Bože, osviť Rusy, prosil papež při velikonočním poselství. Přeje si i mír ve Svaté zemi

Papež František v neděli při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ. Ve zhruba desetiminutovém proslovu se František zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.

„Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi. Jedná se o termín používaný pro Izrael a historickou Palestinu, tedy pro oblast s velkým náboženským významem pro tři světová monoteistická náboženství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sex je krásný dar, řekl papež. Promluvil i o pornografii, potratech či „zkaženosti církve“

Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vyslalo svoji armádu Rusko. František prosil Boha, aby pomohl „milovanému ukrajinskému lidu v cestě k míru“ a aby osvítil „velikonočním světlem ruský lid“. Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo ukončit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích.

Papež se zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí. Od občanské války v Sýrii a v Jemenu, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu.

Sto tisíc lidí v ulicích

Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy: „Drahé sestry a drazí bratři, Ježíš Kristus vstal z mrtvých.“ Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. „Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů,“ řekl papež, když vyzýval k pomoci uprchlíkům a běžencům.

Na Svatopetrském náměstí se před polednem zúčastnilo mše na 45 tisíc lidí, uvedla vatikánská policie. Papežovo poselství si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100 tisíc lidí, dodal vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou květinovou výzdobu se zhruba 15 tisíci tulipány dovezenými z Nizozemska.

Tagy: