Promiň, Ukrajino. V ruských městech se protestuje, policie zadržela desítky lidí

V různých městech v Rusku se na první výročí ruského vpádu na Ukrajinu konají v atmosféře represí ojedinělé protesty proti této válce. Lidé také nosí květiny k pomníkům souvisejících s Ukrajinou. Podle ochránců lidských práv policie kvůli tomu zadržela už více než 20 lidí, uvedl portál Meduza.

Ve městě Barnaul v západní části Sibiře policie zadržela nejméně pět lidí, čtyři z nich kvůli tomu, že na hlavním náměstí rozestavěli tabulky s protiválečným obsahem a položili u nich květiny. Dalším zadrženým je muž, který držel nápis „Dost bylo mlčení“. V Irkutsku stejný osud potkal ženu, která přišla na veřejnost s nápisem ve stylu inzerátu: „Potřebuji: Odvést vojska z Ukrajiny“.

Na sociálních sítích lze nalézt fotografie protestujících. Muž na twitterovém příspěvku protestuje v ulicích Nižného Novgorodu. Na jeho transparentu stojí „Ne válce. Ne šílenství“.

V Jekatěrinburgu policie při protestu u památníku obětem politických procesů zadržela osm lidí, mezi nimi jsou dva novináři a nejméně dva lidé mladší 18 let. Ve vsi Russko-Vysockoje v Leningradské oblasti se aktivista Dmitrij Skurichin nechal vyfotografovat, jak s omluvou „Promiň, Ukrajino“ klečí před svým obchodem popsaným názvy ukrajinských měst, která se v posledním roce stala terčem ruských útoků. Ruské úřady tohoto muže stíhají kvůli údajné opakované diskreditaci ruské armády, za což hrozí několik let ve vězení.

V Petrohradu policie zadržela devět lidí, kteří přišli položit květiny k pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. V Nižněnovgorodské oblasti ve městě Vyksa vyšel do ulic člen městského zastupitelstva Dmitrij Močalin s heslem „Mír  Ukrajině. Vojáky – domů“. V Moskvě policie nařídila pracovníkovi komunálních služeb, aby odklidil květiny od pomníku básnířky známé pod pseudonymem Lesja Ukrajinka. V centru města u Puškinova náměstí příslušníci pořádkových sil zastavují chodce a provádějí u nich prohlídky, uvedl telegramový kanál Sirena.

Tagy: