CNN Prima News Univerzita Palackého

Univerzita Palackého

Výpis příspěvků ke štítku „Univerzita Palackého“

Nejstarší bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Mělo halucinogenní účinky

14. září 2021 13:44

Možná nejstarší prosné bylinné pivo v Evropě se vařilo na Pardubicku. Ukázal to výzkum tři tisíce let staré bronzové nádoby z Kladiny, nález je z roku 2017. Tým vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích identifikoval uvnitř nádoby pozůstatky prosa a hořkých bylin. Tato kombinace přivedla odborníky k úvahám, že naši předkové v nádobě uchovávali hořké bylinné pivo.

Po prodělaném covidu pomůže molekulární vodík. Užívají ho i prvoligoví fotbalisté

9. září 2021 18:39

Ještě před masivním nástupem očkovacích vakcín proti koronaviru odborníci hledali, jak obrnit organismus proti nemoci COVID-19 a po jejím prodělání tělo vrátit do normálu. Objevili, že jednou z možností může být aplikace molekulárního vodíku. K té sáhli také fotbalisté českého prvoligového celku 1. FC Slovácko.

Olomoučtí vědci vyvinuli rychlý a levný test na koronavirus. Mohl by vyjít jen na stovku

8. září 2020 20:59

Olomoučtí vědci ve spolupráci se soukromou firmou vyvinuli nový rychlotest na zjišťování nákazy koronavirem. Člověk by si mohl test provést sám, výsledek by mohl znát za hodinu. Cena testu by byla méně než třetinová oproti současnosti. Zda je člověk pozitivní na COVID-19 má údajně odhalit i u těch, kteří žádné příznaky nemoci nemají. V první fázi by se měl používat třeba při hromadných akcích.