Evakuace na ukrajinském konzulátu v Brně: V zásilce nebyla bomba, ale zřejmě oči zvířat

Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici v pátek dopoledne policisté evakuovali kvůli podezřelé zásilce. Policie v ní nakonec výbušný systém nenašla. V balíčku však byla mrtvá živočišná tkáň, uvedl mluvčí policie David Chaloupka. Zřejmě šlo o oči zvířat. Podobný balíček obdrželo i velvyslanectví Ukrajiny v Praze, analyzují jej pyrotechnici. Podle policie brněnská zásilka typově odpovídala dopisním bombám, které byly zachyceny ve Španělsku a mohou souviset s válkou na východě Evropy.

„Na ukrajinský konzulát v Brně v pátek ráno dorazila podezřelá zásilka typově odpovídající těm, které byly zachyceny ve Španělsku,“ uvedla policie na Twitteru. Prověřila ji rentgenem. Jednotky uzavřely místní komunikaci a evakuovaly okolí konzulátu včetně mateřské školky. Pracovníky ostatních konzulátů v České republice policie vyzvala k maximální obezřetnosti při kontrole došlé pošty. Varovala také společnosti vyrábějící zbrojní materiál. Ještě před polednem policisté dopravu uvolnili, vrátit se do školky mohly také děti.

„Obálka neobsahovala nástražný výbušný systém. Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí,“ uvedli policisté na Twitteru. Zdůraznili však, že původní varování pro konzuláty i zbrojní společnosti dále platí. Případem se budou zabývat brněnští kriminalisté. Ti pošlou tkáň ze zásilky na další analýzu do laboratoře.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že ukrajinské zastupitelské úřady v několika evropských zemích včetně České republiky dostaly balíčky s očima zvířat, informovala agentura Reuters. Podle mluvčího policie je předčasné spojovat událost v Brně s obdobnými incidenty v Evropě.

Výskyt podezřelé zásilky byl nahlášen i na ukrajinském velvyslanectví v Praze. Na místě zasahují pyrotechnici.

Konzulát měl informaci, na co si dát pozor

Z ukrajinského ministerstva zahraničí měl konzulát informaci, na co si dávat pozor. Když v poště pracovníci uviděli balíček s charakteristickým znakem, zavolali policii. „Dorazila prakticky okamžitě,“ uvedla konzulka Anna Prošková.

„Konzulát i přilehlé budovy byly evakuovány, čeká se na výsledky šetření,“ řekla mluvčí ukrajinské ambasády v Praze Tetiana Okopna. Uvedla, že všechny zastupitelské úřady musejí dodržovat bezpečnostní protokoly. „Na konzulátu v Brně je za jejich dodržování zodpovědná právě konzulka, která se řídila nastavenými pokyny,“ uvedla mluvčí.

V minulých dnech odhalili ve Španělsku několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině a které mají nejspíš stejného odesilatele. Ve čtvrtek španělské ministerstvo vnitra informovalo také o páté zásilce, která přišla už minulý týden premiérovi Pedru Sánchezovi.

Tagy: