reklama

V Británii zemřelo po očkování vakcínou AstraZeneca sedm lidí, vyšetřování pokračuje

Vyšetřování, zda vakcína britsko-švédské společnosti způsobuje velmi vzácné krevní sraženiny, stále pokračuje. (Ilustrační foto)
Zdroj: AP

V Británii po očkování proti covidu vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca zemřelo sedm lidí kvůli krevní sraženině. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server BBC, kterému údaj potvrdil britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA).

reklama

Do 24. března bylo v Británii tímto přípravkem očkováno 18 milionů lidí, krevní sraženiny mělo 30 z nich. Není jasné, zda sraženiny vznikají v důsledku očkování, anebo zda se jedná o shodu náhod. Úřad MHRA zdůraznil, že klady očkování proti covidu převažují nad riziky.

K tématu

Podle zprávy MHRA šlo ve 22 případech o trombózu mozkových žil a splavů (CVST), kdy se sraženina zformuje v mozku. Dalších osm případů tvoří jiné typy trombóz u lidí s nízkým počtem krevních destiček. Některé země, jako například Německo, Francie, Nizozemsko či Kanada, omezily užití vakcíny od AstraZenecy pro starší ročníky.

Vyšetřování, zda vakcína britsko-švédské společnosti způsobuje velmi vzácné krevní sraženiny, stále pokračuje. Začátkem tohoto týdne Evropská agentura pro léčivé přípravky uvedla, že příčinná souvislost „nebyla prokázána, ale je možná“.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současnosti vyšetřuje celkem 62 případů krevních sraženin, které se v různých zemích vyskytly po podání vakcíny proti covidu od společnosti AstraZeneca.

Dva samostatné výzkumné týmy v Německu a Norsku tvrdí, že mají vysvětlení ohledně tvorby krevních sraženin po podání vakcíny firmy AstraZeneca. Minimálně 30 případů, kdy byly krevní sraženiny v Evropě hlášeny, je podle odborníků důsledkem velmi vzácné odezvy imunitního systému, více se dočtete zde.

V Británii po očkování proti covidu vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca zemřelo sedm lidí kvůli krevní sraženině.
V Británii po očkování proti covidu vakcínou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca zemřelo sedm lidí kvůli krevní sraženině.
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: Velká Británie vakcína úmrtí AstraZeneca krevní sraženiny
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další

Téměř sedm let čekali lidé z Vlachovic-Vrbětic, až vyšetřovatelé najdou viníka výbuchů v muničních skladech za obcí. „Teď už ho konečně máme, tak ať platí. Rusáci mi dluží nejméně milion, a to jen za ztracené dotace na naše pole,“ rozčiluje se farmářka Renata Pekařová. Podnikatel v lesnictví Dalibor Olšák zase v areálu muničních skladů koupil 117 hektarů lesa, škody jdou do desítek milionů. „Rád bych, aby stát s Ruskem nějaké odškodnění vyjednal, ale půjde to těžko. Tohle je příliš velká hra s globálními rozměry,“ přemítá.

Koronavirus

Covid na ústupu: Za neděli byl nejnižší přírůstek nakažených od poloviny září

Covid na ústupu: Za neděli byl nejnižší přírůstek nakažených od poloviny září

V neděli přibylo v Česku 823 případů covidu, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28 532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k pondělnímu ránu oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, tvrdí kontrolní úřad
Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Česko-ruská krize: Utrpět může české strojírenství a vývoz potravin, tvrdí experti
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím
O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama