reklama

Demisi, nebo defenestraci. V Praze demonstrovaly stovky odpůrců vládních opatření

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Protestovali zejména proti povinnému nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Kritiku mířili především na premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

reklama

Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Během projevů kritizovali zejména fakt, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby. Někteří z nich současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Demonstranti zmiňovali i údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně.

K tématu

U Prymuly zase lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si přitom Prymula tento týden nechal pozastavit.

Demonstranti neměli roušky a nedodržovali rozestupy

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty s nápisy jako „Demisi nebo defenestraci“, „Jsem pro imunitu“, „Prymula – ministr strachu“ nebo „Nechceme vakcínu, chceme svobodu“. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy.

Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba čtyři sta. Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad sto lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzených případů COVID-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3 126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama