reklama

Půlstoletí od ničivého zemětřesení. V Peru zemřelo 15 československých horolezců

Před padesáti lety zasáhlo Peru zemětřesení, během něhož zemřelo na 70 tisíc lidí. Mezi nimi i patnáct československých horolezců, kteří se chystali dobýt Huascarán, nejvyšší vrchol této jihoamerické země. Na jejich počest se v Česku každoročně pořádá běžkařský závod Jizerská padesátka.

reklama

Horu Huascarán, která měří 6 768 metrů, zasáhlo 31. května 1970 silné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Necelou minutu trvající mohutné otřesy strhly lavinu, která zavalila města Yungay a Huaraz, několik přilehlých vesnic a horolezecký tábor. V něm se zrovna připravovali zdolat čtvrtou nejvyšší horu Jižní Ameriky českoslovenští horolezci.

„Žádné indicie, že by mělo přijít zemětřesení, tehdy nebyly. Naopak byl nádherný slunečný den. A pak to spadlo.“ Těmito slovy popsali tehdejší katastrofu Lubomír Vejražka a Jiří Hladík, autoři knihy Huascarán – cesta končí, cesta začíná.

50 let poté.. Základní tábor u jezer Llanganuco v peruánských Bílých Kordillerách už pevně stál. Členové Expedice Peru...

Posted by Jizerská 50 on Saturday, May 16, 2020

Expedici postihla velká tragédie hned na začátku cesty. Při výšlapu na horu Huandoy, která byla původním cílem výpravy, zemřel tehdy osmadvacetiletý Ivan Bortel, československý horolezecký reprezentant a nejzkušenější člen týmu. Zahynul po pádu z třicetimetrové výšky. Ostatní se poté rozhodli přesunout svůj cíl na Huascarán, kam podle Vejražky a Hladíka vedla „normálnější“ cesta. „Nevzdali se, měli chuť horu zdolat, tak se rozhodli program převést pod východní stěnu, vylézt na vrchol a tam výpravu zakončit,“ uvedli autoři knihy v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Lavina smetla vše, co jí stálo v cestě

Po Bortelově smrti zasáhla výpravu další katastrofa. Z Huascaránu se uvolnila mohutná lavina ledu, kamení a bahna, která se do údolí valila rychlostí 280 kilometrů za hodinu. Zastavila se až po šestnácti kilometrech. Vejražka a Hladík místo tragédie několikrát sami navštívili. „Na nás působí nejen ty hory, ale i bolest, kterou jsme vyslechli v patnácti rodinách, které přišly o své blízké,“ vyprávějí.

Expedice do Peru se tenkrát zúčastnili muži z Liberecka, Prahy, Ústí nad Labem a Jičína. Byl mezi nimi mimo jiné horolezecký reprezentant Arnošt Černík (†44), fotograf Vilém Heckel (†52) a sochař Valerián Karoušek (†41). Nejmladším členem výpravy byl Jaroslav Krecbach, který zemřel v pouhých 24 letech.

Osud horolezců připomíná Jizerská padesátka

Na počest československých horolezců závod Jizerská padesátka nese ve svém podtitulu „Memoriál expedice Peru 1970“. První závod slavného sportovního podniku se konal už v roce 1968, při jeho zrodu stáli právě i někteří členové tehdejší peruánské výpravy a 1. února 1970 se ho zúčastnilo dokonce všech patnáct horolezců.

„Všichni to byli kamarádi, znali se z ježdění na běžkách po Jizerkách,“ vypráví Ladislav Míka, který legendární závod na běžkách absolvoval od jeho prvního ročníku až do roku 2018. Podle oficiálních stránek Jizerské padesátky smrt horolezců navždy poznamenala charakter závodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama