Už to stačilo, nechceme emigrovat. Desítky tisíc místních protestovaly proti masové turistice

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu na Kanárských ostrovech proti masové turistice v tomto španělském autonomním regionu v Atlantském oceánu. Do ulic a na promenády u pláží vyšlo manifestovat podle deníku El País přes 57 tisíc lidí, některá média uvádějí i více než 100 tisíc účastníků, kteří požadují mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní obyvatele. V solidaritě s nimi v sobotu demonstrovaly také skupiny lidí v Madridu či Barceloně.

Demonstranti v sobotu nesli například transparenty s hesly „Kanárské ostrovy na prodej, SOS“, „Nechceme emigrovat, chceme žít doma“ či „Už stačilo“. Podle deníku El País se protestu v Santa Cruz de Tenerife účastnilo přes 30 tisíc lidí, dalších 14 tisíc demonstrovalo v Las Palmas de Gran Canaria, asi devět tisíc na Lanzarote a 2 800 na ostrově Fuerteventura.

ČTĚTE TAKÉ: Deset nejlepších měst pro pěší turistiku: Mezi vítěze patří kromě Říma a Londýna i Praha

Organizátoři protestů požadují, aby úřady zajistily kontrolu dodržování pravidel pro prázdninové pronájmy, omezily nákup nemovitostí lidmi, kteří na ostrovech nebydlí, či zavedly ekologickou daň pro turisty.

„Potřebujeme zcela změnit ekonomický model našeho regionu,“ řekl deníku El País pětapadesátiletý Antonio Bueno. „Ten, který máme na Kanárských ostrovech, jde proti kvalitě života a je neudržitelný,“ dodal a zmínil například neustálé dopravní zácpy kvůli cestovnímu ruchu a vysoké nájmy. Ty jsou podle deníku El País čtvrté nejvyšší ze všech španělských autonomních regionů.

Na Kanárských ostrovech žije asi 2,2 milionu lidí a loni je navštívilo na 14 milionů zahraničních turistů, většinou z Británie, Německa či Nizozemska. Kromě toho tam loni přijely také na dva miliony španělských turistů, napsala v neděli agentura DPA. Cestovní ruch je pro tamní ekonomiku klíčový a zajišťuje asi 40 procent pracovních míst.

Přesto jsou podle deníku El País na Kanárských ostrovech druhé nejnižší platy ze 17 španělských autonomních regionů a mají jednu z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hladovka za omezení turismu na Tenerife. Bendová řekla, jak se cestovatelé chovají

Tagy: