reklama

Třetina cyklistů, kteří loni bourali, byla opilá. Expert: Pivo nepovažují za alkohol

Statistika ministerstva dopravy ukázala, že v roce 2019 způsobili cyklisté kolem 2 700 dopravních nehod. Z toho téměř v 800 případech byli pod vlivem alkoholu. Počty opilých cyklistů tak rok od roku přibývá.

reklama

Až třetina cyklistů, která byla v loňském roce pod vlivem alkoholu, nadýchala více jak 1,51 promile. Přitom pro jezdce na kole platí stejná silniční pravidla jako pro motorová vozidla. Cyklisté sice po porušení předpisů nepřijdou o řidičák, ale mohou dostat vysokou pokutu.

Dopravního experta Richarda Topinku ale údaj ze statistik vůbec nepřekvapuje: „Český národ je obecně obrovský výrobce piva, a tak jsou Češi jeho velcí milovníci. Klasický český cyklista tak považuje za normální dát si po obědě pivo a nebere ho v podstatě jako alkohol.“

K tématu

Topinka ale dodává, že to není pravda a jakmile se cyklista stane účastníkem silničního provozu, tak je alkoholem ovlivněn. „Druhá strana je výše alkoholu. Například u cyklisty není hladila do 0,3 promile až tak nebezpečná,“ říká Topinka.

Například v celé Evropě je běžná hladina alkoholu u jezdců na kole asi 0,5 promile alkoholu. „Osobně bych byl pro to, aby byla nastavena hladina 0,5 promile pro cyklisty i u nás,“ dodal expert.

Tagy: cyklisté nehody statistika 2019 alkohol promile dopravní expert Richard Topinka

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama