V Praze vyroste zbrusu nová čtvrť. Stojí za ní architektonická superstar

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Zanedbaný ostrov se promění: Co nového se chystá v Praze

  • Slavný architekt poprvé v Praze: Jaká bude jeho role v projektu

  • Sekyra Flowers: Jaké unikátní stavby navrhne Libeskind

  • Rohan City: Kdy by měla být nová čtvrť dokončena

Více
Jiří Masojídek
Jiří Masojídek
  • 15. říj 2025, 14:35

  • Na pražském Rohanském ostrově se staví zbrusu nová čtvrť. Obří developerský projekt ale nepřinese nudné paneláky a šedivé kancelářské budovy. Na moderní zástavbě se podílela zvučná jména české i zahraniční architektury a pomyslnou záštitu nad celou čtvrtí převzal jeden z nejvýznamnějších architektů světa Daniel Libeskind se svým newyorským studiem.

    Pražský Rohanský ostrov byl až donedávna jedním z pražských brownfieldů – zanedbaným, zarostlým místem, kde až na několik cyklostezek a golfové odpaliště nebylo nic. Teď tu ale roste unikátní čtvrť. Nacházet se v ní bude celkem 1650 bytů, obchodní prostory i kanceláře, stát bude přes patnáct miliard korun.

    Slavný architekt poprvé v Praze

    Část projektu vznikne podle návrhu polsko-amerického architekta Daniela Libeskinda, známého díky památníku na místě Světového obchodního centra v New Yorku na takzvaném Ground Zero. Čtyři stavby s 500 byty s názvem Sekyra Flowers budou Libeskindovým prvním projektem v Česku. Povolení na výstavbu by mohl developer získat do roku a půl. Zástupci společnosti to oznámili na tiskové konferenci. Celá čtvrť Rohan City by měla být dokončena do roku 2035. Náklady budou asi třicet miliard korun.

    ČTĚTE TAKÉ: Umění, které by dnes ochránci přírody nepovolili: Kopicova galerie v Českém ráji

    "Sekyra Flowers budou architektonickým příspěvkem k současnému rozkvětu Prahy a mou poctou tomuto kouzelnému městu. Vyrostou v srdci nové čtvrti Rohan City a patří k nejzajímavějším a nejambicióznějším dílům, která jsem navrhl. Jejich základy spočívají v hlubokém etickém a filozofickém prostoru, který ukazuje vlastní podstatu toho, proč se věnuji architektuře. Nejde jen o tvarování budov, ale také o vytváření prostředí, které ztělesňuje otevřenost, společenství a budoucnost – vize, jež mou práci provázejí od samého počátku," řekl Libeskind na tiskové konferenci.

    Ulice pojmenované po filozofech

    Sekyra Group odhaduje, že by měla získat všechna povolení na výstavbu etapy zahrnující nové náměstí a domy Sekyra Flowers do roku a půl. Ulice, parky a náměstí tam budou pojmenovány po význačných českých i zahraničních filozofech. V plánu je také založení národního centra čtenářské kultury s knihovnou, které by mohlo být umístěno v Libeskindově projektu.

    Zbývající domy, které jsou součástí centrální etapy, tvoří dohromady soubor čtyř bloků. Na jejich podobě se podílejí architektonická studia MS architekti, edit architects, Schindler Seko architekti, CHYBIK + KRISTOF a JAKUB CIGLER ARCHITEKTI.

    ČTĚTE TAKÉ: Pamatují počátky baroka i totalitu, aneb Tady se můžete probudit včera

    Při budování celé čtvrti Rohan City, která by měla být hotová do roku 2035, v Karlíně vznikne kromě nových bytů také ze stávající cyklostezky široká promenáda okolo Vltavy, která naváže na budoucí rozlehlý park Maniny připravovaný ve spolupráci s městem. Podle developera tak vznikne park srovnatelný se Stromovkou.