CNN Prima News poselství

poselství

Výpis příspěvků ke štítku „poselství“

Bože, osviť Rusy, prosil papež při velikonočním poselství. Přeje si i mír ve Svaté zemi

Papež František v neděli při tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyjádřil znepokojení nad konflikty v Izraeli a Palestině. Zároveň prosil Boha, aby ukázal Ukrajině cestu k míru a osvítil ruský národ. Ve zhruba desetiminutovém proslovu se František zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.

Vyhlídky na mír se zmenšují, říká tajemník OSN Guterres. Světu předal hrozivé poselství

Další eskalace války a krveprolití na východě Evropy by mohla svět nasměrovat k daleko rozsáhlejšímu konfliktu, než je ten mezi Ukrajinou a Ruskem. Na půdě Valného shromáždění OSN to v pondělí prohlásil generální tajemník Antonio Guterres. Zároveň konstatoval, že ruská invaze způsobuje ukrajinskému lidu nevýslovné utrpení s hlubokými globálními důsledky. Vyhlídky na mír se dle něj stále zmenšují.

Ukrajinský ministr varoval Rusy před další mobilizací: Na útěk máte už jen týden

Rázné videoposelství v ruštině zveřejnil 30. prosince ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Ruským občanům vyslal vzkaz, v němž je varoval před brzkým uzavřením hranic jejich státu. Domnívá se, že mají zhruba týden na to, aby se rozhodli, zda ze země utečou, nebo budou čelit další vlně mobilizace. V samotném Rusku ještě před Reznikovým poselstvím panovala depresivní nálada i obavy, vše v důsledku války na Ukrajině.

Zemanovo vánoční poselství: Podporuji pomoc Ukrajině. Bezpečnost ČR je ohrožena Ruskem

Prezident Miloš Zeman přednesl svůj desátý a poslední vánoční projev. Opět zdůraznil pomoc Ukrajině, kterou podle svých slov podporuje. Rovněž věří, že Rusko dříve nebo později pod tlakem jiných svobodných zemí opustí ukrajinské území. Dotkl se také energetické krize a stejně jako vloni kritizoval Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal). Rozmluvil se i o inflaci a vysokém deficitu státního rozpočtu.

Sledujte ŽIVĚ: Naposledy. Prezident Miloš Zeman přednese podesáté své vánoční poselství

Prezident Miloš Zeman naposledy vystoupí před televizními obrazovkami se svým vánočním poselstvím. Bude to už podesáté. Očekává se, že bude mluvit déle než obvykle – kromě tradičního shrnutí a zhodnocení uplynulého roku se hlava státu rozloučí se svou funkcí. Zemanovi vyprší mandát v březnu, poté předá pomyslnou štafetu vítězi lednových prezidentských voleb. Vánoční projev můžete sledovat živě od 13:00 na stanici CNN Prima NEWS i na webu cnnprima.cz.

Válka na Ukrajině je nesmyslná. Ukončeme ji a pomozme těm, kteří trpí, vyzval papež František

Papež František v neděli ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil „nesmyslnou válku“ na Ukrajině a vyzval k jejímu ukončení. Připomněl rovněž další ozbrojené konflikty ve světě zejména na Blízkém východě či v Africe a vzpomněl také na miliony lidí, zejména dětí, které ve světě trpí hladem, zatímco se vynakládají prostředky na zbraně.

Sledujte ZÁZNAM vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana: Co občanům vzkáže?

Každoroční prezidentský projev Miloš Zeman nevynechá. V neděli 26. prosince ze zámku v Lánech pronese vánoční poselství. V minulém roce se věnoval zejména koronavirové pandemii, nabádal lidi k očkování a neodpustil si kritiku tehdejší opozice. Co občanům České republiky vzkáže letos? Sledujte vánoční projel prezidenta na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku již od 13 hodin

Papež František ve vánočním poselství připomněl lidské utrpení a vyzval ke svornosti

Aktualizováno

Papež v poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) vyzval ke svornosti a dialogu, který je podle něj jediným prostředkem, jak vyřešit konflikty od rodinných až po ty válečné. Připomněl utrpení lidí v konfliktních zemích, jako je Sýrie či Jemen, Ukrajině přál bezpečí. Ve svém projevu připomněl i uprchlíky či lidi týrané a zneužívané.

Sledujte ŽIVĚ vánoční poselství papeže Františka: Co světu a věřícím vzkáže?

Na 25. prosince připadá Boží hod vánoční, pro křesťany nejdůležitější sváteční den, kdy si věřící připomínají narození Ježíše Krista. Právě v tento den, v pravé poledne, papež František ve Vatikánu pronese tradiční vánoční poselství, které nese název Urbi et Orbi (Městu a světu). Co papež lidem i světu vzkáže, můžete sledovat živě v tomto článku.