Ústí nad Orlicí uchvátila chlebíčková slavnost. V nabídce byly i sladké kusy s rebarborou

Slavnost chlebíčků v Ústí nad Orlicí

Slavnost chlebíčků v Ústí nad Orlicí

Obložený chlebíček je bezesporu česká klasika. Však ho také vymyslel Čech, majitel kdysi velmi oblíbeného pražského lahůdkářství Jan Paukert, a to před více než 100 lety. Známá lahůdka na oblíbenosti věkem nijak neztrácí, naopak, dokonce jde s dobou a promítají se do ní moderní trendy. Mnoho variant, dokonce i ty sladké, mohli ve čtvrtek ochutnat návštěvníci chlebíčkové slavnosti v rodišti tvůrce obloženého chlebíčku, v Ústí nad Orlicí.

Budovu Městského muzea v Ústí nad Orlicí a jeho nádvoří ve čtvrtek zaplnilo nebývalé množství lidí všech generací. Všichni přišli ochutnat různé druhy chlebíčků a že bylo z čeho vybírat. „My jdeme vždycky po vajíčkových s majonézou. Ale dobrý jsou všecky,“ pochvaluje si žena středního věku a její vrstevnice pro CNN Prima NEWS dodává: „S rybí pomazánkou mám ráda. Opravdu miluju chlebíčky, dělám je dost často.“ Další návštěvnice přiznává: „Nejvíc mi chutnají ty nezdravý s majonézou.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku se objevily nebezpečné potraviny. Inspekce varuje před husou se salmonelou i plísněmi

Jan Paukert byl rodák z Ústí nad Orlicí. V roce 1910 si otevřel v Praze na Národní třídě lahůdkářství, které navštěvovaly různé významné osobnosti. „K němu chodil kdejaký bohém. Kdekdo, kdo byl z lepší vrstvy a šel si tam jenom pro to drobné, rychlé občerstvení, aby se mohl vrátit ke své činnosti a neměl hlad. Chodil za ním jeho přítel malíř a operní pěvec Jan rytíř Skramlík a říkal mu: ‚Já bych rád něco, co je na dvě, tři kousnutí,‘“ vysvětluje ředitel Městského muzea v Ústí nad Orlicí Radim Urbánek.

Skramlíkovi totiž prý nevyhovovaly v té době k malému pohoštění podávané jednohubky. Chlebíček svou velikostí mezi ní a obloženým chlebem byl prý to pravé. Na začátku byl tedy obložený chlebíček o něco menší, tak na dvě, tři kousnutí. Postupem času se zvětšil do dnešních rozměrů. Původní receptura zachovaná dodnes udávala jednoduchou, avšak chutnou sestavu. „Máslo a bramborový salát, kterými se ukrojená veka napůl pomazala, dále vajíčko, šunka a trvanlivý salám, dříve to byl uherský salám, dneska to může být i jiný typ,“ popisuje předseda východočeské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů ČR František Rybka.

I do chlebíčkářství ale pronikají moderní trendy. Před desítkami let byly přece jen trochu jiné. „Byly jednodušší, bylo tam méně surovin. Dnes se připravují větší, a to z jednoduchého důvodu – aby to bylo dražší. Dávají se tam suroviny, které jsou také dražší,“ říká kuchař staré gardy, Asociace kuchařů a cukrářů ČR Jiří Eichner s tím, že fantazii se meze nekladou.

Při tvorbě chlebíčků není třeba se nechat svazovat přísnými pravidly. Šéfkuchař Vojtěch Kletečka prosazuje experimenty a například pro letošní slavnost vytvořil chlebíček s použitím králičího masa. „Základem je králičí hřbet. Dávám tam fermentovanou ředkvičku, je tam fermentovaný květák a budu tam dávat takovou slanou oplatku. Baví mě kombinovat chutě a lokální suroviny. Na chlebíček se dá dát úplně cokoliv, ale musíte vědět, co s čím,“ usmívá se kuchař.

Velký zájem vzbudily například jeho sladké variace chlebíčků s vanilkovým krémem. „Dávám tam žervé a mascarpone. Na tom je rebarbora, která je marinovaná v jahodovém rozvaru,“ odtajňuje Kletečka. „Lidé jsou někdy překvapení. Říkají si, že to tam nepatří, ale pak se ty chutě začnou spojovat, jen je tomu třeba nechat chvilku času,“ vysvětlil Rybka.

Tagy: