Ukrajina má úctyhodnou armádu, na Rusko to ale nestačí. Kdo má kolik vojáků a tanků?

Ruský voják trénující u hranic s Ukrajinou

Vstup reportérky CNN Prima NEWS přímo z válečné zóny

Ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska i Běloruska. Hlášeny jsou útoky na pohraniční hlídky a kontrolní stanoviště s využitím dělostřelectva, těžké vojenské techniky i ručních zbraní. Na některých místech podle médií ruské jednotky hranici překročily. Jak přímý konflikt dopadne? Zřejmě ne tak jednoznačně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ukrajina totiž po anexi Krymu v roce 2014 svou armádu významně vylepšila. Kolik mají Ukrajinci vojáků či tanků a kolik jich má k dispozici Moskva?

Na poměry Evropy má Ukrajina výjimečně početnou a vybavenou armádu. Lepší válečný rating, který každoročně udílí web Global Fire Power, má na kontinentu jen Rusko, Francie, Británie, Itálie a Německo.

Ukrajina má 22. nejsilnější armádu na světě. K dispozici má zhruba 250 tisíc aktivních vojáků a dalších 900 tisíc lidí v záloze. Rusko má prozatím u hranic s Ukrajinou sto tisíc vojáků, podle některých videí na sociálních sítích se ale čím dál více ruských sil přesouvá z východu na západ země. I kvůli dalšímu vojenskému cvičení.

Moskva má k dispozici včetně záloh zhruba tři miliony vojáků. Mimoto má přes 20 tisíc tanků, čtyři tisíce letadel a 50 tisíc obrněných vozidel.

Ukrajinská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
255 000 900 000 2 480 11 437 285 0

Ruská armáda:

Aktivní vojáci Rezervisté Tanky Obrněná vozidla Letadla Nukleární zbraně
1 013 000 2 000 000 21 921 51 452 4 206 6 500

V absolutních číslech samozřejmě Ukrajina nemůže Rusku konkurovat, přesto se může pochlubit nezanedbatelným množstvím těžké techniky. Kyjev má pod palcem 2,5 tisíce tanků či zhruba 12 tisíc obrněných vozidel. Největší mezeru má Ukrajina v letectvu, vojenských letounů je na letištích ani ne 300. Kyjev navíc disponuje pouze 25 válečnými loděmi, Rusko jich má přes 600.

V konečném důsledku je potřeba připomenout, že Ukrajina na rozdíl od Ruska nevlastní žádné jaderné zbraně.

Situace je zatím poněkud nepřehledná. „Naši obránci jsou připraveni odrazit agresorský stát,“ uvedl ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis s tím, že ukrajinská armáda má ruská vojska, která překročila hranici minimálně pěti ukrajinských regionů, pod kontrolou.

Tagy: