Patriotů jsou tu další zbraně, které mohou alianční země poskytnout, včetně SAMP-T. A mnoho dalších, kteří nemají k dispozici tyto systémy, slíbilo poskytnout finanční podporu na jejich nákup pro Ukrajinu, řekl Stoltenberg novinářům po jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová po jednání podle agentury Reuters uvedla, že její země věnuje dalších 200 milionů eur (5,1 miliardy korun) na protivzdušné systémy a munici.

Ukrajině chybí prostředky protivzdušné obrany také proto, že o klíčovém novém balíku pomoci za více než 60 miliard dolarů kvůli vnitropolitickým sporům v republikánské straně stále nerozhodl americký Kongres.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajina je důležitá pro Evropu i zbytek světa, Čína se z konfliktu učí, řekl Pavel pro CNN

Tagy:
válka NATO Ukrajina Evropská unie Jens Stoltenberg Kyjev protivzdušná obrana Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj NASAMS IRIS-T