reklama

Půlstoletí od ničivého zemětřesení. V Peru zemřelo 15 československých horolezců

Před padesáti lety zasáhlo Peru zemětřesení, během něhož zemřelo na 70 tisíc lidí. Mezi nimi i patnáct československých horolezců, kteří se chystali dobýt Huascarán, nejvyšší vrchol této jihoamerické země. Na jejich počest se v Česku každoročně pořádá běžkařský závod Jizerská padesátka.

reklama

Horu Huascarán, která měří 6 768 metrů, zasáhlo 31. května 1970 silné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Necelou minutu trvající mohutné otřesy strhly lavinu, která zavalila města Yungay a Huaraz, několik přilehlých vesnic a horolezecký tábor. V něm se zrovna připravovali zdolat čtvrtou nejvyšší horu Jižní Ameriky českoslovenští horolezci.

„Žádné indicie, že by mělo přijít zemětřesení, tehdy nebyly. Naopak byl nádherný slunečný den. A pak to spadlo.“ Těmito slovy popsali tehdejší katastrofu Lubomír Vejražka a Jiří Hladík, autoři knihy Huascarán – cesta končí, cesta začíná.

50 let poté.. Základní tábor u jezer Llanganuco v peruánských Bílých Kordillerách už pevně stál. Členové Expedice Peru...

Posted by Jizerská 50 on Saturday, May 16, 2020

Expedici postihla velká tragédie hned na začátku cesty. Při výšlapu na horu Huandoy, která byla původním cílem výpravy, zemřel tehdy osmadvacetiletý Ivan Bortel, československý horolezecký reprezentant a nejzkušenější člen týmu. Zahynul po pádu z třicetimetrové výšky. Ostatní se poté rozhodli přesunout svůj cíl na Huascarán, kam podle Vejražky a Hladíka vedla „normálnější“ cesta. „Nevzdali se, měli chuť horu zdolat, tak se rozhodli program převést pod východní stěnu, vylézt na vrchol a tam výpravu zakončit,“ uvedli autoři knihy v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Lavina smetla vše, co jí stálo v cestě

Po Bortelově smrti zasáhla výpravu další katastrofa. Z Huascaránu se uvolnila mohutná lavina ledu, kamení a bahna, která se do údolí valila rychlostí 280 kilometrů za hodinu. Zastavila se až po šestnácti kilometrech. Vejražka a Hladík místo tragédie několikrát sami navštívili. „Na nás působí nejen ty hory, ale i bolest, kterou jsme vyslechli v patnácti rodinách, které přišly o své blízké,“ vyprávějí.

Expedice do Peru se tenkrát zúčastnili muži z Liberecka, Prahy, Ústí nad Labem a Jičína. Byl mezi nimi mimo jiné horolezecký reprezentant Arnošt Černík (†44), fotograf Vilém Heckel (†52) a sochař Valerián Karoušek (†41). Nejmladším členem výpravy byl Jaroslav Krecbach, který zemřel v pouhých 24 letech.

K tématu

Osud horolezců připomíná Jizerská padesátka

Na počest československých horolezců závod Jizerská padesátka nese ve svém podtitulu „Memoriál expedice Peru 1970“. První závod slavného sportovního podniku se konal už v roce 1968, při jeho zrodu stáli právě i někteří členové tehdejší peruánské výpravy a 1. února 1970 se ho zúčastnilo dokonce všech patnáct horolezců.

„Všichni to byli kamarádi, znali se z ježdění na běžkách po Jizerkách,“ vypráví Ladislav Míka, který legendární závod na běžkách absolvoval od jeho prvního ročníku až do roku 2018. Podle oficiálních stránek Jizerské padesátky smrt horolezců navždy poznamenala charakter závodu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama