Spoušť v Záporoží. Rusové podnikli raketový útok a zničili kritickou infrastrukturu

Ruské síly znovu raketami zaútočily na Záporoží a způsobily požár rozvodny plynu. Výbuch poškodil i okna okolních budov. K nejkrvavějším střetům na území Ukrajiny dochází i nadále u Bachmutu. Americký prezident Joe Biden a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron se shodli, že se Rusko musí zodpovídat za zločiny, které tam páchá.

Podle starosty Záporoží Anatolije Kurteva ruský útok způsobil požár tamní rozvodny plynu. Výbuch zničil i okna v okolních domech. Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny. Z přesunů invazních vojáků v širší Záporožské oblasti může podle Institutu pro studium války vyplývat neschopnost Ruska bránit klíčové pozice. Kvůli stupňujícímu se ukrajinskému ostřelování okupanti v oblasti zřejmě ustupují dále od frontové linie. Podle ukrajinského generálního štábu se ruské jednotky již stáhly či se stahují z obcí Polohy, Mychajlivka a Inzhenerne.

Rusové na území centrálního Donbasu naráží na tvrdý odpor obránců. Střet armád u Bachmutu je dlouhé týdny označován za „jatka“ či „krvavou lázeň“.

„Bachmut. Každý náboj, každá neprůstřelná vesta, každá helma a další materiál poskytnutý našimi přáteli zachraňuje životy našich vojáků. Ti setrvávají v podmínkách, kde koncept života jako takový nemůže existovat,“ konstatovalo ukrajinské ministerstvo obrany, čímž nepřímo požádalo západní země o další vojenskou podporu.

Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů. Stojí to ve společném prohlášení po čtvrtečním jednání prezidentů Emmanuela Macrona a Joea Bidena v Bílém domě.

Biden před novináři prohlásil, že s ruským prezidentem Vladimirem Putinem by se k jednání sešel jen po konzultacích v rámci Severoatlantické aliance a až ve chvíli, kdy by dal šéf Kremlu jasně najevo svůj úmysl ruskou agresi na Ukrajině ukončit.

Ukrajina si chce zajistit náboženskou nezávislost na Rusku, oznámil ve čtvrtek v pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli problematice činnosti náboženských organizací se podle něj sešla ukrajinská bezpečností rada.

„Orgán mimo jiné pověřil vládu, aby vypracovala návrh zákona, který znemožní organizacím s ruským vlivem operovat na Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj.

Tagy: