reklama

Půlstoletí od ničivého zemětřesení. V Peru zemřelo 15 československých horolezců

Před padesáti lety zasáhlo Peru zemětřesení, během něhož zemřelo na 70 tisíc lidí. Mezi nimi i patnáct československých horolezců, kteří se chystali dobýt Huascarán, nejvyšší vrchol této jihoamerické země. Na jejich počest se v Česku každoročně pořádá běžkařský závod Jizerská padesátka.

reklama

Horu Huascarán, která měří 6 768 metrů, zasáhlo 31. května 1970 silné zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Necelou minutu trvající mohutné otřesy strhly lavinu, která zavalila města Yungay a Huaraz, několik přilehlých vesnic a horolezecký tábor. V něm se zrovna připravovali zdolat čtvrtou nejvyšší horu Jižní Ameriky českoslovenští horolezci.

„Žádné indicie, že by mělo přijít zemětřesení, tehdy nebyly. Naopak byl nádherný slunečný den. A pak to spadlo.“ Těmito slovy popsali tehdejší katastrofu Lubomír Vejražka a Jiří Hladík, autoři knihy Huascarán – cesta končí, cesta začíná.

50 let poté.. Základní tábor u jezer Llanganuco v peruánských Bílých Kordillerách už pevně stál. Členové Expedice Peru...

Posted by Jizerská 50 on Saturday, May 16, 2020

Expedici postihla velká tragédie hned na začátku cesty. Při výšlapu na horu Huandoy, která byla původním cílem výpravy, zemřel tehdy osmadvacetiletý Ivan Bortel, československý horolezecký reprezentant a nejzkušenější člen týmu. Zahynul po pádu z třicetimetrové výšky. Ostatní se poté rozhodli přesunout svůj cíl na Huascarán, kam podle Vejražky a Hladíka vedla „normálnější“ cesta. „Nevzdali se, měli chuť horu zdolat, tak se rozhodli program převést pod východní stěnu, vylézt na vrchol a tam výpravu zakončit,“ uvedli autoři knihy v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Lavina smetla vše, co jí stálo v cestě

Po Bortelově smrti zasáhla výpravu další katastrofa. Z Huascaránu se uvolnila mohutná lavina ledu, kamení a bahna, která se do údolí valila rychlostí 280 kilometrů za hodinu. Zastavila se až po šestnácti kilometrech. Vejražka a Hladík místo tragédie několikrát sami navštívili. „Na nás působí nejen ty hory, ale i bolest, kterou jsme vyslechli v patnácti rodinách, které přišly o své blízké,“ vyprávějí.

Expedice do Peru se tenkrát zúčastnili muži z Liberecka, Prahy, Ústí nad Labem a Jičína. Byl mezi nimi mimo jiné horolezecký reprezentant Arnošt Černík (†44), fotograf Vilém Heckel (†52) a sochař Valerián Karoušek (†41). Nejmladším členem výpravy byl Jaroslav Krecbach, který zemřel v pouhých 24 letech.

K tématu

Osud horolezců připomíná Jizerská padesátka

Na počest československých horolezců závod Jizerská padesátka nese ve svém podtitulu „Memoriál expedice Peru 1970“. První závod slavného sportovního podniku se konal už v roce 1968, při jeho zrodu stáli právě i někteří členové tehdejší peruánské výpravy a 1. února 1970 se ho zúčastnilo dokonce všech patnáct horolezců.

„Všichni to byli kamarádi, znali se z ježdění na běžkách po Jizerkách,“ vypráví Ladislav Míka, který legendární závod na běžkách absolvoval od jeho prvního ročníku až do roku 2018. Podle oficiálních stránek Jizerské padesátky smrt horolezců navždy poznamenala charakter závodu.

Další hlavní zprávy

Ztráta s Příbramí už byla příliš. Guľa končí v Plzni, nástupce oznámí Viktoria brzy
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Další články
reklama
reklama