CNN Prima News architekt

architekt

Výpis příspěvků ke štítku „architekt“

Zpověď veterána ukrajinské armády: Prvním mrtvým byl velitel, ostatky se vešly do džberu

Co prožívá voják, když se ve válce poprvé setká se smrtí? „Určitě to není jako v knížkách, které takové okamžiky spojují s hrdinstvím anebo touhou po pomstě,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 32letý Dmytro Matviishyn ze Lvova. Občanským povoláním architekt. „Den, kdy jsem v našich řadách poprvé spatřil smrt, si pamatuji naprosto přesně,“ pokračuje demobilizovaný voják Ozbrojených sil Ukrajiny.

Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.

Fanoušci architektury a sportu se proběhli po pražských vyhlídkách. Závod Archirun budoval

V rámci letošního závodu Archirun měli účastníci jedinečnou příležitost se na Prahu podívat z nadhledu a prozkoumat tak zákoutí ikonických staveb. V rámci trasy, která měřila zhruba šest kilometrů, se přemisťovali doslova ze střechy na střechu a mohli sledovat, jak se město mění před očima. Archirun blíže představil budovy, které se zapsaly do naší historie, ale také rekonstrukci těch, které neodmyslitelně do ulic Prahy patří. V neposlední řadě měli závodníci možnost se dozvědět o nových stavbách a budoucích projektech, které mění tvář metropole. Závod byl vyprodaný již měsíc před startem, kdo se včas neregistroval, mohl do Centra architektury a městského plánování (CAMP) zavítat na doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek, workshopů a dílen pro děti i dospělé.

Neuvěřitelná proměna historického bytu: Architekt Jančálek odhaluje tajemství úspěchu

Když architekt Petr Jančálek začal s rekonstrukcí svého bytu v srdci Prahy, měl jasnou vizi: spojit původní historické prvky s moderním designem. S pomocí italské nábytkářské firmy Natuzzi Italia přetvořil bývalou noclehárnu na luxusní domov plný světla a elegance. Přidejte se k nám na prohlídku tohoto výjimečného prostoru a inspirujte se pro vlastní bytové proměny.

Dolní oblast Vítkovic: Více než jen historie výroby koksu a surového železa

Blíží se čas dovolených a možná vás napadlo, že byste se letos mohli vydat po krásách Česka. Ostatně, proč ne? Míst, která stojí za poznání, je u nás více než dost. Tak třeba Ostrava — jedinečná industriální krása města, které leží z části na Moravě a z části ve Slezsku, je naprosto výjimečná. Můžete ji obdivovat zdola, ale i pěkně shora, třeba z kavárny, která vznikla na bývalé vysoké peci.

Architektka Zuzana Ambrožová: Krása není zbytečná marnivost, dokáže nás povznést

Z rodné hájovny se vydala sbírat zkušenosti do Japonska i do USA, kde také absolvovala svou Fulbright stáž na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Jak sama architektka Zuzana Ambrožová říká, bez času stráveného v zahraničí by nebyla taková, jaká je dnes. Stála u vzniku designového studia a především je spoluautorkou unikátního střešního systému NEBESYS i moderního designového hasicího přístroje Amplla, za který spolu s dalšími partnery jako jediní Češi získali prestižní ocenění iF Design Award. Oba projekty pak loni uspěly v programu Vodafone Nápad roku. O své zkušenosti se letos kromě studentů Zuzana Ambrožová podělí také s účastnicemi projektu Women in Tech, který pořádá technologický gigant Huawei a Výzkumný ústav pro inovace a podnikání.