USA zaklekly na Putinovu milenku. Kabajevové zrušily víza a zavedly majetková omezení

Válka na Ukrajině (2.8.2022 13:00)

Spojené státy v úterý přidaly na seznam sankcí proti Rusku dalších 30 firem či 13 jedinců. Mezi nimi figuruje i někdejší gymnastka Alina Kabajevová. Ta je podle médií přítelkyní ruského prezidenta Vladimira Putina. Postihy míří také proti představiteli okupované Chersonské oblasti Kirillu Stremousovi, kterého do této loutkové funkce dosadil Kreml.

Nový seznam na svých stránkách zveřejnilo americké ministerstvo financí. Tamní vláda zrušila Kabajevové víza a zavedla další majetková omezení, uvedla agentura AP. Kabajevová stojí v čele velké mediální skupiny NMG, která podle USA propaguje ruskou invazi na Ukrajinu.

Údajná Putinova milenka figuruje také na sankčním seznamu Evropské unie, dostala se na něj v rámci šestého balíku na začátku června. Od května je i na britském seznamu. K uvalení sankcí na Kabajevovou za šíření dezinformací vyzval i vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj.

Na seznamu se nachází i Kirill Stremousov, který je členem loutkové vlády v okupované Chersonské oblasti, či Andrej Grigorjevič Gurjev. Ten vlastní panství Witanhurst ve Velké Británii. Rezidence s 25 ložnicemi je po Buckinghamském paláci druhým největším sídlem v Londýně, upozornila agentura AP. USA se rozhodly blokovat také jeho jachtu Alfa Nero v hodnotě 120 milionů dolarů (2,9 miliardy korun).

Tagy: