Úřednický moloch, pustil se Janeček do vnitra. Diviš: Neuznali mi ani známého florbalistu

360° (1125)

Z rozhodnutí ministerstva vnitra jsme v šoku, shodli se v pořadu vyřazení kandidáti na prezidenta a podnikatelé Karel Diviš a Karel Janeček. Ti podle resortu neměli dostatek platných podpisů k tomu, aby se mohli zapojit do boje o Pražský hrad. Oba se plánují odvolat. Kde podle jednotlivých uchazečů nastala chyba?

„Jsem šokován, nedává to smysl. V počtu odevzdaných a uznaných podpisů je nepoměr, to rozhodně. Je možné, že se stala chyba ve výpočtech, analýze. Nemohu vyloučit podvod například při sbírání podpisů,“ sdělil Janeček, který se proti rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Kontrolovali jsme to, aby to dávalo smysl, ale nemohli jsme kontrolovat všechny podpisy. Je podivnost, že nejde sbírat podpisy elektronicky,“ rýpl si do systému miliardář a matematik. Nyní podle svých slov udělá vše pro to, aby se zapojil zpět do hry. „Pravděpodobnost je ale teď výrazně nižší. Je to úřednický moloch,“ posteskl si.

Bude se hodit každý hlas

Ze závěru resortu vnitra byl zaskočený i Diviš. „Podle protokolu jsme odevzdali 10 973 archů, ministerstvo říká, že to mělo být 10 972, to je tedy malinký rozdíl. Podstatnější věc je, že máme podrobnou evidenci, co jsme odevzdali,“ reagoval na rozhodnutí resortu, pod který volby spadají.

Namátkově si poté prý vzal arch číslo 17, kde byl na první pozici podepsán jeho známý. „Štěpán Slaný z České Lípy mi arch podepisoval přímo na úvodní tiskové konferenci, toho mi ale neuznali. Hned jsem mu volal, je to šéf florbalového klubu v České Lípě, takže tomu nerozumím,“ dodal Diviš skepticky.

Ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že ho tento scénář vývoj ani nenapadl. „Je mi to líto, vím, že jsme vše splnili a jisto jistě, na svoji čest, říkám, že mi 50 tisíc občanů vyjádřilo podporu. Budeme bojovat,“ přislíbil.

Oba kandidáti přiznali, že mezi sebou vnímají vzájemné sympatie. „Byli jsme ve shodě i předtím. Kdybych měl volit někoho jiného, tak jeho,“ řekl Janeček směrem k Divišovi. „My si tykáme, jsme přátelé, naše rodiny se znají. Nebudu říkat, koho bych podpořil ale (Janečkovi) budu fandit. Vím, že kampani obětoval dost času,“ dodal Diviš.

Tagy:
prezidentské volby Karel Janeček Štěpán Slaný Karel Diviš Ministerstvo vnitra České republiky Nejvyšší správní soud České republiky