CNN Prima News chléb

chléb

Výpis příspěvků ke štítku „chléb“

Zelenskyj v krytu přežíval na okoralém chlebu. Zežloutl a podobal se mrtvole, líčí novinář

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v prvních týdnech války podobal chodící mrtvole, téměř nespal a v bunkru, kde se ukrýval, přežíval na sladkostech, masu z konzervy a okoralém chlebu. V nové Zelenského biografii to popsal novinář amerického týdeníku Time Simon Shuster, který s ukrajinským prezidentem a jeho týmem na začátku ruské invaze na Ukrajinu strávil nějakou dobu. Úryvek z knihy zveřejnil britský list The Telegraph.

Větší problém než drahé energie je málo zaměstnanců. Pekárny mohou zavírat, varoval expert

Daleko větší problém než vysoké ceny energií je shánění zaměstnanců do pekáren. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Varoval také, že pekárny kvůli tomu mohou zavírat. Zároveň podotkl, že většina pekáren nemá prostředky na investice do nových technologií a v porovnání s evropským standardem jsou pozadu až o 12 let.

Velikonoce jsou levnější než za komunismu. Kilo řízků by teď stálo 762, cukr 93 a pstruh 698 korun

Zapomeňte na titulky o zdivočelých cenách potravin, jaké nemají obdobu. A nebo o nejdražší velikonoční tabuli v historii. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) nelze obelstít. Kuřecích prsní řízky stojí aktuálně 174 korun za kilogram, před revolucí v roce 1989 to bylo 60 korun. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40 353 korun, v roce 1989 to bylo 3 170 korun. Prostým porovnáním s dnešní mzdou statistici zjistili, že kilo kuřecích řízků by nyní stálo 762 korun. A podobný propastný cenový rozdíl najdete u většiny potravin.

PŘEHLEDNĚ: Máslo i cukr. Cena základních potravin konečně klesá, expert ale brzdí nadšení

Základní potraviny po několika měsících zlevňují, od ledna například velmi výrazně klesla cena másla nebo eidamské cihly. V meziročním srovnání je ale stále vidět prudké zdražení většiny produktů. Agrární analytik Petr Havel navíc varuje, že ceny některých základních potravin opět porostou. A i když se v následujících měsících očekává stabilizace, s levnými potravinami, které jsme v tuzemských obchodech mohli vidět před válečným konfliktem na Ukrajině, se můžeme rozloučit.

Staraly se o raněné, rozdávaly chleba. Ukrajinci připomínají příběhy Valentyny, Ilony a dalších

Jednačtyřicetiletou Valentynu Pušyčovou z Kyjeva zastřelili 27. února 2022 u města Brovary v Kyjevské oblasti, když jela vyzvednout zraněného obránce. Pětačtyřicetiletá Ilona Kurovská zahynula 24. března 2022 při distribuci humanitární pomoci nedaleko Buči, když její auto najelo na minu. Devětatřicetiletou Viktoriju Jaryškovou zabilo ruské ostřelování Chersonu 15. prosince 2022, rozdávala tehdy chléb místním lidem. Osudy některých Ukrajinek, které se zapojily do ukrajinského odporu vůči ruské invazi, přibližuje na Mezinárodní den žen web Ukrajinska pravda.