Babiš v Bruselu? Voliči by to brali jako útěk, tvrdí experti. Nastínili jeho budoucnost

360° 5.6.2023

Vést kandidátku ANO do Evropského parlamentu by mohlo být pro šéfa hnutí Andreje Babiše riskantní. Část voličů by to mohla považovat za úprk do zahraničí. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jan Kubáček. Spolu s šéfredaktorem serveru Echo24 Daliborem Balšínkem okomentovali také nedělní duel v Partii Terezie Tománkové, v níž se předseda hnutí ANO utkal s premiérem Petrem Fialou (ODS).

„Podle mě by to pro Babiše nebyla úplně optimální konstelace. Část voličů by to mohla vnímat jako úprk do zahraničí. Útěk z domácí půdy a od rozdělané práce, protože jeho cílová rovina měla být buď uspět jako premiér, nebo jako vyzyvatel a hlídací pes z pozice opozičního premiéra. Nikde dál už se vlastně nemluvilo o prezidentské metě, ani o té evropské,“ uvedl Kubáček. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční přesně za rok.

„Možná by to někteří už mohli vnímat tak, že už prostě neví a neustále kombinuje své politické funkce,“ doplnil Kubáček. Tvrdí, že by to byl pro něj velmi riskantní krok.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tiskárna lživých cenin. Babiš s Fialou si přišli pro krev svého oponenta, říká odborník

Kubáček s Balšínkem okomentovali také nedělní duel v pořadu Partie Terezie Tománkové, v němž se předseda hnutí ANO utkal s premiérem Petrem Fialou. Podle Kubáčka bylo na Babišovi vidět, že tápe. „Je vidět, že stále neví, jestli bude ryzím reprezentantem hnutí ANO, nebo člověkem, který  vyjíždí do terénu a bude spíše na kontakt s voličem a vnitropolitickou sněmovní agendu přenechá Aleně Schillerové a Karlu Havlíčkovi,“ řekl Kubáček.

Nedělní duel na Primě označil za „souboj dvou kohoutů“. Podobně to vidí také šéfredaktor webu Echo24. „Debata se nesla v duchu, kdy se vzájemně obviňovali ze lží a kde bylo naprosto zřejmé, že každý z nich mluví pro své publikum. Nikdo z nich nechtěl přiznat podíl viny na tom stavu, ve kterém jsme a nepochybně Andrej Babiš i Petr Fiala na tom podíl mají. Ukazuje to vlastně atmosféru v celé společnosti, kdy jedna část kategoricky až nenávistně odmítá druhou část společnosti a vůbec není schopna spolu mluvit. To přesně demonstrovali oni dva,“ uvedl Balšínek.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v úvodním videu.

Tagy: