reklama

Olomoučtí vědci vyvinuli rychlý a levný test na koronavirus. Mohl by vyjít jen na stovku

Olomoučtí vědci ve spolupráci se soukromou firmou vyvinuli nový rychlotest na zjišťování nákazy koronavirem. Člověk by si mohl test provést sám, výsledek by mohl znát za hodinu. Cena testu by byla méně než třetinová oproti současnosti. Zda je člověk pozitivní na COVID-19 má údajně odhalit i u těch, kteří žádné příznaky nemoci nemají. V první fázi by se měl používat třeba při hromadných akcích.

reklama

K tématu

Testování začíná odběrem vzorku, který si člověk odebere sám pomocí tyčinky podobné té na čištění uší. „Jedná se o odběrovou štětičku, která se zasune do kořene nosu, kde je virová nálož největší,“ popsala vedoucí skupiny molekulární imunologie Univerzity Palackého (UP) v Olomouci Eva Kriegová.

„Ten odběr není náročný. Myslím, že to zvládne každý. Není to nic příjemného, ale dá se to vydržet,“ řekla Jiřina Maňáková, dobrovolnice, která se nechala testovat.

Uvnitř odběrové zkumavky je speciální roztok s tajnou recepturou. Díky němu odpadá složitá a zdlouhavá fáze oddělování virové RNA. Zda je člověk pozitivní nebo negativní by se testovaný dověděl přibližně do hodiny.

Sto korun za test

Obrovskou výhodou nové metody je kromě rychlosti i cena. „V případě, že subjekt bude mít zájem o velké množství vzorků, řekněme tisíce, tak finanční náročnost testu bude velice nízká, třeba kolem sto korun za test,“ upřesnil Petr Klempt, zástupce společnosti, která bude testy vyrábět.

Při komerčním využití by pak cena za jedno otestování neměla přesáhnout 500 korun. Za nedávno schválené tzv. pětitisícové rouškovné by se tak senioři mohli nechat otestovat zhruba desetkrát oproti současným dvěma až třem testům. Reportéři televize CNN Prima NEWS zjistili, že zájem o novinku mají spíš mladší ročníky.

K tématu

Masivní testování před akcí

Podle vynálezců testu je nová technologie tak rychlá a bezpečná, že by bylo možné provádět masivní testování návštěvníků sportovních a kulturních akcí ještě před vstupem, a to pomocí mobilních laboratoří. „Chtěli bychom vyvinout kit, který by byl dostupný opravdu masám,“ dodala spoluautorka testů Regina Fillerová.

Výzkumníci testy vyzkoušeli u desítek dobrovolníků a odhalili případy bezpříznakové infekce. V první fází zkoušek měly nové testy oproti konkurenci stoprocentní úspěšnost.

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

reklama
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama