Úspěchy v UFC udělaly z Procházky hvězdu. Kteří další Češi prorazili v MMA?

Zápasník Jiří Procházka se po vítězství titulu UFC v polotěžké váze vrátil do Česka, aby svůj triumf pořádně oslavil. Mezitím přijímá chválu od tuzemských i zahraničních osobností. Procházkovi popřála například legenda MMA Conor McGregor či šéf UFC Dana White. Výhra českého samuraje rovněž těší společnost XTB, které dělá Procházka ambasadora. Kteří další čeští fighteři se dostali do UFC?

Procházkův oponent – brazilský veterán Glover Teixeira – podlehl v neděli v Singapuru českému bojovníkovi jen 28 vteřin před koncem posledního kola. Jiří Procházka se tak stal novým mistrem světa UFC v polotěžké váze.

Procházka však není zdaleka jediným Čechem, který se dostal do UFC. Vůbec prvním Čechem, který v nejprestižnější organizaci bojoval, je Karlos „Terminár“ Vémola. Nejznámějšího českého zápasníka MMA asi není třeba dlouho představovat.

První zápas v UFC absolvoval již v roce 2010. V nejslavnější MMA organizaci podstoupil celkem šest zápasů, vyhrál dvakrát. UFC opustil po dvou porážkách v řadě.

Mezi další zkušené bijce patří 31letý Viktor Pešta, který se v roce 2013 stal šampionem organizace GCF v těžké váze. Poté podepsal smlouvu s UFC. Působením v této organizaci si však pokazil do té doby skvělou bilanci 9:0. Z pěti následujících zápasů vyhrál jen jediný a jeho angažmá v UFC skončilo.

V UFC nadále působí David Dvořák. První nabídku na zápas v Praze v roce 2019 ovšem odmítl. Byla totiž na fight ve vyšší váhové kategorii. Svůj debut si nakonec odbyl v roce 2020, kdy v muší váze porazil Brazilce Bruna Silvu. Stal se tak prvním Čechem, který dokázal svůj první zápas v Ultimate Fighting Championships vyhrát.

Dalším fighterem, který se v Česku těší velké pozornosti, je 32letý Uzbek narozený v Tádžikistánu, který v roce 2019 získal české občanství. Ve stejném roce se Machmud Muradov ukázal v UFC. Tehdy absolvoval dva zápasy a oba vyhrál. V současnosti má bilanci v UFC v poměru 3:1.

I česká ženská divize má stopu v UFC. 28letá zápasnice Lucie Pudilová tam poprvé bojovala v roce 2017. Z celkových sedmi zápasů však vyhrála pouze dva. V roce 2020 začala působit v českém Oktagonu, kde patří ke špičce bantamové váhy.

Jediný český šampion

Globální poskytovatel obchodních a investičních produktů kromě Procházky dosud spolupracoval s předními osobnostmi ze světa sportu, jako jsou světoznámý fotbalový trenér José Mourinho či polská zápasnice bojových umění a bývalá šampionka UFC Joanna Jedrzejczyková. Ve spolupráci s Jiřím Procházkou plánuje XTB pokračovat.

„Gratulujeme Jiřímu Procházkovi k zisku titulu UFC. Rozhodli jsme se ho podpořit na tento důležitý zápas, který vyústil v zisk titulu šampiona. Je to velká čest. Tento úspěch je potvrzením měsíců tvrdé práce. Ve spolupráci s novým šampionem UFC budeme pokračovat tak, abychom investování a obchodování přiblížili širšímu publiku,“ řekl generální ředitel XTB Omar Arnaout.

Globální poskytovatel obchodních a investičních produktů kromě Procházky dosud spolupracoval s předními osobnostmi ze světa sportu, jako jsou světoznámý fotbalový trenér José Mourinho či polská zápasnice bojových umění a bývalá šampionka UFC Joanna Jedrzejczyková. Ve spolupráci s Jiřím Procházkou plánuje XTB pokračovat.

Tagy: