reklama

Už je to oficiální. Biden přijal demokratickou nominaci na prezidenta USA

Joe Biden přijal nominaci Demokratické strany do souboje o Bílý dům, oficiálně se tak stal vyzyvatelem prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách.

reklama

V projevu na sjezdu strany podle agentury DPA bývalý viceprezident Baracka Obamy uvedl, že chce být prezidentem všech Američanů, nikoli pouze těch, kteří pro něj budou hlasovat.

„S velkou ctí a pokorou přijímám nominaci pro úřad prezidenta Spojených států,“ řekl 77letý Biden v proslovu, který komentátoři shodně označovali za nejdůležitější v jeho padesátileté politické kariéře.

Slíbil být prezidentem nejen těch, kteří mu ve volbách 3. listopadu odevzdají hlas, nýbrž všech občanů USA. „Společně můžeme překonat a překonáme dobu temna v Americe,“ řekl ve video projevu přenášeném z jeho domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware na sjezd konaný v Milwaukee. Učinil rovněž slib, že sjednotí hluboce rozdělenou zemi, dostane pod kontrolu koronavirovou pandemii a vytvoří miliony pracovních míst. Hodlá rovněž najít odpověď na „rasistickou nerovnost“ v americké společnosti a rozhodně bojovat proti změnám klimatu.

K tématu

Bidenovo dnešní vystoupení (čtvrteční místního času) je vrcholem čtyřdenního sjezdu demokratů, který se kvůli pandemii koná ve značně omezené podobě a řečníci na něm vystupují především prostřednictvím video spojení.

V pondělí na něm vystoupila mimo jiné bývalá první dáma Michelle Obamová, která Trumpa označila za špatného prezidenta, který rozděluje a přináší zemi chaos. Během druhého dne sjezd Bidena oficiálně nominoval kandidátem demokratů na prezidenta. Ve středu přijala kandidaturu na viceprezidentku Kamala Harrisová, která by se v případě vítězství stala první ženou a zároveň černoškou na viceprezidentském postu.

Trump ve čtvrtečním projevu svého vyzyvatele v souboji o Bílý dům ostře napadl. „Demokraté v případě Bidenova vítězství zničí ekonomiku, rozpustí policii a přivedou zemi k anarchii,“ řekl Trump. Američany varoval, že se Biden, pokud bude zvolen prezidentem, stane jejich „noční můrou“.

Tagy: sjezd Joe Biden Prezidentské volby v USA 2020 KANDIDATURA

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama