Masový vrah ze Sydney se cíleně zaměřoval na ženy, míní policie. Dřív měl psychické problémy

Útok v nákupním centru v Sydney (13. 4. 2024)

Útočník, který v sobotu v nákupním centru v Sydney ubodal šest lidí, než ho zastřelila policie, se možná zaměřil na ženy. S odkazem na pondělní prohlášení australské policie o tom informovala agentura Reuters. Pět z šesti mrtvých sobotního útoku byly ženy, stejně tak většina z 12 zraněných.

„Je to zřejmé mně i detektivům, že se pachatel zaměřil na ženy a vyhnul se mužům,“ řekla v televizním vysílání Karen Webbová, policejní komisařka australského státu Nový Jižní Wales.

ČTĚTE TAKÉ: Hrdinka ukončila masakr v Sydney. Lidé velebí policistku, která zastřelila vraha šesti lidí

„Ty záběry hovoří za vše, že? Je to určitě linie, kterou budeme vyšetřovat,“ dodala komisařka s odkazem na záběry, které se o víkendu šířily na sociálních sítích. Na nich se zdá, že se pachatel, 40letý Joel Cauchi, mužům spíše vyhýbal. Jediný muž, který při sobotním útoku zahynul, pracoval jako ochranka obchodního střediska.

Cauchi měl v minulosti psychické potíže, uvedla v dřívějším prohlášení policie. Nic podle ní nenasvědčovalo tomu, že by jeho útok byl ideologicky motivovaný.

V Austrálii platí jedny z nejpřísnějších zákonů pro držení zbraní na světě a útoky s podobným počtem mrtvých a zraněných jsou tam velmi vzácné. V zemi jsou v pondělí vlajky na počest obětí spuštěny na půl žerdi a večer se na bílé konstrukci známé opery v Sydney objeví černá stuha, píše Reuters. Na místo činu nedaleko pláže Bondi Beach stovky lidí položily květiny.

Tagy: