reklama

Demisi, nebo defenestraci. V Praze demonstrovaly stovky odpůrců vládních opatření

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Protestovali zejména proti povinnému nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Kritiku mířili především na premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

reklama

Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Během projevů kritizovali zejména fakt, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby. Někteří z nich současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Demonstranti zmiňovali i údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně.

K tématu

U Prymuly zase lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si přitom Prymula tento týden nechal pozastavit.

Demonstranti neměli roušky a nedodržovali rozestupy

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty s nápisy jako „Demisi nebo defenestraci“, „Jsem pro imunitu“, „Prymula – ministr strachu“ nebo „Nechceme vakcínu, chceme svobodu“. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy.

Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba čtyři sta. Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad sto lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzených případů COVID-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3 126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Vláda

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Český premiér Andrej Babiš (ANO) si není jistý, zda prezident Miloš Zeman přijme jeho odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Uvedl to v sobotním rozhovoru pro Právo s tím, že mu Zeman řekl, že výměna není úplně vhodná. Babišovo rozhodnutí ale prý akceptuje. Návrh na odvolání podal premiér poté, co Prymula po aféře kvůli porušování vládních opatření proti šíření koronaviru odmítl na post v čele rezortu rezignovat.

reklama
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama