V regionech poblíž ukrajinských hranic má proběhnout další masivní vojenské cvičení několika tisíců ruských vojáků s těžkou vojenskou technikou. Informovala o tom ruská agentura Interfax. Napětí mezi Moskvou a Kyjevem nadále eskaluje, přičemž táhlá diplomatická jednání zástupců NATO s ruskými protějšky zatím situaci nikam neposunula. Kreml naopak varuje, že odpoví protiopatřeními, pokud se mu bude Západ stavět do cesty.
Vojenská cvičení se budou konat ve Voroněžské, Bělgorodské a Brjanské oblasti, které sousedí s Ukrajinou. Část operace se má odehrát také ve vzdálenější Smolenské oblasti. Cvičení se mají zúčastnit zhruba tři tisíce vojáků a 300 kusů vojenské techniky, včetně tanků T-72B3 či obrněných pěchotních vozidel BMP-2.
Jaké je napojení Kazachstánu na Rusko? Ekonomicky významný spojenec, hodnotí expert
Všichni experti byli překvapeni, jak se protesty zvrhly ve výrazné násilí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS o situaci v Kazachstánu odborník na Střední Asii z Univerzity Karlovy Slavomír Horák. Mimo jiné vysvětlil, proč je země tak důležitá pro sousední Rusko.
Deník The New York Times s odkazem na ruský web Meduza.io uvedl, že už před týdnem byla Ukrajina obklíčena z různých stran bezmála 100 tisíci ruských vojáků. I přes opakované výzvy západních mocností se nezdá, že by Kreml ve svém tlaku polevil.
Moskva naopak obvinila Severoatlantickou alianci a zejména USA, že se situaci snaží zbytečně eskalovat, a spekulace o invazi na Ukrajinu odmítla.
„Vztahy mezi Ruskem a NATO jsou na kriticky nízké úrovni. Odehrává se to na pozadí globální nestability, teroristické hrozby, rozvíjení dalších závodů ve zbrojení a také naprosté degradace bezpečnostní architektury v Evropě,“ vzkázal náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin podle komuniké ministerstva obrany, ze kterého citovala agentura TASS.
Fomin na jednání se zástupci NATO vysvětloval ruské návrhy ohledně bezpečnostních záruk, které by hlavně měly Rusku zaručit, že se NATO nerozšíří o Ukrajinu. To aliance podle svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga jednomyslně odmítla, žádný třetí stát nemá podle ní co mluvit do toho, jak si kterákoliv země vybírá své spojence.
The NATO–Russia Council had a serious exchange on Russia's military build-up in & around #Ukraine & implications for European security. #NATO Allies & #Russia agreed to explore a schedule of future meetings. Allies are ready to table proposals & seek constructive outcomes. pic.twitter.com/dszyECAfGe
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) January 12, 2022
Místopředseda horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov usoudil, že ani úterní jednání mezi Ruskem a NATO k ničemu nedospělo a obě strany setrvaly u svých dosavadních postojů.
Podle Stoltenberga třicítka členských zemí Aliance jednomyslně odmítla ruský požadavek na obdržení záruk, že Ukrajina se nikdy nestane členem NATO a na stažení aliančních jednotek a zbraní z východního křídla bloku. Rusko naproti tomu dalo najevo, že zatím není připraveno dohodnout se na plánu dalších rozhovorů, dodal Stoltenberg. Pokud by Kreml Ukrajinu napadl, Aliance podle něj zváží posílení přítomnosti u svých východních hranic.