Lávka za 175 milionů budí vášně. V Hradci na ni čekali devět let, kousek vedle stojí most

Nově otevřená lávka přes Labe v Hradci Králové se stala jednou z nejdražších staveb svého druhu v Česku. Měří 103 metrů a vyšla na 175 milionů korun. Původní architektonický návrh přitom předpokládal cenu 34 milionů. Pro srovnání – cena konstrukce se rovná zhruba čtvrtině rozpočtu nově budovaného multifunkčního stadionu v Hradci Králové.

Devět let se na ni čekalo a teď se konečně otevřela. Hradecká lávka přes Labe je sice architektonicky unikátní, větší emoce však budí její cena. Za 175 milionů korun se zařadí k nejdražším takovým stavbám u nás. K přechodu celé lávky je potřeba zhruba 140 kroků. Přeloženo obrazně do matematiky, každý krok se rovná zhruba jednomu a čtvrt milionu korun.

„Konstrukce byla provedena technicky v pořádku, všechno je správně. Nejdůležitější bude ten vývoj. Až lidi přijmou tu lávku za svou, budou tudy chodit a bude to pro ně přirozenost,“ popisuje pocity před otevřením Libor Kábrt, jeden z architektů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dálniční boom i rychlotratě. Velkolepé plány malují Česko jako dopravní zemi zítřka

Názory na lávku se zatím ale různí. „Bydlíme tady v paneláku, takže cesta bude hned kratší,“ raduje se jedna z obyvatelek. „Každý, kdo tady pracuje, tak pojede autem nebo autobusem. Chtěl bych vidět ty davy pracujících v bance, jak budou chodit po lávce,“ oponuje nedaleko stojící muž. „Před pár lety to bylo asi za 80 milionů, nebo za kolik. Pořád to odkládali, až to přišlo takhle draho,“ říká s nechutí seniorka, která jde okolo.

Mnozí se pozastavují nad tím, že jen zhruba 100 metrů od nové lávky je most pro pěší a cyklisty, který místní běžně využívají. „Jsem přesvědčen, že to lidé ocení. Vždycky je dobré si tu věc nejprve vyzkoušet. Pokud poté zazní nějaká kritika, tak se jí budeme zabývat, ale nejdůležitější je začít tu lávku využívat,“ vysvětluje náměstek primátorky Lukáš Řádek. Radní zároveň argumentují tím, že na lávku získali více než stomilionovou dotaci a město dalo ze svého jen 70 milionů.

Tagy: