Noc v Discolandu Sylvie: Divoké historky z Jonákova klubu ožívají v podání DJů a pornohvězd
Pražský hrad
Výpis příspěvků ke štítku „Pražský hrad“
Světový den dětí v Česku: Pavel přijal na Hradě vítěze ankety, dominanty se rozsvítily modře
Letos je to přesně 35 let od toho, kdy Valné shromáždění OSN přijalo Úmluvu o právech dítěte, jíž byla Česká republika jedním z prvních signatářů. Od té doby si svět 20. listopadu připomíná Světový den dětí. Český výbor pro UNICEF ho s dětmi v naší zemi oslavil hned několika způsoby, dopoledne se vítězové ankety Dítě Česka 2024 sešli na Hradě s prezidentem republiky Petrem Pavlem, v podvečer se řada budov rozsvítila do symbolické modré barvy v rámci kampaně UNICEF Light Up Blue.
KOMENTÁŘ: Metálem pro Dvořáka vyslal prezident signál, že úklid v ČT nechce
Doposud platil za hlavního politického vysílače signálů premiér Petr Fiala. Během slavnostního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě však mocně vysílala signály sama hlava státu – třeba směrem na Kavčí hory. Protože vyznamenání bývalého generálního ředitele České televize Petra Dvořáka nebylo ničím jiným než jedním velkým signálem. Nikoli však k Dvořákovi, nýbrž směrem ke stávajícímu vedení ČT.
Úsměvy Rakušana i chladný Turek: Zasedací pořádek na Hradě k sobě přiřadil politické rivaly
Slavnostnímu předávání státních vyznamenání při příležitosti vzniku samostatného Československa v pondělí večer ve Vladislavském sále Pražského hradu přihlížely stovky hostů. Jak zaznamenal přítomný štáb CNN Prima NEWS, zasedací pořádek někdy k sobě přiřadil i politické a názorové rivaly. Někteří situaci využili k přátelským debatám. Jiní si naopak vyměnili chladné pohledy.
GLOSA: Agent Bureš a rozvědčík Pávek aneb Pohádka o zlém a hodném komunistovi
Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zajímá to ale dnes ještě někoho? A zajímá ještě skutečně většinovou českou společnost, kdo byl před listopadem 89 komunistou, rozvědčíkem či estébákem? Kdo byli Bureš a Pávek? Nebo už jde spíš o to, kdo se hezky tváří, kdo pěkně mluví a komu se co odpustí? Minulý týden nám ukázal nejen rozdílné přístupy k Petru Pavlovi a Andreji Babišovi, ale také znovu potvrdil, že si pravda a láska budou muset ke svému přežití najít jiná témata než antikomunismus. A to včetně samotného tématu pravdy a lásky.
Jaká byla letošní vyznamenání? Kalousek chválil Pavlův projev, Babiše mrzí opomenutí Kundery
Hezký, inspirativní a povzbudivý projev. Tak exministr financí Miroslav Kalousek zhodnotil řeč prezidenta Petra Pavla u příležitosti udělování státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Oceněni byli například papež Jan Pavel II., herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová či hokejista Roman Červenka. Naopak spisovatele Milana Kunderu Pavel nevyznamenal, což mrzelo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
PŘEHLEDNĚ: Jan Pavel II., Vetchý i legendární hokejista. Prezident vyznamenal 56 osobností
Papež Jan Pavel II., chartistka Anna Šabatová, herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, zpěvačka Marie Rottrová, frontman kapely Olympic Petr Janda či hokejista Roman Červenka. Všem těmto osobnostem prezident Petr Pavel udělil státní vyznamenání, a to již tradičně u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Hlava státu v roce 2024 propůjčila čtyřikrát Řád Bílého lva, což je nejvyšší státní vyznamenání. V letošním seznamu 56 vyznamenaných chybí třeba někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či podnikatel Jiří Brady – tedy jména, o nichž se v poslední době hojně spekulovalo.
Kulidakis: Loni Pavel vyznamenal „kamarády“. Neocení Mašíny, nezajímá mě to, řekl Schmarcz
Minulý rok vyznamenal Petr Pavel kamarády ze své názorové, politické a kulturní fronty. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Thomas Kulidakis. Dodal, že je zvědavý, zda tuto „tradici“ českých prezidentů při předávání státních vyznamenání u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu Pavel letos poruší. Komentátor Martin Schmarcz to komentoval slovy, že dokud nebude oceněna skupina bratří Mašínů, ceremoniál ho nezajímá.
Kdo dostane vyznamenání? Na seznamu je Kundera, Havlová, Kubera i Brady
Už v pondělí 28. října udělí prezident Petr Pavel státní vyznamenání u příležitosti oslav vzniku samostatného Československa. Prezident vybíral z 265 jmen, které mu navrhla Sněmovna a Senát. Na seznamu nominantů je například někdejší první dáma Dagmar Havlová Veškrnová, spisovatel Milan Kundera či kanadský podnikatel českého původu Jiří Brady, který prošel dvěma koncentračními tábory. To, kdo vyznamenání dostane, je však zatím tajné.
Jurečka o penězích pro Pavlovou: Hrad změnil dohodu, chtěl je zvlášť. Trapné, říká Schillerová
Peníze pro manželku prezidenta Petra Pavla, Evu Pavlovou, si Kancelář prezidenta republiky vyžádala navíc v separátní obálce, původní dohoda však zněla jinak. Ve vysílání Partie Terezie Tománkové to prohlásil vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) na informaci zareagovala, že je jí trapné to komentovat, a na peníze navíc pro první dámu podle ní jednoduše není doba.
Změna v penězích pro první dámu: Dostane je od prezidenta, rozhodl úřad po poradě s Pavlem
Diskuze o možných finančních náhradách pro první dámu pokračuje: kancelář prezidenta Petra Pavla ve středu podle serveru Echo24 navrhla, aby se část prezidentských náhrad mohla převést na jeho manželku. V původní verzi novely ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo uzákonění zcela nové náhrady, jež by činila 30 procent náhrady hlavy státu a příští rok by mohla být 108 300 korun.
Korecký: Apanáž pro první dámu? Politická sebevražda. Vláda s rozpočtem předvádí amatérismus
Dávka nebo apanáž pro první dámu je politicky sebevražedná záležitost, řekl Miroslav Korecký, komentátor Mladé fronty DNES, v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Dodal, že je neobhajitelná zvláště v případě, kdy se v Česku přes rok řeší platy školníků nebo kuchařek. Současná vláda podle něj při přípravě státního rozpočtu předvádí „naprostý amatérismus“.
Glosa: Kouř signálu renty paní Pavlové štípe v očích
Ministři premiéra Petra Fialy se už tři roky označují za vládu, která rozpočtově odpovědně dosáhne ekonomického růstu a lepší politické kultury. Nic z toho ale dosud nedodali. Místo toho slýcháme, že není na občany v tom či onom. Státní kasa, plněná z našich daní, si tak prý nemůže dovolit lépe placené státní zaměstnance nebo zvýšení rodičáku opravdu pro všechny. Zároveň není dost škol a školek, silnice připomínají tankodrom a na důstojnou dálniční síť se musíme dívat k sousedům. Tu protestují zemědělci, jindy učitelé a lékaři, nyní zase zaměstnanci soudů. A aby toho nebylo málo, do důchodu budeme muset odcházet později. Jak v takové situaci vnímat nápad na vysokou rentu pro Evu Pavlovou?