reklama

Stačí vykloktat. Češi vyvinuli nový test na koronavirus, umělci už ho vyzkoušeli

Test založený na kloktání v dutině ústní vyvinuli čeští vědci, trvá asi dvě minuty a je pohodlnější než stěr z nosohltanu. Spolehlivost má mít přitom stejnou jako jiné dostupné testy, uvedl výrobce. Takzvaný Gargtest navíc zvládnou lidé klidně v pohodlí domova, nemusí na odběr do konkrétní laboratoře nebo nemocnice. Umělci už si ho mohli vyzkoušet.

reklama

Celý proces u kloktacího testu trvá zhruba dvě minuty. Do nádobky či odměrky se nalije deset mililitrů vody, kterou si testovaný dá posléze do úst, a dvacet až třicet vteřin vykloktá. Poté obsah vyplivne zpět do nádobky, kterou těsně uzavře, a nechá odběr vyhodnotit laboratoř.

„Je to stejně výtěžné a mající stejný výsledek jako test, který se dneska provádí stěrem z nosu nebo z dutiny ústní,“ sdělil Lubomír Němec z firmy IntellMed, která kloktací test vyrábí.

Jednoduchost i větší pohodlnost

Výhodou testu je jeho jednoduchost, kdy si ho zvládne udělat každý sám, a rovněž oproti stěru z nosohltanu příjemnější průběh.

„Je to velmi jednoduchá a bezpečná metoda. Nevyužívá v podstatě žádné zdravotnické prostředky k nějakému invazivnímu odběru biologického materiálu,“ uvedl jeden z autorů testu a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na olomoucké lékařské fakultě Marián Hajdúch v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Vyvíjeli jsme je zejména proto, že chceme zvýšit dostupnost testování v regionech,“ vysvětlil s tím, že by takové samoodběrové soupravy mohli mít v ordinacích i praktičtí lékaři. Mohou ale nechat pacienta odebrat vzorek a nemusí mít tedy na sobě všechny potřebné ochranné prostředky. „To znamená nemusí být exponovaný tomu riziku, nemusí být oblečený ve skafandru,“ doplnil.

Podívejte se na rozhovor s autory nového testu:

Novou kloktací metodu už vyzkoušeli členové České filharmonie. „Zkoušíme ho vždy před zahájením procesu zkoušek na koncert,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Testy si vyzkoušeli také třeba herci Divadla Bez zábradlí a věří, že právě nové testy jim umožní bezproblémově zkoušet. „Zatím se zúčastňuji konkurzu na hru Kabaret, a pokud mě pan režisér vybere, budu mít to štěstí, že budu moct kloktat a nebude mě to bolet,“ prohlásila herečka Jitka Sedláčková.

Nový způsob testování kloktáním má být dostupný od tohoto týdne. Zájem o něj už hlásí některé nemocnice a odběrová místa v Česku.

Tagy:
Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení
Koronavirus

Startují první výhody pro očkované. Na hromadné akce mohou bez omezení

V Česku se opět rozvolnila část protiepidemických opatření. Od 1. srpna se například navýšila kapacita na sportovních či kulturních akcích. Ovšem s omezující podmínkou – očkovaných může na hromadné akce přijít mnohonásobně více. Vláda se zvýhodňováním těch, kteří se nechali naočkovat, snaží motivovat co nejvíce lidí k vakcinaci.

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále
OH 2021

Češi v Japonsku: Vondroušová všechny místní zaskočila. Chtěli Ósakaovou ve finále

Třebaže Češi žijící v Japonsku vnímali olympiádu spíše kriticky, první medailové úspěchy krajanů jejich postoj trošku obměkčily. Markéta Vondroušová se podle nich u Japonců zapsala jako přemožitelka Naomi Ósakaové, její úspěch je šokoval. Obavy a nespokojenost, které plynou především z pandemické situace, ale nadále přetrvávají, popsali oslovení Češi redakci CNN Prima NEWS.

Běžkyně Cimanouská český azyl nevyužije, zamíří do Polska. MOV případ Bělorusky vyšetřuje

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil formální vyšetřování případu běloruské běžkyně Krysciny Cimanouské, kterou podle jejího vyjádření nutilo vedení výpravy k odletu do vlasti. Sprinterka totiž kritizovala tamní režim i běloruské trenéry. MOV si vyžádal od běloruského olympijského výboru vysvětlení, které měl dostat do úterý. Cimanouská mezitím získala polské humanitární vízum a v nejbližších dnech by měla zamířit z Tokia do Varšavy. Podobnou nabídku jí dalo i Česko.

Hledá se „party špion“. Policie na Ibize nezvládá kontrolovat zakázané večírky

Policie na španělském ostrově Ibiza shání cizince mezi 30 a 40 lety věku do nového týmu, jehož úkolem bude tajně pronikat na soukromé večírky. Na těch návštěvníci porušují koronavirové restrikce a policisté je odmítají déle tolerovat. Důvodem je fakt, že od července na ostrově strmě stoupá denní počet nakažených a nyní dosáhl dokonce druhé nejvyšší úrovně od začátku pandemie.

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama