Botanici z Olomouce objevili novou zvláštní rostlinu v pralese na Borneu
Botanici z Univerzity Palackého v Olomouci objevili novou zvláštní rostlinu v pralese na Borneu. Jde o nejmenší známý druh hvězdnatky. Zatím se jim na každé výpravě podařilo najít alespoň jeden nový rostlinný druh.
Malá rostlina na první pohled připomíná houbu, a tak si jí jako první během české expedice na Borneu všimla mykoložka Zuzana Sochorová. „Nepodobá se jiným rostlinám. Hlavní rozdíl je v tom, že rostlina nemá chlorofyl, není zelená, tím pádem nemá ani listy. Nepotřebuje je k fotosyntéze,“ vysvětlil Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Způsob, jakým hvězdnatka nejmenší, jak ji pojmenovali vědci, získává živiny, je stejně podivný jako rostlina sama. Pod zemí se napojuje na houbová vlákna a vše, co potřebuje, houbám odsává. Je to tedy cizopasník. „Krade organický uhlík, který potom využívá pro stavbu vlastního těla,“ popsal Dančák. Malou rostlinu není možné pěstovat, vědci ji proto v Česku uchovávají v lihu.
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový
Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých pokroků. V laboratořích i terénu denně přibývají drobné poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme ty nejzajímavější objevy na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Třináct nových druhů
Není to poprvé, co se olomouckým vědcům podařilo najít na Borneu nový rostlinný druh. Na svém kontě mají už několik hvězdnatek a jednu masožravou láčkovku. „Tento druh už je třináctý. Doufám, že ne poslední, protože v tropických deštných lesích na Borneu je možná ještě několik desítek neobjevených druhů hvězdnatek,“ dodal Dančák.
Stejně jako všem ostatním, i vědcům ale ztěžuje výzkum pandemie koronaviru, kvůli které musí další expedice zatím odkládat.