
Motorkář vjel na jihu Moravy do příkopu a narazil do stromu. Na místě zemřel
Zástupci členských států Evropské unie se v pátek shodli na osmnáctém balíčku sankcí proti Rusku, uvedly diplomatické zdroje. Slovenský premiér Robert Fico již ve čtvrtek večer informoval, že Bratislava stáhne svou blokaci. Nový balíček protiruských omezení, který míří zejména na energetický a bankovní sektor, v pátek ještě formálně v Bruselu schválí unijní ministři pro evropské záležitosti.
Slovensko v pátek umožní schválení 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Ve videu zveřejněném na Facebooku to ve čtvrtek večer oznámil slovenský premiér Robert Fico, který řekl, že další odmítání podpory novým sankcím by poškodilo slovenské zájmy. Slovensko blokovalo přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádalo záruky k jiné iniciativě Evropské komise, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které má být postupně ukončen dovoz ruského plynu do unie. Komise v minulých dnech konkrétní záruky poskytla.
Americké zbraně jsou již na cestě na Ukrajinu. V úterý večer místního času (v noci na středu SELČ) to podle agentury Reuters prohlásil prezident Spojených států Donald Trump. Řekl také, že za všechny americké zbraně zaplatí Severoatlantická aliance a že USA na Ukrajinu nevyšlou žádné vojáky. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi. Trump se v posledních měsících snažil zprostředkovat zastavení bojů a mírová jednání. Zatímco Ukrajina s bezpodmínečným příměřím opakovaně souhlasila, Rusko na tento americký návrh nepřistoupilo.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že umožní prodej amerických zbraní spojencům z NATO, kteří podporují Ukrajinu. Součástí mají být i klíčové rakety Patriot. Pro Kyjev je to uklidňující oznámení, píše CNN. Trump ale mohl zajít dál a uvalit na odběratele ruských surovin nové sankce, což by Kreml výrazně oslabilo. Moskvě dal navíc 50denní lhůtu na dohodu, čímž podle CNN oddaluje zásadní rozhodnutí. Stále tak definitivně nezavrhl myšlenku, že Kreml ve skutečnosti o mír stojí.
Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Vyjádřil přesvědčení, že Británie by přišla Spojeným státům v případě války na pomoc, což prý nemůže říct o zemích EU. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil mimo jiné Trumpova vyjádření o možných protiruských sankcích za vážná.
Ačkoliv slovenský turistický ruch vzkvétá, Češi se do sousední země příliš nehrnou. Počet těch, kteří tam míří na dovolenou, se snížil téměř o polovinu. Uvádí to ministr cestovního ruchu a sportu (za Směr-SD) Rudolf Huliak, který nabízí i své vysvětlení – přemnožení medvědi či „progresivní ideologie“. Naproti tomu podle místopředsedy Progresivního Slovenska (PS) Ivana Štefunka může být na vině spíše fakt, že „na Slovensku trpí demokracie“. Proč Češi přestávají jezdit na Slovensko? Hlasujte v anketě v článku.
Slovensko je suverénní země a garance při odmítnutí dodávek ruského plynu je náš národní zájem. Ve svém otevřeném dopisu takto reagoval slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) na slova svého českého protějšku Petra Fialy (ODS). Ten ho ve svém dopise přesvědčoval, aby za Slovensko neblokoval návrh 18. sankčního balíčku Evropské komise proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Fico dodává, že nejlepší by byl návrat společných jednání české a slovenské vlády.
Premiér Petr Fiala (ODS) požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený 18. balík protiruských sankcí. V dopise uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise (EK) postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.
Ukrajinská investigativní nevládní organizace zkoumala trosky sestřelených ruských stíhacích letadel. Ve své zprávě poté uvedla, že Kreml i přes západní sankce stále ve svých letounech používá elektroniku zahraničního původu. Výzkum ilustroval hypotetickou účinnost západních sankcí a zároveň zdůraznil, že tyto snahy do značné míry selhaly v narušování dodavatelských řetězců.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom v sobotu agentury Reuters a AFP.
Lídři evropských států se ve čtvrtek opět po třech měsících scházejí v Bruselu. Jejich setkání tak bezprostředně navazuje na summit členů NATO, který se odehrál ve středu v nizozemském Haagu. Řešit se budou výdaje na obranu, Ukrajina a Izrael, ale také hybridní hrozby v Evropě. „Právě opakující se útoky proti kritické infrastruktuře se nyní stávají součástí strategických diskusí nejen v NATO, ale i v rámci Evropské rady,“ říká pro redakci CNN Prima NEWS analytička Centra pro informovanou společnost Veronika Víchová. Česko chce zvednout téma rozšíření systému emisních povolenek.