Botanici z Olomouce objevili novou zvláštní rostlinu v pralese na Borneu
Botanici z Univerzity Palackého v Olomouci objevili novou zvláštní rostlinu v pralese na Borneu. Jde o nejmenší známý druh hvězdnatky. Zatím se jim na každé výpravě podařilo najít alespoň jeden nový rostlinný druh.
Malá rostlina na první pohled připomíná houbu, a tak si jí jako první během české expedice na Borneu všimla mykoložka Zuzana Sochorová. „Nepodobá se jiným rostlinám. Hlavní rozdíl je v tom, že rostlina nemá chlorofyl, není zelená, tím pádem nemá ani listy. Nepotřebuje je k fotosyntéze,“ vysvětlil Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Způsob, jakým hvězdnatka nejmenší, jak ji pojmenovali vědci, získává živiny, je stejně podivný jako rostlina sama. Pod zemí se napojuje na houbová vlákna a vše, co potřebuje, houbám odsává. Je to tedy cizopasník. „Krade organický uhlík, který potom využívá pro stavbu vlastního těla,“ popsal Dančák. Malou rostlinu není možné pěstovat, vědci ji proto v Česku uchovávají v lihu.
Třináct nových druhů
Není to poprvé, co se olomouckým vědcům podařilo najít na Borneu nový rostlinný druh. Na svém kontě mají už několik hvězdnatek a jednu masožravou láčkovku. „Tento druh už je třináctý. Doufám, že ne poslední, protože v tropických deštných lesích na Borneu je možná ještě několik desítek neobjevených druhů hvězdnatek,“ dodal Dančák.
Stejně jako všem ostatním, i vědcům ale ztěžuje výzkum pandemie koronaviru, kvůli které musí další expedice zatím odkládat.