CNN Prima News Pražský hrad

Pražský hrad

Výpis příspěvků ke štítku „Pražský hrad“

Konec jednání opozice s Hradem ohledně důchodové reformy. ANO ho zrušilo, Pavel je zklamaný

Aktualizováno

ANO podle prezidentské kanceláře zrušilo účast na pondělním jednání o reformě penzí. Další jednání v současném formátu považuje opoziční hnutí za bezpředmětné. Ke zrušené schůzi se vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS) či předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Podle nich ANO nedokázalo k důchodové reformě nabídnout žádnou alternativu. Podle hnutí však předseda vlády i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně deklarovali, že reformu přijmou bez ohledu na jednání s opozicí.

Prezident chce pomoci najít shodu u důchodové reformy. Žádný posun nečekám, říká Jurečka

Prezident Petr Pavel projedná ve čtvrtek důchodovou reformu se zástupci opozičního hnutí ANO a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Hlava státu chce, aby koalice s opozicí našla na změnách v penzích shodu. To doporučují i ekonomové, kteří se obávají, že se důchodový systém v budoucnu zhroutí. Jurečka ale uvedl, že žádný posun nečeká. Hnutí ANO totiž podle něj zatím nepodalo žádný návrh, jak by chtělo záměry vlády měnit.

Zeman zůstává po operaci v nemocnici. Exprezidentovi se daří dobře, ujistil veřejnost Mynář

Bývalý prezident Miloš Zeman po čtvrteční operaci krevní sraženiny v motolské nemocnici zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho zdravotní stav je stále vážný, ale stabilizovaný, nezhoršil se, odpověděla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Zemanův zdravotní stav zhodnotí a o dalším postupu rozhodne v pondělí ráno lékařské konzilium, řekl Zemanův spolupracovník a někdejší vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Prezident Pavel: Osud Ukrajiny připomíná, jak prozíravé bylo vstoupit do NATO

Osud Ukrajiny připomíná, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do Severoatlantické aliance (NATO). Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se v úterý koná na Pražském hradě u příležitosti 25. výročí vstupu ČR do NATO, to uvedl prezident Petr Pavel. Bývalý americký prezident Bill Clinton dodal, že vstup ČR a dalších zemí do NATO bylo to nejlepší, co se mohlo stát. Rozšíření bylo podle něj správné.

Gala koncert na Pražském hradě připomene 680 let od povýšení Arcibiskupství pražského

Letošní oslavy povýšení pražského biskupství na arcibiskupství proběhnou 28. dubna 2024 ve Španělském sále na Pražském hradě. Český královský institut a Hudební festival Znojmo přináší Gala koncert pro arcibiskupství s operními hvězdami světové úrovně, jimiž bezesporu jsou sólista Metropolitní opery Adam Plachetka a evropská vycházející hvězda Franko Klisović za podpory orchestru Czech Ensemble Baroque.

Nerudová: Po volbách jsem byla výraznou osobností. Oslovila mě řada politických stran

Po prezidentských volbách se mnou jednala celá řada politických stran. Chápu, že bych byla výraznou osobností na jejich kandidátkách. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Spolupracovat nakonec začala s hnutím STAN, které povede do červnových evropských voleb. Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity kromě jiného zhodnotila působení prezidenta Petra Pavla ve funkci hlavy státu.

Pavel není typický generál a Kolář je pro něj komplikací, říká Pečinka. V čem už trumfl Klause?

Politickým tématům se věnuje jako novinář přes třicet let. Osobně zažil všechny české prezidenty. A v čem je podle komentátora Bohumila Pečinky jako hlava státu Petr Pavel výrazně jiný než jeho předchůdci? „On si přečetl ústavu a nechce překračovat svůj mandát. Navzdory tomu, že na rozdíl od těch předchozích má mandát nejsilnější,“ říká Pečinka. Upozorňuje také na fakt, že se současný prezident těší popularitě, jakou nezažil ani Václav Klaus v době své největší éry.

Zeman již rok není prezidentem. Jak tráví čas? Stále je v kontaktu s mnoha politiky

Od doby, co Miloš Zeman předal prezidentskou funkci Petru Pavlovi, uběhl přesně rok. I když se nejdříve zdálo, že se bývalá hlava státu spíše stáhne do ústraní, nakonec se Zeman – skrze nejrůznější setkání s aktivními politiky – objevuje ve veřejném prostoru častěji, než se očekávalo. Kteří politici exprezidenta poctili návštěvou v jeho kanceláři? A jak Zeman hodnotí současnou vládu?

Plán ČR na zajištění munice je významný, řekl Macron. Demisi, křičeli na něj lidé na Hradě

Aktualizováno

Rusko nesmí zvítězit ve válce na Ukrajině. Je nutné podporovat ukrajinský lid a tamní armádu tak dlouho, jak to bude třeba. Francouzský prezident Emmanuel Macron to řekl na tiskové konferenci po úterním jednání s českým protějškem Petrem Pavlem v Praze. Macron také řekl, že česká iniciativa na zajištění munice pro Ukrajinu v zemích mimo Evropskou unii je významná. Francie se k ní připojí, dále o tom budou jednat ministři obou zemí.

Nerudová: Snad bude žena českou prezidentkou co nejdříve. Věřím, že jsem k tomu přispěla

Myslím, že už dnes žije budoucí první česká prezidentka. Přála bych si, aby byla zvolena co nejdříve. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Rovněž zmínila, že na svou loňskou kampaň vzpomíná jen v dobrém. Lídryně hnutí STAN do europarlamentu zároveň zhodnotila působení Petra Pavla ve funkci hlavy státu. Bude někdy znovu sama kandidovat na prezidentku? A proč by Česko podle Nerudové mělo přijmout euro?