reklama

Expertka: Volby v USA může rozhodnout kostlivec ve skříni, Trump na kampaň nemá čas

Americké prezidentské volby jsou za dveřmi. Pokud hlasování nebude odloženo kvůli pandemii, už 3. listopadu svedou Donald Trump a Joe Biden bitvu o Bílý dům. Průzkumy i experti věští úspěch druhého jmenovaného. Bude se Trump z Oválné pracovny muset vystěhovat? I na to odpovídala v pořadu 360° Alžběta Králová, politická konzultantka a zakladatelka Institutu politického marketingu.

reklama

Demokratického kandidáta Bidena podpořila v USA řada významných osobností v čele s exprezidentem Barackem Obamou a jeho ženou Michelle. „Podpora od osobností klíčového charakteru je podstatná. Je to vcelku klasická taktika, kdy se daní kandidáti snaží získat na svou stranu lidi, kteří mají velký vliv ve společnosti. Trumpa příliš důležitých osobností nepodpořilo,“ uvedla Králová v pořadu 360°.

K tématu

Biden svůj potenciální okruh voličů rozšířil tím, že si za viceprezidentku vybral političku Kamalu Harrisovou, která má indické a jamajské kořeny. „V USA si kandidát vybírá viceprezidenta tak, aby doplnil jeho dovednosti, dělají se proto velké průzkumy. Harrisová může nabídnout, co Biden nemá – může zaujmout ženy a mladší voliče,“ míní politická konzultantka.

Zatímco hlavní slogany odpůrců současného prezidenta jsou namířeny proti Trumpovi, on sám má v tomto ohledu práci těžší. Jeho heslo „Make America Great Again“ (Udělejme Ameriku znovu skvělou) se podle Králové drolí tváří v tvář ekonomické krizi. „V souvislosti s koronavirovou krizí je ekonomická kondice země téma, se kterým demokraté mohou uspět. Sám Trump navíc teď řeší zejména pandemickou situaci a – ač by rád – nemůže se tak věnovat své kampani,“ dodala politická expertka.

Co by mohlo volby rozhodnout na poslední chvíli?

Do voleb zbývají méně než tři měsíce. Podle Králové je možné, že své poslední trumfy kandidáti odkryjí jen pár dní před rozhodujícím okamžikem. „Na ty poslední týdny si počkáme, tam to může zvrátit cokoli. V minulých volbách zasáhlo vyšetřování FBI ohledně úniku e-mailů Clintonové. Takže se očekává, zda ze skříně nevypadne nějaký kostlivec. To je také taktika, že se taková věc nechává na poslední chvíli. V posledních dnech můžou volby rozhodnout také nějaké dezinformační kampaně, které by se šířily virálně, a konečně také předvolební debaty,“ řekla pro CNN Prima NEWS Králová.

Podle ní vyhovuje současná situace, kdy se kampaň odehrává téměř výhradně on-line, hlavně Bidenovi, který není tak zdatný v rétorických soubojích.

K tématu

Tagy: Joe Biden Alžběta Králová Donald Trump Prezidentské volby v USA 2020 prezident USA

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama