Zákaz vycházení od 23. hodiny, pražskou MHD se ale po desáté dostanete domů těžko

MHD v Praze stále do 22:00

Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny, tedy na 23 hodin, zatím měnit nebudou. Nadále bude platit ukončení denního provozu po 22. hodině, sdělil to v pondělí Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Omezení denního provozu bylo zavedeno od 2. listopadu kvůli opatřením proti šíření COVID-19, kdy na konci října začal platit zákaz vycházení po 21. hodině. MHD v Praze nyní využívá asi třetina lidí oproti době před pandemií.

„Aktuálně zůstávají v platnosti stávající jízdní řády a nadále platí, že plošná obsluha Prahy je zajištěna nočními tramvajovými a autobusovými linkami i po 22:00. O dalších případných úpravách provozu MHD v návaznosti na rozvolňování vládních opatření se bude v následujících dnech jednat,“ uvedl Drápal.

Podle primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) bude záležet na počtu cestujících. „Budeme reagovat na poptávku a uvidíme, jak rychle se lidé vrátí do večerních či nočních spojů, podle toho bychom pak vrátili provoz denních linek až do půlnoci. Nyní ale nedokážu říci datum,“ řekl Scheinherr.

Ubylo několik milionů cestujících

Denní provoz metra, tramvají a autobusů je nyní postupně ukončován zhruba mezi 22:00 až 22:30. Současně s tím začínají vyjíždět noční linky tramvají i autobusů. Prodlouženy byly po 21:00 také intervaly na páteřních železničních tratích a rovněž intervaly metra a tramvají, a to i přes den.

V metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes 18,9 milionu, v říjnu to bylo necelých 13,5 milionu. V období od 1. do 18. listopadu jelo metrem asi 5,5 milionu lidí, proti stejnému období v říjnu to bylo o 3,6 milionu a proti září o 6,8 milionu lidí méně. Proti stejnému období loni v listopadu to je letos úbytek zhruba 12 milionů cestujících.

Provoz MHD byl omezen již letos v březnu, na začátku pandemie. Kromě upravených jízdních řádů v Praze stále platí zákaz nástupu předními dveřmi nebo je zrušený prodej jízdenek u řidičů městských autobusů. Všichni cestující musí mít v MHD zakrytý nos a ústa, a to i na zastávkách.

Tagy:
omezení metro MHD Adam Scheinherr Praha koronavirová opatření hromadná doprava PES Dopravní podnik hl. m. Prahy Filip Drápal jízdní řád městská hromadná doprava