CNN Prima News sankce

sankce

Výpis příspěvků ke štítku „sankce“

Čína umožňuje válku na Ukrajině, prohlásil Stoltenberg. Peking: NATO na nás slovně útočí

Čína svými dodávkami technologií dvojího použití umožňuje Rusku vést válku na Ukrajině, uvedl ve středu před půlnocí středoevropského času na summitu NATO jeho generální tajemník Jens Stoltenberg. Rovněž sdělil, že Severoatlantická aliance si přeje, aby se Ukrajina, která se nyní s alianční podporou brání ruské invazi, stala jejím členem. Peking reagoval na ostrá slova s tím, že prohlášení „vychází z mentality studené války“ a jde o „očerňování“.

EU schválila další sankce vůči Rusku. Zasáhnou přes sto lidí a firem či zkapalněný zemní plyn

Aktualizováno

Členské státy Evropské unie v pondělí formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Informovalo o tom české zastoupení při EU. Sankční seznam se rozrůstá o 116 fyzických i právnických osob, které se podle unijní diplomacie podílejí na agresi proti Ukrajině, a rovněž o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce definitivně odsouhlasili na pondělním jednání v Lucemburku unijní ministři zahraničí.

EU se shodla na dalších sankcích proti Rusku. Týkají se konkrétních lidí i zkapalněného plynu

Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek shodli na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku, oznámilo belgické předsednictví v Radě EU. Podle českého zastoupení při EU se sankční seznam rozrůstá o více než 100 fyzických i právnických osob, ale i o některé sektorové oblasti. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Sankce musí ještě formálně schválit členské státy.

Rusové panikaří a vybírají peníze, tvrdí média. Podle Justa jsou ale na krize zvyklí

Rusové ve velkém vybírají z bankomatů hotovost a zemí se šíří panika. Důvodem jsou nové americké sankce vůči ruskému rublu. S touto zprávou přišla některá zahraniční média. Opačný pohled však nabízí spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just, který žije v Moskvě. Připouští, že do problémů se dostaly některé směnárny, ale Rusové podle něj nepanikaří. Navíc dodal, že mnozí Rusové jsou již na krize zvyklí a naučili se mít u sebe pro jistotu hotovost v zahraniční měně.

Černí pasažéři v Česku si zřejmě pořádně připlatí. Pokuty mají být dvojnásobné

Aktuální sazebník pokut se pravděpodobně brzy změní. Jak vyplývá z připravovaného návrhu zákona, dopravní společnosti by mohly vymáhat až dvojnásobek aktuální přirážky. Pro pasažéry, kteří cestují takzvaně na černo, se tak může maximální výše pokuty zvednout z 1 500 na 3 000 korun. Novela je aktuálně v připomínkovém řízení. Jak pro CNN Prima NEWS uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka, k navýšení pokut nedošlo déle než deset let – a dopravní podniky ztrácejí nástroj, jak zabránit vědomému a masovému nedodržování přepravních podmínek.

Češi jednali v Sýrii s předákem diktátorského Asadova režimu. Byla to humanitární mise, tvrdí

Ministerstvo zahraničí vedené Janem Lipavským (Piráti) vyslalo do Sýrie delegaci diplomatů, která tam jednala mimo jiné s ministrem zahraničí Fajsalem Mikdádem, sankcionovaným Evropskou unií. Fotografie ze setkání zveřejnili sami Syřané, v Česku o tom jako první informoval web Lidovky.cz. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake pro CNN Prima NEWS uvedl, že Češi se s ministrem pod sankcemi EU setkali kvůli humanitární pomoci obyvatelům země.

Pozor při změně dodavatele energií: Podepsat bez přemýšlení plnou moc se nemusí vyplatit

Desetitisíce domácností využívají výhodných nabídek a mění dodavatele energií. Ne vždy se ale lidé mohou setkat s bezproblémovým přechodem k jiné společnosti. Energetický regulační úřad doporučuje, aby si lidé dvakrát rozmysleli podpis plné moci při zprostředkování změny. Objevují se totiž zákazníci, kteří musí řešit nečekané potíže. Na co si dát pozor?

Další sankce pro Rusko: USA je uvalily na stovky subjektů. Mezi nimi je i firma ze Slovenska

Aktualizováno

Spojené státy ve středu na stovky osob a právnických subjektů uvalily nové sankce, které podle agentury Reuters souvisejí hlavně s ruskou válkou proti Ukrajině. Jsou namířeny proti obcházení předchozích západních sankcí, například prostřednictvím čínských subjektů. Sankce vyhlášené ministerstvem financí se tak vztahují i na 20 firem se sídlem v Číně a v Hongkongu a rovněž zahrnují téměř 60 subjektů v Rusku, Ázerbájdžánu, Belgii, Turecku, Spojených arabských emirátech a na Slovensku, které jsou viněny z toho, že Moskvě umožňují „pořizovat si zoufale potřebnou technologii a vybavení ze zahraničí“.