reklama

Třetina cyklistů, kteří loni bourali, byla opilá. Expert: Pivo nepovažují za alkohol

Statistika ministerstva dopravy ukázala, že v roce 2019 způsobili cyklisté kolem 2 700 dopravních nehod. Z toho téměř v 800 případech byli pod vlivem alkoholu. Počty opilých cyklistů tak rok od roku přibývá.

reklama

Až třetina cyklistů, která byla v loňském roce pod vlivem alkoholu, nadýchala více jak 1,51 promile. Přitom pro jezdce na kole platí stejná silniční pravidla jako pro motorová vozidla. Cyklisté sice po porušení předpisů nepřijdou o řidičák, ale mohou dostat vysokou pokutu.

Dopravního experta Richarda Topinku ale údaj ze statistik vůbec nepřekvapuje: „Český národ je obecně obrovský výrobce piva, a tak jsou Češi jeho velcí milovníci. Klasický český cyklista tak považuje za normální dát si po obědě pivo a nebere ho v podstatě jako alkohol.“

K tématu

Topinka ale dodává, že to není pravda a jakmile se cyklista stane účastníkem silničního provozu, tak je alkoholem ovlivněn. „Druhá strana je výše alkoholu. Například u cyklisty není hladila do 0,3 promile až tak nebezpečná,“ říká Topinka.

Například v celé Evropě je běžná hladina alkoholu u jezdců na kole asi 0,5 promile alkoholu. „Osobně bych byl pro to, aby byla nastavena hladina 0,5 promile pro cyklisty i u nás,“ dodal expert.

Tagy: cyklisté nehody statistika 2019 alkohol promile dopravní expert Richard Topinka

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama