Olomoučtí vědci vyvinuli rychlý a levný test na koronavirus. Mohl by vyjít jen na stovku

Test na COVID-19

Výsledek do hodiny a cena maximálně 500 korun. Řeč je o novém rychlotestu na zjišťování nákazy koronavirem

Olomoučtí vědci ve spolupráci se soukromou firmou vyvinuli nový rychlotest na zjišťování nákazy koronavirem. Člověk by si mohl test provést sám, výsledek by mohl znát za hodinu. Cena testu by byla méně než třetinová oproti současnosti. Zda je člověk pozitivní na COVID-19 má údajně odhalit i u těch, kteří žádné příznaky nemoci nemají. V první fázi by se měl používat třeba při hromadných akcích.

Německo zvažuje dát Česku červenou. Za úterý se očekává největší přírůstek

Za úterý v Česku přibylo zatím 656 potvrzených případů COVID-19, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký. Česká republika má stále nejrychlejší nárůst ze všech zemí ve středu Evropy. Německo by proto ve středu mělo rozhodnout, zda Česko přeřadí na svůj červený seznam. Zneklidňuje to turisty, kteří se za hranice chystají, ale také pendlery, kteří denně k západním sousedům míří za prací.

Testování začíná odběrem vzorku, který si člověk odebere sám pomocí tyčinky podobné té na čištění uší. „Jedná se o odběrovou štětičku, která se zasune do kořene nosu, kde je virová nálož největší,“ popsala vedoucí skupiny molekulární imunologie Univerzity Palackého (UP) v Olomouci Eva Kriegová.

„Ten odběr není náročný. Myslím, že to zvládne každý. Není to nic příjemného, ale dá se to vydržet,“ řekla Jiřina Maňáková, dobrovolnice, která se nechala testovat.

Uvnitř odběrové zkumavky je speciální roztok s tajnou recepturou. Díky němu odpadá složitá a zdlouhavá fáze oddělování virové RNA. Zda je člověk pozitivní nebo negativní by se testovaný dověděl přibližně do hodiny.

Sto korun za test

Obrovskou výhodou nové metody je kromě rychlosti i cena. „V případě, že subjekt bude mít zájem o velké množství vzorků, řekněme tisíce, tak finanční náročnost testu bude velice nízká, třeba kolem sto korun za test,“ upřesnil Petr Klempt, zástupce společnosti, která bude testy vyrábět.

Při komerčním využití by pak cena za jedno otestování neměla přesáhnout 500 korun. Za nedávno schválené tzv. pětitisícové rouškovné by se tak senioři mohli nechat otestovat zhruba desetkrát oproti současným dvěma až třem testům. Reportéři televize CNN Prima NEWS zjistili, že zájem o novinku mají spíš mladší ročníky.

Masivní testování před akcí

Podle vynálezců testu je nová technologie tak rychlá a bezpečná, že by bylo možné provádět masivní testování návštěvníků sportovních a kulturních akcí ještě před vstupem, a to pomocí mobilních laboratoří. „Chtěli bychom vyvinout kit, který by byl dostupný opravdu masám,“ dodala spoluautorka testů Regina Fillerová.

Výzkumníci testy vyzkoušeli u desítek dobrovolníků a odhalili případy bezpříznakové infekce. V první fází zkoušek měly nové testy oproti konkurenci stoprocentní úspěšnost.

Tagy: