reklama

Lídr neschválené kandidátky ČSSD: Vysvětlím Hamáčkovi, co je pro Ústecko nejlepší

Termín pro odevzdání kandidátek pro říjnové krajské volby je už 24. července a uvnitř ČSSD došlo k neobvyklému rozkolu, kdy vedení strany neschválilo kandidátní listinu v Ústeckém kraji. V Pořadu K Věci na CNN Prima NEWS se k tomu vyjádřil náměstek ústeckého hejtmana a lídr problematické listiny Martin Klika (ČSSD).

reklama

Vedení strany podle informací CNN Prima NEWS vadí zejména politická minulost a orientace některých uchazečů o mandát. Klika v tom ale problém nevidí. „U nás na severu, nebo i v jiném kraji, nejde o ideologii. Chtěli jsme mít na kandidátce lidi, kteří jsou pracovití, mají zkušenosti z komunální politiky a chtějí kraji pomoci,“ vysvětlil svůj postoj moderátorce Marii Bastlové.

Koaliční projekt byl schválen

Sociální demokracie plánuje kandidovat v Ústeckém kraji v koalici Lepší sever, jejíž součástí má být kromě ČSSD také politické hnutí Pro Most, UFO (Ústecké fórum občanů) a nezávislí. „Náš koaliční projekt byl v Praze schválen, stejně jako já lídrem kandidátky. Teď už jde jen o přesné složení lidí a shodu mezi námi a grémiem,“ řekl Klika a dodal, že po neschválení listiny žádné personální změny nedělal, prý došlo pouze k přeskládání pořadí. Detailněji ale nic popisovat nechtěl.

Ve hře tak nadále zůstává varianta, že se do termínu odevzdání kandidátek ČSSD mezi sebou nedomluví a na Ústecku budou stát dvě kandidátky sociální demokracie proti sobě. „Já zejména chci, aby byl podpořen původní plán a listina byla schválena. Pokusím se předsedovi Honzovi Hamáčkovi vysvětlit, co je pro Ústecký kraj nejlepší,“ objasnil Klika.

Být ve vládě je chyba

Tato nepříliš povzbudivá situace přichází pro sociální demokracii navíc v době, kdy jí předvolební průzkumy přisuzují přibližně pět procent hlasů. Podle Kliky vede cesta za lepšími výsledky sociální demokracie zejména přes otevírání dveří lidem z neziskového sektoru a osobnostem z regionů. „My máme třeba boxera Lukáše Konečného,“ uvedl.

Spory mezi ústeckou skupinou ČSSD a samotným vedením strany nejsou ale ničím novým. Například loni přišla severočeská skupina s návrhem, aby předseda sociální demokracie a zároveň ministr vnitra Jan Hamáček odstoupil, protože nezvládal stranickou krizi a nepodařilo se mu prosadit Michala Šmardu do pozice ministra kultury.

„My jsme jako krajská organizace měli výhrady už při vstupu do vlády, to stále trvá. Na druhou stranu musím ocenit osobní kontakt s Hamáčkem během koronavirové pandemie,“ prozradil v pořadu K Věci Klika.

Rozhovor Marie Bastlové s Martinem Klikou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

reklama