reklama

Mohutná exploze v Kaspickém moři: Havárie byla vyloučena, vybuchla bahenní sopka

V Kaspickém moři jižně od Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, byla v neděli večer nahlášena mohutná exploze a požár, informuje zpravodajská agentura BNO. Podle dosavadních zpráv šlo o erupci bahenní sopky, nikoli o havárii ropných plošin.

reklama

Výbuch a následný požár poblíž ropné plošiny u pobřeží Ázerbájdžánu byl viditelný na velkou vzdálenost, tvrdí očití svědci. Plameny osvětlovaly celou oblohu, informuje zpravodajská agentura BNO.

K incidentu došlo v neděli ve 21:30 místního času. První zprávy médií uváděly, že k výbuchu došlo na ropné plošině, ale ázerbájdžánská Státní ropná společnost (SOCAR) to popřela a uvedla, že k žádné nehodě nedošlo.

Podobný incident řešila tuto sobotu i společnost Pemex. Poté, co selhaly ventily jejího podvodního plynovodu, došlo k obrovskému požáru v Mexickém zálivu. Podle svědků tam doslova hořelo moře, což dokazují i videozáběry.

SOCAR navíc popřela, že by se jednalo o výbuch na lodi. „Na ropných plošinách ani na lodích nedošlo k žádným nehodám,“ řekl agentuře APA Gurban Yetirmishli, ředitel seismologické agentury v zemi.

„Vypadá to na bahenní sopku. V Kaspickém moři je mnoho bahenních sopek,“ doplnil. Dosud nebyly hlášeny žádné oběti na životech ani zranění.

Tagy:
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení
Auto

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

Slováci demonstrovali proti GreenPassům. Stop koronafašismu, vydejte nám parlament, křičeli

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Nakažená sportovkyně má těžší průběh, řekl Vojtěch. Její zástupci tvrzení popírají

Jedna z nakažených sportovkyň v Tokiu má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) těžší průběh nemoci a skončila v nemocnici. Řekl to ve čtvrtek večer pro televizi Nova. Tuto informaci ale vzápětí popřela agentura Sport Invest Marketing, která zastupuje nakaženou beachvolejbalistku Markétu Nausch Slukovou. Vojtěch následně pro CNN Prima NEWS uvedl, že pouze tlumočil informaci z médií.

reklama