Dva samostatné výzkumné týmy v Německu a Norsku tvrdí, že mají vysvětlení ohledně tvorby krevních sraženin po podání vakcíny firmy AstraZeneca. Minimálně třicet případů, kdy byly krevní sraženiny v Evropě hlášeny, jsou podle odborníků důsledkem velmi vzácné odezvy imunitního systému.
Vakcína způsobuje stav, kdy tělo produkuje protilátky, jež se běžně tvoří v boji proti infekcím nebo patogenům, uvádí výzkumné týmy z norského Osla a německého Greifswaldu. Tyto protilátky však mohou velmi vzácně detekovat krevní destičky jako infekci a napadají je, píše web DailyMail.
Aby tělo tento stav kompenzovalo, začne nadměrně produkovat krevní destičky, což způsobuje zhuštění krve a riziko sražení. Následně se pak mohou tvořit krevní sraženiny v mozku, v břiše či plicní embolie.
Krevním sraženinám lze předcházet
Pacienti, u kterých se krevní sraženina vyvinula, pravděpodobně ve dnech po očkování trpěli silnou bolestí hlavy, závratěmi a ztrátou zraku. Odborníci však věří, že se dá proti tvorbě krevních sraženin velmi snadno bojovat. Podle nich postačí jednoduchý krevní test a následné nasazení léků na ředění krve.
Ženu očkovali vakcínou AstraZeneca: Po pár dnech dostala silné bolesti hlavy a zemřela
Dva a půl týdne po očkování vakcínou proti covidu od výrobce AstraZeneca v Německu zemřela 55letá zdravotní sestra, informuje tamní web Augsburger Allgemeine. Podle dosavadních informací žena podlehla mozkové trombóze. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) však uvádí, že je vakcína „bezpečná a účinná“.
Je však důležité, aby pacienti s nahlášením komplikací neotáleli. Pokud si všimnou modřin, otoků či bolestí hlavy, které se projeví čtyři či více dní po vakcinaci, měli by si dojít k lékaři. Ten následně může problém velice snadno vyřešit a předejít tak smrtelným sraženinám.
Německý tým, který spolupracoval i s vědci z Velké Británie, Irska a Rakouska, uvedl, že zjištění dokazuje, že by se lidé vakcíny firmy AstraZeneca neměli obávat. Norské ministerstvo zdravotnictví však navzdory výsledkům studií přistoupilo k prodloužení zákazu vakcíny, dokud nebudou provedeny další testy.
Poté, co se začaly krevní sraženiny u některých lidí objevovat, užívání vakcíny firmy AstraZeneca pozastavilo více než tucet evropských zemí. Dosud se krevní sraženiny projevily u více než třiceti pacientů. Většina z nich byla mladší 55 let a jednalo se převážně o ženy.
Berlín zakázal očkovat lidi mladší 60 let
V reakci na tvorbu krevních sraženin se v úterý 30. března Berlín rozhodl pozastavit očkování vakcínou AstraZeneca pro všechny lidi mladší 60 let. Rozhodnutí oznámila berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová. Už dříve však berlínská klinika Charité přestala očkovat své zaměstnankyně mladší 55 let. Agentuře DPA postoj kliniky sdělila její mluvčí Manuela Zinglová.
Za vážné krevní sraženiny může vakcína AstraZeneca, tvrdí norští odborníci
Norští odborníci tvrdí, že za vážné krevní sraženiny tří zdravotníků, kteří se nechali očkovat AstraZenecou, může právě britsko-švédská vakcína. Jeden z nich v pondělí dokonce zemřel. AstraZeneca i Evropská léková agentura (EMA) jsou však přesvědčeny, že je látka bezpečná. Na základě rozhodnutí EMA se mnoho evropských zemí k očkování touto vakcínou vrátilo. Švédsko a Norsko stále vyčkávají.
Podobný krok učinily podle televize RBB také nemocnice skupiny Vivantes a AstraZenecou prozatím neočkuje ženy pod 55 let okres Euskirchen v Severním Porýní-Vestfálsku. „Tento krok byl z pohledu Charité nezbytný, neboť se mezitím v Německu vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy,“ vysvětlila postup berlínské kliniky její mluvčí Zinglová.
Zákaz vakcinace v Berlíně následně Kalayciová označila za preventivní opatření. Berlín nyní žádá o poradu na spolkové úrovni a chce, aby posudek o preparátu vypracovali odborníci z Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.
Lékař z Charité Leif Erik Sander na Twitteru napsal, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů takové trombózy mezi 2,7 milionu naočkovaných vakcínou společnosti. „Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace,“ uvedl.
Německo kvůli podezřelým případům mozkové žilní trombózy dočasně v polovině března pozastavilo imunizaci AstraZenecou, ale po kladném závěru Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která vedlejší účinky preparátu prověřovala, očkování po několika dnech znovu obnovilo.