Už žádný Vydrýsek ani medvíďata: Poslanec navrhl zákaz drezúry zvířat pro film

Ilustrační foto: Pixabay

Zakázat drezúru zvířat, která mají účinkovat v cirkusu nebo ve filmu a televizi, navrhl poslanec opoziční TOP 09 František Vácha. Respektive jde o zákaz drezúry všech volně žijících zvířat, která se narodí po roce 2021. Podle ředitelky Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové by to znamenalo znemožnění jakéhokoli natáčení se zvířaty. Všechna zvířata účinkující před kamerou totiž nějakou formou drezúry prochází. Poslanec Vácha uznává, že mu návrh „utekl“ a slibuje změnu.

„Situace je taková, že v ustanovení sice není napsáno, že je zakázáno natáčet se zvířaty. Je tam ale napsáno, že je zakázána drezúra všech volně žijících druhů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Helena Bezděk Fraňková. „Jde o to, že jakékoli zvíře, které je používané před kamerou v reklamě, filmu nebo seriálu, musí projít drezúrou. To neznamená, že je někdo švihá bičem, až je zvíře celé od krve. Je to o tom, že se konají motorická cvičení, kdy zvíře ví, že když čtyřikrát oběhne židli a pak se skácí vedle Lábuse, dostane piškot,“ dodala.

V pozměňovacím návrhu poslance Váchy, který se týká novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, je drezúra zakázána pro účely vystoupení ve filmu, cirkusu či v televizním programu v případě všech volně žijících zvířat narozených po roce 2021. Stávající zákon drezúru volně žijících zvířat umožňuje pod podmínkou, že je prováděna s ohledem na jejich ochranu. Zakazuje ale, aby byly pro filmové či televizní účely drezúrovány nově narození primáti či ploutvonožci.

„Uvědomuji si, že by s těmi filmy mohl být problém. Uteklo nám to. To má paní ředitelka pravdu. Vyřešíme to jiným návrhem. Nebo tam změnu může dostat Senát,“ řekl pro CNN Prima NEWS poslanec Vácha. „Jsem domluven se senátorem Přemyslem Rabasem, že připravíme pozměňovací návrh, abychom uvolnili ty filmaře,“ dodal.

Ohrožení filmového průmyslu?

Ředitelka Státního kinematografického fondu na návrh upozornila i na středečním zasedání zemědělského výboru v Poslanecké sněmovně. Apelovala na to, aby neprošel zákonodárným procesem. „Došlo by k tomu, že by bylo znemožněno natáčet se zvířaty. Nebude žádný další Vydrýsek, pan Chaloupka a jeho medvíďata, nebudou Tři oříšky pro Popelku, kde je sova Rozárka, nebude ani prase Růženka v reklamě na Kofolu, ani liška v Rajecu, nebude nic,“ řekla poslancům.

Ohrozit by navrhovaná změna, pokud by platila, mohla podle Heleny Bezděk Fraňkové filmový průmysl. „Tím, že se sem jezdí hodně natáčet zahraniční filmy, vydělal loni filmový průmysl devět miliard korun. Pokud čeští producenti budou filmařům říkat: ‚Ano, přijďte si sem natočit třeba znovu celého Harryho Pottera, ale scény s krkavci si natočte v Polsku,‘ tak se na nás filmaři vykašlou,“ dodala pro CNN Prima NEWS.

Tagy: