Demisi, nebo defenestraci. V Praze demonstrovaly stovky odpůrců vládních opatření

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Protestovali zejména proti povinnému nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Kritiku mířili především na premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO).

Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON). Během projevů kritizovali zejména fakt, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby. Někteří z nich současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.

Demonstranti zmiňovali i údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Předseda vlády dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně.

U Prymuly zase lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. Oprávnění si přitom Prymula tento týden nechal pozastavit.

Demonstranti neměli roušky a nedodržovali rozestupy

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty s nápisy jako „Demisi nebo defenestraci“, „Jsem pro imunitu“, „Prymula – ministr strachu“ nebo „Nechceme vakcínu, chceme svobodu“. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy.

Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba čtyři sta. Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad sto lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzených případů COVID-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3 126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

Tagy: