reklama

V Bohumíně pokračuje vyšetřování požáru. Hasiči našli u bytu stopy hořlaviny

V Bohumíně na Karvinsku bude v neděli pokračovat vyšetřování tragického požáru, při kterém v sobotu zemřelo 11 lidí a není vyloučeno, že ho má na svědomí žhář. Další obyvatelé by se v neděli rovněž mohli vrátit do domu. Stále v něm ale nejde elektřina ani plyn.

reklama

Hasiči se už v sobotu dostali pod palbu kritiky za to, že údajně nepostupovali dostatečně rychle. To ale pro CNN Prima NEWS vyvracel jejich mluvčí Lukáš Popp. „Situace byla velmi hektická, hasiči byli na místě čtyři minuty po ohlášení požáru a zahájili standardní činnost. Ihned začali vytahovat záchrannou doskokovou matraci, ale ta instalace nějakou chvíli trvá. Každý zásah má svá pravidla. Stále pracujeme s technikou a ta vyžaduje pořádné místo na instalaci, ne vždy je tu techniku možné postavit. Ne každý požár je stejný,“ sdělil mluvčí.

K tématu

Podle něj hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem jedné hodiny ráno. „Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě, nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo,“ uvedl Popp.

Podle informací, které má k dispozici, nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak mohli postupně vracet do jednotlivých bytů. „Stále platí informace, že dům je odpojen od elektrické energie i od plynu,“ uvedl Popp. Místostarosta města Igor Bruzl (ČSSD) uvedl, že město je nájemníkům z nejvíc zasažených bytů připraveno zajistit náhradní ubytování. Panelový dům je ve vlastnictví města.

Co se stalo v sobotu odpoledne?

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí včetně tří dětí zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty.

Na místo bylo postupně vysláno šest zdravotnických a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké výjezdové skupiny z Ostravy. Posádky záchranné služby převezly zraněné do Fakultní nemocnice v Ostravě, do Městské nemocnice Ostrava a do nemocnic v Karviné-Ráji a v Havířově.

„Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření,“ uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u kterých šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. Lidé už na sociálních sítích vyjadřují soustrast pozůstalým.

Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava ČTK řekla, že v tomto zdravotnickém zařízení je hospitalizováno pět pacientů. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. Stará se o ně personál Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama