Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
Andy
Výpis příspěvků ke štítku „Andy“
Nejstarší člověk historie žije u nás, tvrdí Peruánci. Je mu 124, bydlí v horách a žvýká koku
Peruánská vláda tvrdí, že nejstarší člověk světa žije vysoko v Andách a že minulý pátek oslavil 124. narozeniny. Aby byl jeho věk uznán jako mezinárodní rekord, musí jej prověřit pracovníci Guinnessovy knihy rekordů, napsala agentura Reuters.
Tragédie v horách: Na nejvyšším vrcholu Ameriky zemřel slovenský horolezec, bylo mu 39 let
Při výstupu na vrchol hory Aconcagua, který se nachází v Argentině ve výšce 6961 metrů nad mořem, zemřel známý horolezec ze Slovenska. Peterovi Knapovi bylo pouhých 39 let. Podle zahraničních médií jde v této sezoně již o pátou oběť, kterou si nejvyšší vrchol Ameriky vyžádal.
V Peru bijí na poplach. Země za 60 let přišla o více než polovinu ledovcové pokrývky
Peru za posledních šest desetiletí přišlo o více než polovinu ledovcové pokrývky, jen v letech 2016 až 2020 zaniklo v důsledku klimatických změn 175 ledovců. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na peruánské výzkumníky.
Smrtící sopka se probouzí. Výbuch hrozí každým dnem, erupce v 80. letech zabila 25 tisíc lidí
Velké pozdvižení v těchto dnech panuje v Kolumbii, k aktivitě se totiž probouzí tamní sopka Nevado del Ruiz. Kolumbijské úřady vyhlásily pohotovost. Její úroveň je již na oranžové barvě, což znamená, že erupce může přijít v nadcházejících dnech a týdnech. Na vině je zvýšení seismické aktivity, jak informovala agentura Reuters.
Mateřství bez filtrů a příkras. Zato s péčí a radostí. To je pořad Mámy sobě
Velmi důkladná zkouška odolnosti. Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat mateřství. Pro každou z nás má jinou podobu. Nicméně i mámy, prověřené tak náročným procesem, jako je těhotenství zakončené porodem, jsou pořád jenom lidi. A tak ve vší radosti a odhodlání mají v přijímání nové role své pevné místo obvykle i nejistota a taky trochu strach. Je fajn si to přiznat. Ale ještě víc PRIMA je vědět, že je nás spousta a že si umíme vzájemně pomoct. I proto je tu nový pořad Mámy sobě.
Děsivá legenda o Devíti křížích je stále živá. Krvavá nevěsta se zjevuje řidičům
Legenda o krvavé nevěstě je stále živá. O Devíti křížích, které se nacházejí poblíž dálnice D1 nedaleko Brna, dokonce natáčel film režisér Andy Fehu. Dělo se tam hodně zvláštních věcí, o kterých dodnes vyprávějí místní obyvatelé.
Jak stará je horská pevnost Machu Picchu? Nová studie přepisuje dějiny říše Inků
Slavná incká pevnost Machu Picchu v Peru je nejspíše starší, než se původně předpokládalo, zjistil tým amerických vědců. Nové poznatky pomáhají vysvětlit, jak se Inkům podařilo vybudovat největší a nejmocnější říši předkolumbovské Jižní Ameriky. Poznatky badatelé zveřejnili ve vědeckém časopise Antiquity.
Zachránil papoušky před vyhynutím, sám zemřel. Ochránce zavraždily kolumbijské milice
Pětapadesátiletý kolumbijský biolog Gonzalo Cardona Molina byl pohřešován od 8. ledna letošního roku. Nyní úřady oznámily, že byl zavražděn milicemi. Krátce před svou smrtí dokončil sčítání kriticky ohrožených papoušků. Jen díky jeho práci jejich počty v posledních letech značně vzrostly.
Biatlonistka Koukalová inspirovala tvůrce Sestřiček. Sama si v seriálu zahraje
V novém seriálu Sestřičky Modrý kód, jehož první díl uvidí diváci televize Prima už tuto sobotu ve 20:15, si zahraje i biatlonistka Gabriela Koukalová. Pro českou biatlonovou královnu je to první větší herecká zkušenost. Role v seriálu ji ovšem zavedla do míst, na která už chtěla zapomenout.
Půlstoletí od ničivého zemětřesení. V Peru zemřelo 15 československých horolezců
Před padesáti lety zasáhlo Peru zemětřesení, během něhož zemřelo na 70 tisíc lidí. Mezi nimi i patnáct československých horolezců, kteří se chystali dobýt Huascarán, nejvyšší vrchol této jihoamerické země. Na jejich počest se v Česku každoročně pořádá běžkařský závod Jizerská padesátka.
Zvíře ve znaku: Ohrožená stydlivka z Chile
Kdysi bychom ho našli ve velkých počtech na úpatí majestátních And. Ale i na plachého a nenáročného jelínka, kterého najdeme ve státním znaku Chile, dopadl osud mnoha obyvatel Patagonie. V počtu dvou tisíc jedinců čelí huemul jižní vyhynutí. V roce 2015 byl tento druh zařazen na Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody do kategorie „ohrožený“.