reklama

Stačí vykloktat. Češi vyvinuli nový test na koronavirus, umělci už ho vyzkoušeli

Test založený na kloktání v dutině ústní vyvinuli čeští vědci, trvá asi dvě minuty a je pohodlnější než stěr z nosohltanu. Spolehlivost má mít přitom stejnou jako jiné dostupné testy, uvedl výrobce. Takzvaný Gargtest navíc zvládnou lidé klidně v pohodlí domova, nemusí na odběr do konkrétní laboratoře nebo nemocnice. Umělci už si ho mohli vyzkoušet.

reklama

Celý proces u kloktacího testu trvá zhruba dvě minuty. Do nádobky či odměrky se nalije deset mililitrů vody, kterou si testovaný dá posléze do úst, a dvacet až třicet vteřin vykloktá. Poté obsah vyplivne zpět do nádobky, kterou těsně uzavře, a nechá odběr vyhodnotit laboratoř.

„Je to stejně výtěžné a mající stejný výsledek jako test, který se dneska provádí stěrem z nosu nebo z dutiny ústní,“ sdělil Lubomír Němec z firmy IntellMed, která kloktací test vyrábí.

Jednoduchost i větší pohodlnost

Výhodou testu je jeho jednoduchost, kdy si ho zvládne udělat každý sám, a rovněž oproti stěru z nosohltanu příjemnější průběh.

„Je to velmi jednoduchá a bezpečná metoda. Nevyužívá v podstatě žádné zdravotnické prostředky k nějakému invazivnímu odběru biologického materiálu,“ uvedl jeden z autorů testu a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny na olomoucké lékařské fakultě Marián Hajdúch v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Vyvíjeli jsme je zejména proto, že chceme zvýšit dostupnost testování v regionech,“ vysvětlil s tím, že by takové samoodběrové soupravy mohli mít v ordinacích i praktičtí lékaři. Mohou ale nechat pacienta odebrat vzorek a nemusí mít tedy na sobě všechny potřebné ochranné prostředky. „To znamená nemusí být exponovaný tomu riziku, nemusí být oblečený ve skafandru,“ doplnil.

Podívejte se na rozhovor s autory nového testu:

Novou kloktací metodu už vyzkoušeli členové České filharmonie. „Zkoušíme ho vždy před zahájením procesu zkoušek na koncert,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Testy si vyzkoušeli také třeba herci Divadla Bez zábradlí a věří, že právě nové testy jim umožní bezproblémově zkoušet. „Zatím se zúčastňuji konkurzu na hru Kabaret, a pokud mě pan režisér vybere, budu mít to štěstí, že budu moct kloktat a nebude mě to bolet,“ prohlásila herečka Jitka Sedláčková.

Nový způsob testování kloktáním má být dostupný od tohoto týdne. Zájem o něj už hlásí některé nemocnice a odběrová místa v Česku.

K tématu

Tagy: vědci lékaři Olomouc rychlotest odběr koronavirus COVID-19 testování na koronavirus

Další hlavní zprávy

Školství

Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga

Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga

Praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě obnoví od pondělí 26. dubna. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) řekl, že to v pondělí navrhne vládě. S obnovením praktické výuky od příštího týdne počítá i návrh mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. S otevřením školek chce ministerstvo školství v souladu s doporučeními epidemiologů podle Plagy počkat, až bude přibývat méně než 100 případů nakažených s COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dnů. Situace v jednotlivých okresech se nyní liší, někde je výskyt nemoci i trojnásobný.

Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu
Za MHD si Pražané připlatí. Zdraží jednotlivé jízdenky a vznikne nový tarif
Další články
reklama
reklama