CNN Prima News architekt

architekt

Výpis příspěvků ke štítku „architekt“

Hlavní nádraží v Praze mohlo vypadat úplně jinak. Podívejte se na neúspěšné návrhy

Vítězný návrh na budoucí podobu pražského hlavního nádraží vyvolal svým odvážným provedením značné emoce. Na druhém a třetím místě soutěže o rekonstrukci odbavovací haly a jejího okolí se umístily značně konzervativnější projekty. Komise však ocenila právě neortodoxní postup architektů z kodaňského studia Henning Larsen Architects. Podívejte se, jak mohlo nádraží vypadat, kdyby se komise rozhodla jinak.

OBRAZEM: Hlavní nádraží se promění k nepoznání. Dánští architekti zvolili radikální řešení

Odbavovací halu Hlavního nádraží v Praze čeká výrazná proměna. Před ní by měla v budoucnu vzniknout dřevěná střešní konstrukce, která propojí odbavovací halu, Vrchlického sady a plánovanou novou tramvajovou zastávku. Počítá s tím návrh architektů kodaňského studia Henning Larsen Architects, kteří uspěli v soutěži na podobu úprav nádraží a jeho okolí. Přeměna prostoru by měla začít v roce 2028 a podle odhadu vyjde asi na dvě miliardy korun.

Tři kostky cukru v pražských Modřanech: Nová radnice neslouží jen úředníkům

Vyřídit si úřední záležitosti je pro většinu lidí pořádná otrava. S trochou nadsázky se ale dá říct, že městské části Praha 12 se podařilo vyřizování formalit poměrně osladit. A to díky novým budovám. Ty jsou jen tři, původně jich přitom bylo sedm. A navíc připomínají dávný symbol pražských Modřan –⁠ kostky cukru. Ovšem co se architektury týče, jsou mimořádně sofistikované a efektivní.

Ruina na spadnutí? Architekti ze studia LOXIA dali zámku Bzí druhou šanci

Byla to láska na první pohled. Tak zahajuje hlavní architektka studia LOXIA Jana Mastíková vyprávění o zámku Bzí. Památku nejprve obdivovala z dálky. Později ovšem s kolegy zjistila, že je na prodej. A společně se rozhodli, že panství, z něhož už zbývaly v podstatě jen ruiny, vrátí jeho kouzlo a půvab. Koupili ho a pustili se do díla. Do zdlouhavé a finančně i architektonicky náročné práce, která jim ovšem dává mimořádný smysl.

Kdo se stal architektem roku 2023?

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2023 získal architekt Ivan Kroupa. Čestné uznání poroty obdržel in memoriam Jiří Zhoř. Ocenění Architekt obci 2023 si převzala obecní architektka Dolních Břežan Anna Šlapetová. V rámci předávání cen proběhlo také vyhlášení vítěze Ceny časopisu INTRO, kterou si odnesla krajinářská architektka Eva Wagnerová za návrh Parku Zdeňka Kopala v Litomyšli. Slavnostní večer s předáváním cen se konal 12. září 2023 v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

MŠ Mydlinky: Místo, kde se dětské sny díky práci architektů mění v samostatnost

Co mají společného výchova dětí a stavění domů? Obojí potřebuje trpělivost, čas a lásku k tomu, co děláte. A to všechno se setkává v Mateřské škole Mydlinky v pražských Modřanech. Zdejší mateřinka přitom vyrostla v rekordním čase. Její vybudování trvalo sotva rok a půl. Během něj se ze zahrady patřící původně k cukrovaru pod taktovkou architektonického studia LOXIA stalo místo, kde se zhmotňují dětské sny a současně se děti učí důležitým dovednostem, které uplatní v reálném životě.

Machálková promluvila o smrti Šípka: Ztrácel se nám před očima. Brečela jsem mu na rameni

Zpěvačka Leona Machálková prožila s architektem a designérem Bořkem Šípkem deset let. Porodila mu syna Artura, který teď kráčí v otcových šlépějích. Ačkoliv se partneři dávno rozešli, dokázali si uchovat hezký vztah až do samého konce. Když pak Šípek v roce 2016 umíral, právě Machálková mu byla na blízku. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS promluvila o jejich seznámení a popsala i poslední chvíle, které s ním strávila.

Skutečná architektura jsou domy, které vydrží po staletí

Jejich umění oživuje architekturu mnohých měst od Karlových Varů až po Nitru. Navrhují moderní stavby, ale dokáží s citem zrenovovat i budovy s dlouhou historií. Profesionálové z architektonické a projekční kanceláře Loxia už se během sedmadvaceti let podepsali pod více než stovku projektů. Mnohé jsou dnes domovem pro celé rodiny, jinde se většinu času pracuje, v dalších nejmladší generace poznávají svět. Ať se jedná o hotely, školy, soukromé domy či úřednické budovy, slouží všem dlouho a dobře.

Ženský element v architektuře: Zásadní jsou chuť a vize, říká Jana Mastíková

Architektura. Téma, které málokterého Čecha zaujme natolik, že přestane mluvit a začne naslouchat. Když se nad tím ale člověk zamyslí, je to trochu škoda. Budovy, domy, stavby, ať jim říkáme jakkoli, ať slouží k jakémukoli účelu, mají jedno společné. Trávíme v nich podstatnou část našich životů, poskytují nám bezpečí i pohodlí. Aby tohle všechno splňovaly, musí je někdo důmyslně navrhnout a postavit. Právě to už 27 let dělá architektonická a projekční kancelář Loxia, jejíž kormidlo před třemi lety převzala žena. Jana Mastíková.

Kde udělali soudruzi chybu? Putinova nedobytná pevnost má všechna „nej“, ale také jeden háček

Nejenom únikové tunely, ale i záložní energetický systém, bunkr nebo velín, web Business Insider zveřejnil rozbor „tajného“ podzemního komplexu nepřiznaného černomořského sídla ruského prezidenta Vladimira Putina. Palác disponuje řadou okázalých a luxusních zařízení i velkým množstvím bezpečnostních prvků, má však i jednu klíčovou slabinu. Společnost, která podzemní prostory vybudovala, totiž na internetu zveřejnila jejich architektonické plány.