Barma

Výpis příspěvků ke štítku „Barma“

Půl milionu lidí prchá z domova. Na Asii se řítí nejhorší cyklon za 15 let, varují experti

14. května 2023 09:16

Silný cyklon Mocha dosáhl v neděli podle bangladéšského meteorologického úřadu pobřeží Bangladéše a Barmy. Evakuuje se kvůli tomu zhruba půl milionu lidí, napsal zpravodajský web BBC. Bangladéšští meteorologové očekávají, že cyklon Mocha bude nejsilnější od bouře Sidr, která v roce 2007 zabila nejméně 3 000 lidí.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

6. prosince 2021 07:22

Myanmarský soud uložil vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij trest za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Celkově má strávit dva roky ve vězení místo navrhovaných čtyř let, oznámily agentury Reuters a Kjódó s odvoláním na myanmarskou státní televizi. Výše trestu jí měla být snížena o polovinu po částečném omilostnění šéfem vojenské junty. Verdikt mezitím kritizovala OSN, Evropská unie i jednotlivé země, které vyzvaly k okamžitému propuštění Su Ťij i dalších politických vězňů v Myanmaru.

Myanmarští povstalci se šikují proti vojenské juntě. Blíží se občanská válka?

9. července 2021 07:04

Myanmarský odboj nabírá na síle a na pomoc zvenčí nečeká. Uvnitř povstaleckých táborů hluboko v džungli se dobrovolníci sami trénují na boj proti nepříteli – vládní armádě, která svrhla demokratickou vládu pod vedením Su Ťij. Statisíce lidí už musely kvůli pokračujícím bojům opustit své domovy. Podle lídrů povstaleckých skupin je země na pokraji občanské války. Do jednoho z těchto táborů se exkluzivně podívala CNN.

Zaplaťte, jinak nedostanete tělo. Myanmarská armáda kasíruje rodiny zabitých demonstrantů

13. dubna 2021 00:13

Myanmarská armáda požaduje po rodinách zabitých demonstrantů, které připravily o život bezpečnostní složky, poplatek za vydání těl jejich blízkých. Informuje o tom stanice CNN. Po pátečním masakru ve městě Bago navíc junta zadržela několik dobrovolníků z řad doktorů. Napětí v jihoasijské zemi se stále stupňuje. Od únorového vojenského převratu už při násilnostech zemřelo přes 700 lidí.

Agresivita vojáků v Myanmaru se stupňuje, popisoval polský novinář. Zbili ho a věznili

28. března 2021 22:37

Armáda ztrácí trpělivost, zabíjí dospělé i děti. Vojáci si myslí, že si mohou vše dovolit. Tak popsal konání bezpečnostních složek při protestech v Myanmaru polský novinář, kterého vojáci zbili a 13 dní drželi ve vězení. Důvodem zřejmě bylo, že dokumentoval jednání armády při demonstracích v zemi. Ty pokračovaly i o víkendu.

Už nemůžu, tati, moc to bolí. Sedmiletou dívku v Myanmaru zastřelili před očima rodiny

27. března 2021 19:43

Nejmladší obětí brutálních útoků vojenské junty v Myanmaru se stala sedmiletá dívka Khin Myo Chit. Tu vojáci postřelili v domě, kde bydlela, když utíkala do otcovy náruče. Půl hodiny po útoku zemřela, rodina teď zveřejnila její poslední slova. „Už nemůžu, tati, příliš to bolí,“ pronesla Khin, než vydechla naposledy. Vojáci v napadeních a raziích nadále pokračují. S informací přišel deník Daily Mail.

Násilí v Myanmaru pokračuje. Vojáci během protestů zabili dalších 114 lidí včetně dětí

27. března 2021 09:18
Aktualizováno

Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů za demokracii na několika místech země 114 lidí, včetně dětí. Dnešní den se tak stal nejkrvavějším od únorového puče, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na místní portál Myanmar Now a na svědky. Evropská unie, Británie a Spojené státy nové vraždění odsoudily.

Ve středu během protestů v Myanmaru zemřelo 38 lidí, celkem je přes 50 obětí

3. března 2021 18:52

Na několika místech Myanmaru při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí. Na tiskové konferenci to uvedla zmocněnkyně OSN pro Myanmar Christine Schranerová Burgenerová, informovala agentura AFP. Celková bilance od začátku protestů je podle ní přes 50 mrtvých a mnoho raněných. Mezi zatčenými demonstranty jsou podle AP také novináři.