reklama

Ukrajina má úctyhodnou armádu, na Rusko to ale nestačí. Kdo má kolik vojáků a tanků?

Nad hranicí Ukrajiny a Ruska se znovu vznáší riziko válečného konfliktu, přímý souboj obou států by přitom nedopadl tak jednoznačně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ukrajina totiž po anexi Krymu v roce 2014 svou armádu významně vylepšila. Kolik mají Ukrajinci vojáků či tanků a kolik jich má k dispozici Moskva?

reklama

Na poměry Evropy má Ukrajina výjimečně početnou a vybavenou armádu. Lepší válečný rating, který každoročně udílí web Global Fire Power, má na kontinentu jen Rusko, Francie, Británie, Itálie a Německo.

Ukrajina má 22. nejsilnější armádu na světě. K dispozici má zhruba 250 tisíc aktivních vojáků a dalších 900 tisíc lidí v záloze. Rusko má prozatím u hranic s Ukrajinou sto tisíc vojáků, podle některých videí na sociálních sítích se ale čím dál více ruských sil přesouvá z východu na západ země. I kvůli dalšímu vojenskému cvičení.

Moskva má k dispozici včetně záloh zhruba tři miliony vojáků. Mimoto má přes 20 tisíc tanků, čtyři tisíce letadel a 50 tisíc obrněných vozidel.

Ukrajinská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
255 000 900 000 2 480 11 437 285 0

Ruská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
1 013 000 2 000 000 21 921 51 452 4 206 6 500

V absolutních číslech samozřejmě Ukrajina nemůže Rusku konkurovat, přesto se může pochlubit nezanedbatelným množstvím těžké techniky. Kyjev má pod palcem 2,5 tisíce tanků či zhruba 12 tisíc obrněných vozidel. Největší mezeru má Ukrajinu v letectvu, vojenských letounů je na letištích ani ne 300. Kyjev navíc disponuje pouze 25 válečnými loděmi, Rusko jich má přes 600.

V konečném důsledku je potřeba připomenout, že Ukrajina na rozdíl od Ruska nevlastní žádné jaderné zbraně.

Chystá Rusko invazi?

Moskva v týdnu jednala se Spojenými státy i s vyslanci NATO. Ani jedna ze schůzek ovšem nepřinesla přílišný pokrok v otázce řešení krize na Ukrajině. Spojenci odmítli ruské požadavky na nerozšiřování aliance, kterými Kreml podmínil zklidnění situace.

Riziko války tak nadále trvá. Ukrajinské zálohy v reakci na to obnovily pravidelná vojenská cvičení. Na některých místech se ale domobrana potýká s nedostatkem zbraní, někteří rezervisté tak musejí trénovat s papírovými atrapami.

Nálada na Ukrajině se od anexe Krymu výrazně proměnila. Zatímco ruská invaze v roce 2014 přišla pro některé nečekaně, dnes ukrajinští vojáci pravidelně hlídkují v zákopech oddělujích ukrajinská území od oblastí, kterým velí proruští separatisté.

„Budeme chránit naši zemi do poslední kapky krve,“ sdělil v úterý pro Sky News generál ukrajinské armády Valerij Fedorovyč Zalužnyj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama