Uškrťte toho člověka. Jaké jsou nejostřejší výroky Miloše Zemana vůči novinářům?

Miloš Zeman byl během své kariéry pověstný svým vztahem k novinářům. Někdy šlo o bezvýznamnou urážku, jindy o mezinárodní skandál. Ten způsobil dosluhující prezident třeba po jednání s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem, když prohlásil, že by se novináři měli likvidovat.

„Novinářů je příliš mnoho, měli by se likvidovat,“ prohlásil Zeman při setkání s ruským prezidentem. Hrad následně výroky mírnil, prý šlo o žert, který novináři nepochopili.

Svůj názor na novináře Zeman nezapomněl zmínit ani při své inauguraci. Mluvil o médiích, která vlastní podnikatel Zdeněk Bakala. „Tyto noviny nás každoročně poučují o tom, jak se máme chovat. Podle mého názoru by novinář, který bere peníze tímto způsobem, neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně,“ řekl Zeman.

V roce 2018 navštívil Sněmovnu, kde nabádal poslance, aby schválila důvěry vládě. Ani tehdy neopomněl zmínit novináře. „Nechci se zabývat peripetiemi, které se vázaly na jednání o vládě, a už vůbec ne personálními otázkami, které jsou často medializovány, protože je to jediné téma, jež novináři dokážou pochopit,“ sdělil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zeman se přestěhoval z lánského zámku. Podívejte se, jak vypadá jeho luxusní „bungalov“

Zeman novináře také rád překvapoval. Jednou je pozval do zahrady u Lumbeho vily na tiskový brífink. Do poslední chvíle tajil jeho obsah. Nakonec se svým týmem spálil obrovské rudé trenky, které před tím aktivistická skupina Ztohoven umístila na Hrad místo prezidentské standarty. „Je mi líto, že z vás dělám blbečky. Opravdu si to nezasloužíte,“ uvedl tehdy Zeman

Absolutní pitomci

Nebál se ale ani ostřejších slov. „Prosím vás, uškrťte toho člověka,“ reagoval Zeman během své dovolené na Vysočině na dotaz novináře, který se ho ptal na jeho program. Nevybíravá slova volil také na návštěvě armádní střelnice. Vojáci mu dali do ruky útočnou pušku, aby si ji vyzkoušel. „Poprvé v životě mi dají samopal. Bude mít ostré náboje. V zásobníku je sedm kulí jako v Sarajevu. Pokud jsou přítomní novináři, chtěl bych je srdečně pozvat,“ řekl končící prezident.

Názor na novináře nezměnil ani na konci svého mandátu. „Já jsem novináři většinou pohrdal, většinu z nich pokládám za absolutní pitomce, ale nikdy jsem neříkal, že novináři jsou můj nepřítel,“ sdělil Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Tagy: