reklama

Stačí vykloktat. Češi vyvinuli nový test na koronavirus, umělci už ho vyzkoušeli

Test založený na kloktání v dutině ústní vyvinuli čeští vědci, trvá asi dvě minuty a je pohodlnější než stěr z nosohltanu. Spolehlivost má mít přitom stejnou jako jiné dostupné testy, uvedl výrobce. Takzvaný Gargtest navíc zvládnou lidé klidně v pohodlí domova, nemusí na odběr do konkrétní laboratoře nebo nemocnice. Umělci už si ho mohli vyzkoušet.

reklama

Celý proces u kloktacího testu trvá zhruba dvě minuty. Do nádobky či odměrky se nalije deset mililitrů vody, kterou si testovaný dá posléze do úst, a dvacet až třicet vteřin vykloktá. Poté obsah vyplivne zpět do nádobky, kterou těsně uzavře, a nechá odběr vyhodnotit laboratoř.

„Je to stejně výtěžné a mající stejný výsledek jako test, který se dneska provádí stěrem z nosu nebo z dutiny ústní,“ sdělil Lubomír Němec z firmy IntellMed, která kloktací test vyrábí.

Jednoduchost i větší pohodlnost

Výhodou testu je jeho jednoduchost, kdy si ho zvládne udělat každý sám, a rovněž oproti stěru z nosohltanu příjemnější průběh.

„Je to velmi jednoduchá a bezpečná metoda. Nevyužívá v podstatě žádné zdravotnické prostředky k nějakému invazivnímu odběru biologického materiálu,“ uvedl jeden z autorů testu a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na olomoucké lékařské fakultě Marián Hajdúch v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Vyvíjeli jsme je zejména proto, že chceme zvýšit dostupnost testování v regionech,“ vysvětlil s tím, že by takové samoodběrové soupravy mohli mít v ordinacích i praktičtí lékaři. Mohou ale nechat pacienta odebrat vzorek a nemusí mít tedy na sobě všechny potřebné ochranné prostředky. „To znamená nemusí být exponovaný tomu riziku, nemusí být oblečený ve skafandru,“ doplnil.

Podívejte se na rozhovor s autory nového testu:

Novou kloktací metodu už vyzkoušeli členové České filharmonie. „Zkoušíme ho vždy před zahájením procesu zkoušek na koncert,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Testy si vyzkoušeli také třeba herci Divadla Bez zábradlí a věří, že právě nové testy jim umožní bezproblémově zkoušet. „Zatím se zúčastňuji konkurzu na hru Kabaret, a pokud mě pan režisér vybere, budu mít to štěstí, že budu moct kloktat a nebude mě to bolet,“ prohlásila herečka Jitka Sedláčková.

Nový způsob testování kloktáním má být dostupný od tohoto týdne. Zájem o něj už hlásí některé nemocnice a odběrová místa v Česku.

K tématu

Tagy: vědci lékaři Olomouc rychlotest odběr koronavirus COVID-19 testování na koronavirus

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

K věci

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama