reklama

Už žádný Vydrýsek ani medvíďata: Poslanec navrhl zákaz drezúry zvířat pro film

Zakázat drezúru zvířat, která mají účinkovat v cirkusu nebo ve filmu a televizi, navrhl poslanec opoziční TOP 09 František Vácha. Respektive jde o zákaz drezúry všech volně žijících zvířat, která se narodí po roce 2021. Podle ředitelky Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové by to znamenalo znemožnění jakéhokoli natáčení se zvířaty. Všechna zvířata účinkující před kamerou totiž nějakou formou drezúry prochází. Poslanec Vácha uznává, že mu návrh „utekl“ a slibuje změnu.

reklama

„Situace je taková, že v ustanovení sice není napsáno, že je zakázáno natáčet se zvířaty. Je tam ale napsáno, že je zakázána drezúra všech volně žijících druhů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Helena Bezděk Fraňková. „Jde o to, že jakékoli zvíře, které je používané před kamerou v reklamě, filmu nebo seriálu, musí projít drezúrou. To neznamená, že je někdo švihá bičem, až je zvíře celé od krve. Je to o tom, že se konají motorická cvičení, kdy zvíře ví, že když čtyřikrát oběhne židli a pak se skácí vedle Lábuse, dostane piškot,“ dodala.

V pozměňovacím návrhu poslance Váchy, který se týká novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, je drezúra zakázána pro účely vystoupení ve filmu, cirkusu či v televizním programu v případě všech volně žijících zvířat narozených po roce 2021. Stávající zákon drezúru volně žijících zvířat umožňuje pod podmínkou, že je prováděna s ohledem na jejich ochranu. Zakazuje ale, aby byly pro filmové či televizní účely drezúrovány nově narození primáti či ploutvonožci.

„Uvědomuji si, že by s těmi filmy mohl být problém. Uteklo nám to. To má paní ředitelka pravdu. Vyřešíme to jiným návrhem. Nebo tam změnu může dostat Senát,“ řekl pro CNN Prima NEWS poslanec Vácha. „Jsem domluven se senátorem Přemyslem Rabasem, že připravíme pozměňovací návrh, abychom uvolnili ty filmaře,“ dodal.

Ohrožení filmového průmyslu?

Ředitelka Státního kinematografického fondu na návrh upozornila i na středečním zasedání zemědělského výboru v Poslanecké sněmovně. Apelovala na to, aby neprošel zákonodárným procesem. „Došlo by k tomu, že by bylo znemožněno natáčet se zvířaty. Nebude žádný další Vydrýsek, pan Chaloupka a jeho medvíďata, nebudou Tři oříšky pro Popelku, kde je sova Rozárka, nebude ani prase Růženka v reklamě na Kofolu, ani liška v Rajecu, nebude nic,“ řekla poslancům.

Ohrozit by navrhovaná změna, pokud by platila, mohla podle Heleny Bezděk Fraňkové filmový průmysl. „Tím, že se sem jezdí hodně natáčet zahraniční filmy, vydělal loni filmový průmysl devět miliard korun. Pokud čeští producenti budou filmařům říkat: ‚Ano, přijďte si sem natočit třeba znovu celého Harryho Pottera, ale scény s krkavci si natočte v Polsku,‘ tak se na nás filmaři vykašlou,“ dodala pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama