reklama

Už ani dávku. Na Barmě úřady zapálily tuny drog v hodnotě přes 800 milionů dolarů

Mezinárodní den boje proti drogám a nelegálnímu obchodování, který připadá každoročně na 26. červen, si vzali na Barmě k srdci. V zemi, která je nechvalně proslulá jako největší varna Asie, zapálili synchronně v několika městech tuny zabavených drog. Podle odhadu by měla zničená narkotika na černém trhu cenu zhruba 839 milionů dolarů (20 miliard korun).

reklama

Drogy vzplály ve čtyřech městech včetně pětimilionového Rangúnu. V největším městě Barmy hořely všechny druhy psychoaktivních látek, od heroinu a pervitinu po opium nebo marihuanu.

Barmská vláda tím chtěla demonstrativně oslavit výjimečně povedený policejní zátah. Během šesti týdnů na přelomu března a dubna se bezpečnostním složkám podařilo napříč zemí zabavit asi 18 tun drog včetně 200 milionů pervitinových tabletek. Informoval o tom list New York Times.

Podílí se na ilegálním obchodu i vláda?

Stát na jihu Asie je produkcí drog proslulý už desítky let. Vláda viní některé ozbrojené skupiny v zemi, že chtějí pomocí financí získaných z prodeje narkotik zosnovat státní převrat. Kritici barmské administrativy naopak tvrdí, že vláda z černého obchodu sama profituje a tiše ho přehlíží.

Podle New York Times je Barma pro výrobce drog ideální lokalitou. Zločinci operují převážně v hornatých a zalesněných oblastech v pohraničí. Pokud dostanou informace o chystaném policejním zásahu, mohou jednoduše přemístit drogy přes hranice do jiného státu (například Thajska nebo Laosu).

K tématu

Další hlavní zprávy

K věci

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde

Pro Českou republiku se všechno točí kolem Vrbětic, kdežto pro Rusko, a stejně tak i pro Západ, je kontext daleko širší. Těmito slovy zhodnotil Alexandr Vondra současnou diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Situace se bezpochyby může negativně promítnout do vzájemných obchodních nebo kulturních vztahů. Na plynu z Ruska však podle Vondry existenčně závislí nejsme.

Rusko

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Rusko hrozí Ukrajině: Na Krymu cvičí 10 tisíc vojáků. Kyjev protestuje a volá po sankcích

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1 200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Ostravský hotel byl pro ruské agenty ideální. Doporučila jim ho jejich oběť z Vrbětic?
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Finančně vyčerpávající léčba Schumachera. Rodina legendy musí rozprodat majetek
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Dalších osm podezření na úmrtí po očkování. Česko jich celkem eviduje už 47
Ve středu přibylo nejméně nakažených od září. Vláda rozhodne o rozvolnění
Další články
reklama
reklama