CNN Prima News architekt

architekt

Výpis příspěvků ke štítku „architekt“

OBRAZEM: Nová podoba pražského železničního mostu budí emoce. To je vtip? ptají se lidé

26. listopadu 2022 06:29

Železniční most pod Vyšehradem se těší značné oblibě Pražanů, jeho zveřejněná budoucí podoba proto vyvolala velké emoce jak mezi odbornou, tak laickou veřejností. Institut pro plánování a rozvoje Prahy (IPR) přitom ještě před několika lety prezentoval návrh, který zachovával historickou podobu současného mostu. Vítězný projekt se proto nesetkal s přílišným pochopením.

Průmyslový palác v Praze byl původně postaven na pár měsíců, slouží už ale 130 let

23. října 2022 08:17

Sjezdový, Národopisný anebo Ústřední. I těmito názvy byl v průběhu své existence nazýván Průmyslový palác – dominanta pražského Výstaviště. Stavbu tenkrát financovaly významné šlechtické rody a podílelo se na ní 450 dělníků. Postavili ji za rekordních 10 měsíců. A i když se původně jednalo o budovu dočasnou, v Holešovicích se vyjímá už přes 130 let.

Méně aut, více cyklistů a kruhový objezd Těšnova. Magistrálu čeká velká změna

20. října 2022 13:27

Pražskou magistrálu čekají v příštích letech revoluční změny, které mají vést ke zklidnění automobilové dopravy. Tepnu podle návrhů doplní cyklopruhy a větší prostor dostanou i chodci. Vzniknout by měl také kruhový objezd kolem Těšnova, a to na úkor současné estakády. Projekt představili architekti v rámci urbanistického workshopu Florenc + Těšnov 21, který pořádal Institut plánování a rozvoje (IPR). Jelikož návrhy počítají s redukcí dopravy o polovinu, čeká se kolem nich bouřlivá diskuse.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

17. května 2022 20:59

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Pravoslavné chrámy na Hané připomínají Ukrajincům domov. Ne všichni je však vítají

10. dubna 2022 06:53

Rovinatá Haná se uprchlíkům zamlouvá, podobá se široširé Ukrajině. Domov jim nejvíce připomíná několik vesnic, nad nimiž svítí barevné kupole a báně pravoslavných chrámů, které dokonce navrhl ukrajinský architekt. „Pravoslavná tradice na Hané je dlouhá, už od první republiky. Teď mezi sebe zveme věřící běžence,“ vyzývá Tomáš Radim Loučka, duchovní správce chrámu v Chudobíně. Ne všichni Hanáci ale migranty vítají. „Netahejme jich sem tolik, bude z toho bordel,“ myslí si 38letý Ivo Žídek z Chudobína.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

5. prosince 2021 07:30

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

SLEDUJTE ŽIVĚ: Pomůže investice Prahy do škol řešit bytovou krizi? V Obecním domě budou diskutovat politici, ekonomové i architekti

30. září 2021 08:55

Dnes v Obecním domě v rámci Summitu architektury a rozvoje proběhne velká debata mezi politiky, ekonomy, investory, urbanisty i architekty. Diskutovat budou o stavebním zákoně, Metropolitním plánu nebo financování a výstavbě nových škol a školek v hlavním městě. Vystoupí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, náměstek pražského primátora Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč nebo ředitel městského developera Petr Urbánek. Druhá část debaty s architekty Evou Jiřičnou, Jakubem Ciglerem nebo Pavlem Hniličkou bude věnovaná moderní architektuře a plánování a urbanismu velkých měst. Živý přenos bude vysílán na stránkách www.arch.rozvoj.cz, kde je kompletní program s tématy i hosty.