lodě

Výpis příspěvků ke štítku „lodě“

Americké válečné lodě propluly Tchajwanským průlivem. Čína je v pohotovosti

28. srpna 2022 10:37

Dvě americké válečné lodě propluly mezinárodními vodami Tchajwanského průlivu. Stalo se tak poprvé od rozsáhlého vojenského cvičení, které Čína uspořádala po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Washington již dříve oznámil, že oblastí proplují jeho lodě či proletí jeho letadla, uvedla agentura AFP. Peking uvedl, že je připraven zareagovat na jakoukoliv provokaci.

Napětí se stupňuje. Čína vyslala směrem na Tchaj-wan raketu, ostrov zase pálil po dronech

4. srpna 2022 12:46

Peking pobouřený návštěvou americké političky Nancy Pelosiové začal u Tchaj-wanu masivní vojenské cvičení. Při něm měl údajně pálit i odstrašující rakety směrem k ostrovnímu území, které si nárokuje. Tchaj-wan pak měl zaznamenat na nebi neznámé vzdušné objekty, prý čínské drony. Hlava americké Sněmovny reprezentantů navštívila demokratický ostrov po 25 letech.

Útočníky neodstraší, varuje analýza před slabinou USA. Washington podcenil domácí obranu

27. července 2022 15:37

Spojené státy nemají účinnou obranu proti raketám odpalovaným z lodí. Vyplývá to ze studie vlivného amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Ruská raketová střelba z Černomořské flotily na ukrajinská města přitom ukazuje velké přínosy kvalitní protilodní obrany. Američtí vojenští činitelé tak chystají novou koncepci.

Hladomor a migrace milionů lidí. Británie chystá lodě proti Putinově ďábelské blokádě

26. května 2022 07:10

Ruská armáda pokračuje v blokádě ukrajinských přístavů a každým dnem zadělává na větší a větší problémy, které v budoucích měsících ovlivní hlavně Evropu. Jelikož je Ukrajina klíčovým exportérem pšenice, v Africe se očekává hladomor, který vyvolá migraci milionů lidí. Británie chce s dalšími státy odvrátit katastrofu speciální operací.

Proč Čína lockdowny škrtí globální ekonomiku? Může za to pýcha poloboha, míní expert

7. května 2022 23:34

Čína už měsíc udržuje nejen v Šanghaji přísný lockdown, třebaže se nyní vztahuje jen na část 26milionového města. Dopady na globální ekonomiku budou obrovské, kolem Číny stále čekají na vykládku zástupy lodí. Ekonom Lukáš Kovanda se domnívá, že celý problém způsobila neochota čínské vlády přiznat si, že její vakcíny proti omikronu nezabírají.

V Šanghaji vpadli kvůli covidu do bytu 92leté ženy. Jak čínský lockdown ohrozí Česko?

23. dubna 2022 14:29

Atmosféra v čínské Šanghaji, kde už tři týdny lidé žijí v totálním lockdownu, houstne. Zástupci úřadů měli v noci vtrhnout do bytu 92leté ženy, která byla údajně covid pozitivní a odmítala nastoupit do karantény. Svět mezitím řeší, jak umrtvení klíčové obchodní tepny ovlivní globální zásobování. Nedostatek pocítí i Česko.

Žádné ruské uhlí ani vodka. Evropská unie se shodla na pátém balíku sankcí

7. dubna 2022 21:32

Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek po dvou dnech jednání shodli na pátém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součástí je ukončení odběru uhlí z Ruska. Na Twitteru to oznámilo francouzské předsednictví EU. Evropský blok také zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům z Ruska a Běloruska své silnice. Nové postihy se vztahují i na čtyři velké ruské banky a zákaz dovozu dalších materiálů a výrobků včetně dřeva či alkoholu. EU také rozšíří sankční seznam více než osmi stovek osob a firem, které mají zablokovaný majetek na jejím území a zákaz cest do unijních zemí.