Deset nejlepších měst pro pěší turistiku: Mezi vítěze patří kromě Říma a Londýna i Praha

Žebříček nejlepších měst na světě, která jsou perfektní pro chození a objevování pěšky, zahrnuje vedle Říma a Barcelony také Prahu. Mezi top deseti městy se umístila také Budapešť nebo portugalské Porto. Seznam zveřejnil specializovaný server GuruWalk.

Seznam 100 nejlepších měst pro objevování pěšky vyhodnotila webová stránka GuruWalk na základě údajů o rezervacích a vyhledávání v 800 městech ve 120 zemích světa v období od dubna 2023 do dubna letošního roku. Společnost, která nabízí bezplatné pěší výlety po celém světě, při sestavování seznamu porovnávala počet rezervací a návštěv stránek v jednotlivých destinacích, vysvětlil princip hodnocení britský deník Daily Mail.

ČTĚTE TAKÉ: Podívejte se na pláže s nejmodřejší vodou světa. Nejvíce jich najdete v Evropě

Žebříček zahrnuje 28 španělských měst, sedm francouzských, tři jsou ve Velké Británii, Polsku, Kolumbii a Vietnamu a pouze jediné město ve Spojených státech. V seznamu top deseti „pěších“ měst, který si můžete prohlédnout níže, se umístila Praha.

1. Řím

Na prvním místě se umístilo hlavní město Itálie – Řím. Pěší zde mohou objevovat řadu monumentálních památek, mezi které patří Koloseum, Pantheon, bazilika svatého Petra či Fontána di Trevi.

2. Budapešť

Druhé místo obsadila maďarská Budapešť, v níž si turisté mohou pěšky prohlédnout každý kout. Budapešť přezdívaná Perla Dunaje nabízí návštěvníkům směs historie, architektury a nočního života. Mezi nejzajímavější památky se řadí třeba budova Parlamentu, Budínský hrad, Rybářská bašta nebo Széchenyiho řetězový most. Za návštěvu rozhodně stojí také populární termální lázně Széchenyi, které jsou nejrozsáhlejšími léčebnými lázněmi v Evropě.

3. Barcelona

Špičkovou turistickou destinací je také španělská Barcelona. Ohromí kulturním životem, působivými modernistickými budovami, ale také městskými plážemi. Oblíbenými zastávkami turistů jsou katedrála Sagrada Família a jiná významná díla architekta Antoni Gaudího – Park Güell, Casa Batlló nebo Casa Milà.

4. Madrid

Barceloně šlape na paty další španělské město, a to Madrid. Návštěvníky uchvátí malebné dlážděné uličky v historickém centru i zelené plochy, jako je park Retiro. Nachází se zde také nespočet muzeí a galerií. Třeba Prado, Muzeum královny Sofie či Muzeum Thyssenů-Bornemiszů.

5. Florencie

Během několikahodinové procházky mohou turisté prozkoumat to nejzajímavější z italské metropole, kterou je Florencie. Turisté by neměli vynechat Katedrálu Santa Maria del Fiore nebo proslulý most zlatníků Ponte Vecchio přes řeku Arno, který lemují krámky se šperky.

6. Lisabon

Portugalský Lisabon nabízí dokonalé propojení umění, historie a gastronomie. Betlémská věž, klášter řádu jeronymitů nebo okouzlující náměstí Praça do Comércio jsou jen některé z klenotů, které město cestovatelům nabízí. Samozřejmostí je lokální kuchyně. Znalého turistu nepřekvapí, že Portugalci ve velkém konzumují ryby či korýše, za své národní jídlo považují tzv. bacalhau – sušenou nasolenou tresku. Tato ryba má v hlavním městě Portugalska dokonce své vlastní muzeum.

7. Praha

V žebříčku se umístila také Praha. Stověžaté město, jak se Praze přezdívá, je podle serveru známé úchvatnou architekturou, historickým centrem a nespočtem památek. Za zmínku stojí ikonický Karlův most, katedrála sv. Víta, orloj na Staroměstském náměstí, Pražský hrad nebo monumentální Národní památník na Vítkově. Návštěvníky jistě uchvátí také množství zeleně, oblíbené jsou třeba parky Letenské sady, Riegrovy sady, Petřín či Stromovka.

8. Amsterdam

Amsterdam v Nizozemsku je dalším ideálním místem pro pěší turisty. Procházky podél vodních kanálů, návštěva amsterdamských muzeí a galerií jako jsou Dům Anny Frankové, Rijksmuseum nebo Van Goghovo muzeum, to vše stojí za to zažít.

9. Londýn

Londýn se může pyšnit nespočtem lákadel, ať už je to Big Ben, Londýnské oko (135 metrů vysoké „ruské“ kolo), Westminsterské opatství, Tower Bridge, Hyde Park, Katedrála svatého Pavla, Buckinghamský palác, Piccadilly Circus, Trafalgarské náměstí, galerie umění Tate Modern nebo slavné divadlo Globe, kde byly uváděny hry Williama Shakespeara. Většina muzeí a galerií je v hlavním městě Spojeného království návštěvníkům k dispozici zdarma. Pěšky lze objevovat různé části města: například barevnou čtvrť Camden Town, jejíž součástí je tržiště, dále Čínskou čtvrť, Covent Garden či Soho.

10. Porto

Porto je známé po celém světě díky svému vynikajícímu vínu. Portugalské druhé největší město zaujme malebným starým centrem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, vinařstvími na březích řeky Douro či mostem krále Luíse I.

Které město je podle vás ideální volbou pro objevování pěšky?

Jaké z měst je podle vás nejlepší pro prozkoumání pěšky?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S výběrem letní dovolené nečekejte, radí Pavlíková. Zájem od loňska vzrostl o třetinu

Tagy: