reklama

V restauracích spořádaně s rozestupy. V pražské MHD je pak cestou domů hlava na hlavě

Vláda ke 3. prosinci rozvolnila některá protikoronavirová opatření. Zajásat tak mohly restaurace a hospody, které od začátku října musely být uzavřeny. Hosté však musí v maximálně z poloviny naplněném zařízení dodržovat minimální rozestupy a hygienická opatření. Veškeré snahy o minimalizaci kontaktu však přicházejí vniveč při cestě domů z restaurace. V noci ze čtvrtka na pátek byly noční spoje pražské hromadné dopravy cestujícími přetížené, podobná situace následovala i o den později. Pražané proto požadují, aby se frekvence spojů opět navýšila.

reklama

Poté, co v deset hodin večer stravovací zařízení zavřou, lidé se nahrnou na tramvajové a autobusové zastávky. Jeden tramvajový vůz, který přijede jednou za přibližně třicet minut, však pro několik desítek lidí nestačí. Kvůli tomu se na sebe lidé tlačí, aby nemuseli v zimě čekat půl hodiny navíc na další spoj.

Hned ve čtvrtek v noci se objevily první fotografie, na kterých je vidět, jak se lidé tlačí do už tak plné tramvaje. A čím více jich bylo, tím více sílila kritika této situace. Například Divadlo RePublika se rozčílilo nad paradoxem, že spoje jsou přecpané, ale divadla musí být zavřená: „V roušce a s rozestupem jsou divadla mimořádně riziková. Ještě že máme omezené spoje, které jezdí jednou za půl hodiny. Praha Výtoň 3. 12. 2020 22.00 hodin. Tady už se satira nedá dělat.“

Ještě že jsou divadla zavřená. V roušce a s rozestupem jsou mimořádně riziková. Ještě že máme omezené spoje, které jezdí...

Posted by Divadlo RePublika on Friday, December 4, 2020

S aktuální situací ohledně nočních spojů nejsou spokojeni ani sami Pražané. Na facebookových stránkách Pražské integrované dopravy se objevují dotazy, kdy bude znovu obnoven klasický denní režim spojů tramvají a metra.

Náměstek ředitele Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (ROPID) Martin Šubrt k tomu uvedl, že posílit pražskou MHD nelze ze dne na den, protože obvykle se jízdní řády připravují dva až tři týdny dopředu, ve výjimečných případech pak týden předem. Je totiž potřeba nejen zajistit dostatek řidičů, ale i rozvoz nových řádů.

Podle webu MHD86 je nepřipravenost Prahy na znovuotevření obchodů a stravovacích zařízení zarážející. Podíl prý na tom může mít špatná komunikace mezi primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (Piráti) a premiérem Andrejem Babišem (ANO), kteří by měli změny vládních opatření připravovat společně a dostatečně dopředu.

NOVINKY, KTERÉ VÁS POTĚŠÍ I Od dnešního dne prodloužíme provoz lanové dráhy na Petřín do 20 hodin v návaznosti na...

Posted by Dopravní podnik hlavního města Prahy on Friday, December 4, 2020

Po první zkušenosti ze čtvrteční noci mělo jako malá útěcha posloužit posílení nočních tramvajových spojů o další vůz, a to od pátku 4. prosince na pouhé dva dny. Podle webu MHD86 se jedná i o možném prodloužení metra z desáté hodiny večer na jedenáctou hodinu, to se však netýká provozu denních tramvají a autobusů. A s klasickým provozem pražské MHD se nepočítá ani v lednu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Názory

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská

Známý intelektuální velikán a nezařazený poslanec Lubomír Volný se ve čtvrtek ve Sněmovně znovu postaral o nebývalý rozruch. Přímo v jednacím sále, kam vyrazil ve vytahaném triku a bez roušky, profackoval pár svých kolegů, protože mu nedovolili mluvit. Nejen slovy „jestli tady pudeš, dostaneš flákanec“ opět prokázal, že by tak složitou disciplínu, jakou je mluvené slovo, měl přenechat jiným. Mnohem více pozornosti než samotný incident si zaslouží fakt, že i Volný reprezentuje jistou část české společnosti, která podobnému chování tleská.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Sledujte ŽIVĚ: Blatný představí nového PSA. Jaká opatření od února navrhuje?

Prodlouží se nouzový stav a protiepidemická opatření? Vláda bude v pátek mimořádně jednat formou videokonference. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce navíc představit aktualizovanou tabulku opatření navázaných na protiepidemický systém PES. Bude navrhovat, aby platila od 1. února. Sledujte tiskovou konferenci živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 8:30.

Blatný: Pokud kvůli britské mutaci všechno selže, musí přijít nestandardní zásah
Pomáháme umělcům pouze přežít, hned tak se z toho nevyhrabeme, řekl Zaorálek
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Další články
reklama
reklama